Bezpieczna suplementacja przy Hashimoto – część 1 - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Bezpieczna suplementacja przy Hashimoto – część 1

zapalenie tarczycy - choroba Orda
Choroba Orda – zanikowe zapalenie tarczycy
20 września 2019
Interakcje suplementów z innymi lekami przy Hashimoto
Bezpieczna suplementacja przy Hashimoto – część 2
16 grudnia 2019


W przypadku Hashimoto ważne jest by dostarczyć zestaw składników odżywczych do optymalnego funkcjonowania tarczycy oraz układu odpornościowego. Część objawów, które przepisujemy chorobie to objaw niedoborów składników, które można wyeliminować poprzez suplementację.  Pomimo, że osoby z zapaleniem tarczycy mogą mieć całkowicie odmienny zestaw niedoborów pierwiastkowych czy witaminowych, istnieje kilka składników, których niedobory najczęściej powtarzają się u osób z Hashimoto. Niektóre z nich można bezpiecznie przyjmować, a niektóre z nich powinno się kontrolować badaniami dla prawidłowego stosowania.

 

Są cztery składniki, których stosowanie w odpowiedniej ilości będzie bezpieczne oraz pomocne przy leczeniu niedoczynności tarczycy czy Hashimoto; Cynk, selen, omega 3 i magnez.

 

Jak poznać niedobór każdego z nich? Przy niskim poziomie cynku zaczynają się problemy z gojeniem ran, większa podatność na infekcje, trądzik, osłabiony węch, problem z przekształcaniem się hormonu ft4 do ft3, wypadanie włosów czy niski poziom fosfatazy zasadowej.

Przy niedoborze magnezu zaczynają nam przeszkadzać bóle głowy, migreny, nasilone bóle menstruacyjne, zaparcia, skórcze mięśni, niepokój, lęk. Kiedy brakuje kwasów tłuszczowych omega 3 – skóra robi się sucha, występuje egzema, łupież, huśtawka nastrojów. Niedobór selenu powoduje podwyższony poziom przeciwciał tarczycowych, niepokój, wypadanie włosów.

 

Selen i jego znaczenie w leczeniu Hashimoto

Selen i cynk pomagają w utrzymaniu odpowiedniej pracy układu immunologicznego. Często niedobór tych pierwiastków towarzyszy osobom z problemami jelit.

 

Selen odgrywa istotną rolę w. funkcjonowaniu tarczycy, a. jego niedobór uznaje się za jeden z czynników środowiskowych wywołujący Hashimoto. Selen pomaga w konwertowaniu tyroksyny w biologicznie czynną trójjodotyroninę i pomaga chronić komórki tarczycy przed szkodliwymi skutkami nadtlenku wodoru, wytwarzanego przy syntezie hormonów tarczycy.

 

 

Suplementacja tym pierwiastkiem zmniejsza ilość przeciwciał tarczycowych antyTpo i antyTG, oraz redukuje objawy. Zażywanie go podczas ciąży zmniejsza ryzyko poporodowego zapalenia tarczycy (podczas ciąży suplementacja musi być kontrolowana przez lekarza).

 

Niektórzy uważają, że najlepszym sposobem na uzupełnienie tego pierwiastka jest spożycie orzechów brazylijskich. Problem jednak polega na tym, że zawartość selenu w nich może ekstremalnie się wahać, a wszystko zależy skąd pochodzą. Przyjmowanie suplementu jest bardziej kontrolowane i przyjmujesz stale jedną dawkę.

 

Dawka selenu ma niski zakres terapeutyczny, co znaczy, że musi być ściśle określona by nie doszło do zatrucia. Zaleca się dawkę 100 mcg. Wyższe powyżej 140 dawki uznaje się za zwiększające ryzyko cukrzycy.

Rola cynku w suplementacji chorób tarczycy

Cynk jest potrzebny do wytwarzania TSH. Osoby z niedoczynnością tarczycy, których przysadka produkuje duże jego ilości, są narażone na niedobór. A jest to pierwiastek potrzebny do prawidłowej detoksykacji oraz pracy tarczycy. Jeśli cierpisz na zespół słabego wchłaniania, czy celiakię, może być obniżona zdolność przyswajania cynku.   Zalecana bezpieczna dawka to 30 mg dziennie.

 

Magnez jako podstawowy składnik suplementów w leczeniu Hashimoto

Magnez poprawia stan i funkcjonowanie uszkodzonej tarczycy. Badania pokazują, że przy jego suplementacji poprawia się obraz tarczycy w USG oraz jego suplementacja pomaga przy guzkach tarczycy. Warto rotować rodzajem magnezu, a sportowcy lub osoby trenujące intensywnie, muszą pamiętać o zwiększonym zapotrzebowaniu na niego. Również osoby na dietach eliminacyjnych, które pozbawiają się wielu źródeł magnezu, jak chociażby w strączkach czy zbożach.

Jedna z najtańszych i łatwo przyswajalnych form- cytrynian – będzie bardzo dobry przy zaparciach. Glicynian – w odwrotnej sytuacji J Cytrynian łagodzi objawy lęku i uspokaja.

 

Preparaty magnezowe należy zażywać minimum 4h po hormonie tarczycy.

 

Uzupełnione niedobory składników odżywczych bardzo często pozytywnie wpływają na samopoczucie osoby chorej. Jednak nie wszystkie pierwiastki czy witaminy możemy suplementować bez diagnostyki. Są one bardzo ważne w procesie leczenia, jednak o tym napiszę w kolejnym artykule.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

 

mgr Karolina Kocięda
mgr Karolina Kocięda
dietetyk kliniczny, specjalista w dziedzinie chorób autoimmunologicznych oraz psychodietetyki. Autorka bloga www.karolinakocieda.pl oraz licznych artykułów dla portali sportowych oraz czasopism specjalistycznych o zdrowym odżywianiu