3 skuteczne metody obniżające poziom stresu - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

3 skuteczne metody obniżające poziom stresu

Jak żyć z Hashimoto
Jak żyć z Hashimoto?
19 lutego 2021
Wpływ diety roślinnej na tarczycę
Dieta roślinna w niedoczynności tarczycy i Hashimoto
12 marca 2021


Każdy z nas doświadcza stresu w swoim życiu. O tym, czy stres jest dla nas szkodliwy, czy nie decyduje to czy potrafimy nim zarządzać i jak radzimy sobie z jego nadmiarem.

 

 

Czym jest stres

 

Reakcja stresowa jest całkowicie naturalna i nie jest niczym złym, wbrew temu, co powszechnie się sądzi. Szkodliwe jest niewłaściwe radzenie sobie z nadmiarem stresu. Ludzki organizm został zaprojektowany tak, by chronić się przed postrzeganym zagrożeniem. Uwalniając hormony stresu zostajemy zaangażowani w reakcję walki lub ucieczki. Tętno organizmu wzrasta, krew i tlen zostają wysłane do mięśni oraz podnosi się poziom adrenaliny, by móc adekwatnie odpowiedzieć na czynnik stresujący. Jeśli stres mobilizuje nas do działania bywa pomocny i konstruktywny. Podekscytowanie związane z nową sytuacją, jak zmiana pracy, rozpoczęcie studiów czy wyjazd na wakacje są całkowicie zdrowe i naturalne. Taki rodzaj stresu to eustres – bodziec do działania. Kiedy natomiast podenerwowanie przeszkadza nam w skoncentrowaniu się na zadaniach, dochodzi do dystresu. Dystres pojawia się, gdy doświadczamy dużej ilości czynników stresowych albo chronicznego stresu związanego z sytuacjami, których nie można zmienić przez długi czas.

 

Wpływ stresu na zdrowie

 

Ludzkie ciało reaguje na stres, uwalniając hormony produkowane przez nadnercza – kortyzol, aldosteron i katecholaminy. Hormony te zwiększają czujność mózgu, powodują napięcie mięśni oraz przyspieszenie pulsu. Według teorii stresu Salye Hans, wraz z stresorem pojawia się faza alarmowa – sygnał do podjęcia reakcji. Na krótką metę wyrzut dużej ilości energii jest korzystny, ponieważ powoduje mobilizację do rozwiązania problemu czy pokonania przeszkody. Gdy uwolnioną energię przeznaczymy na rozładowanie napięcia, ciało powraca do równowagi i nie przynosi to negatywnych konsekwencji. W innym przypadku energia zostaje skumulowana w ciele, które pozostaje w stanie nieustannej mobilizacji. Dochodzi do fazy przystosowawczej – organizm nie jest w stanie trwale walczyć ze stresorem. Chroniczny stres powoduje, że ciało pozostaje czujne, nawet jeśli nie ma realnego niebezpieczeństwa. Z biegiem czasu stwarza to ryzyko problemów zdrowotnych, w tym bóle kręgosłupa, nadciśnienie, problemy z sercem czy gospodarką hormonalną. Dochodzi do fazy wyczerpania, ponieważ kończą się zasoby konieczne do produkcji hormonów stresu, co powoduje olbrzymie zaburzenie homeostazy. Wywołuje to różne zmiany immunologiczne. Stres wpływa bezpośrednio lub pośrednio na układ odpornościowy poprzez układ nerwowy i hormonalny. Może być to przyczyną rozwoju chorób autoimmunologicznych, jak choroba Gravesa-Basedowa i Hashimoto, prowadzić do rozregulowania pracy nadnerczy i tarczycy.

 

 

Skuteczne metody na obniżenie poziomu stresu

 

Najskuteczniejszym czynnikiem łagodzącym skutki nadmiaru stresu w organizmie jest wyeliminowanie stresora. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Poznaj zatem inne skuteczne metody, dzięki którym obniżysz poziom stresu i dojdziesz do równowagi.

  1. Aktywność fizyczna. Ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu wśród zieleni, poprawia nastrój i samopoczucie. To zasługa endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Pamiętaj, by wybierać wysiłek fizyczny, który sprawia Ci przyjemność. Zbyt nadmierna i zbyt długotrwała aktywność nie jest wskazana, ponieważ może stanowić dodatkowy stresor dla organizmu. Najtrafniejszym wyborem będzie połączenie ćwiczeń siłowych z rozciągającymi lub wyciszającymi, typu joga czy pilates. Zapewnij sobie również czas na odpoczynek i regenerację.
  2. Medytacja uważności. Uważność to stan skupienia się na chwili obecnej bez oceniania i próby zmiany doświadczenia. Medytacja jest fantastycznym ćwiczeniem uwagi i skupienia umysłu oraz uświadamiania sobie własnych emocji i myśli. Zwolnienie, które towarzyszy koncentracji na zmysłach czy doznaniach płynących z ciała ma zbawienny wpływ na układ nerwowy. Spróbuj na początek przez 5 minut każdego dnia skupić całą uwagę na własnym oddechu. Nie staraj się go zmieniać, niech będzie naturalny. Podczas tych paru minut z pewnością pojawią się myśli, odczucia, emocje albo dźwięki czy zapachy. Zauważ to, co się dzieje w Tobie lub wokół Ciebie, ale nie oceniając tego powracaj za każdym razem do świadomości oddechu. Gwarantuję, że z czasem stanie się to prostsze, a w Twoim życiu zagości więcej spokoju.
  3. Ćwiczenia oddechowe. W przypadku dużego natężenia stresu wypróbuj praktykę świadomego oddechu. Skupiając uwagę na wdechu i wydechu, tym razem intencjonalnie wykonuj głębsze oddechy. Wyobraź sobie, że nosisz w sobie dwa baloniki – jeden w brzuchu, a drugi w klatce piersiowej. Licząc do czterech, powoli nabieraj powietrze tak, by wypełniło najpierw cały Twój brzuch, a następnie płuca. Wydychając powoli odliczaj do ośmiu, aż całkowicie opróżnisz oba baloniki. W ten sposób uspokoisz się, rozładujesz nadmiar napięcia i obniżysz tętno.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

Bibliografia:

  1. Selye, Stres okiełznany, seria: Biblioteka myśli współczesnej, wyd. 2, PIW, Warszawa 1978
  2. Khare, P. Singh, V. Singh, Correlation between stress and thyroid function in patients suffering with hypothyroidism, International Journal of Therapeutic Applications, Volume 11, 2013
  3. Kalra S, Verma K, Balhara YP. Thyro-stress. Indian J Endocrinol Metab 2017;21:632-3.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

 

Małgorzata Judek-Bobowska
Małgorzata Judek-Bobowska
dietetyk kliniczny, specjalistka Elite Polska, pasjonatka holistycznego podejścia do zdrowia i psychodietetyki. Autorka bloga malgorzatajudek.pl, gdzie dzieli się wiedzą z zakresu żywienia wspierającego psychikę, psychodietetyki, pracy z ciałem i emocjami oraz diet roślinnych. Terapeutka MBCT (Terapii Poznawczej Opartej na Uważności) w trakcie certyfikacji.