Zanikowe zapalenie tarczycy - choroba Orda - Thyroset - wspracie tarczycy

Choroba Orda – zanikowe zapalenie tarczycy

Choroba Hashimoto a reakcja na pokarmy
Opinie o Thyrosecie
11 września 2019
Bezpieczna suplementacja przy Hashimoto
Bezpieczna suplementacja przy Hashimoto – część 1
8 października 2019


Niedoczynność tarczycy wiąże się ze zbyt małym stężeniem hormonów tarczycowych we krwi. Najczęściej jest ona spowodowana autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Jednak nie każde zapalenie tarczycy objawia się tak samo (podwyższony poziom przeciwciał antyTPO i antyTG, wysokie TSH, niskie poziomy ft3, ft4, charakterystyczny obraz USG).  Istnieje postać zanikowego zapalenia tarczycy, które w Polsce często uznawane jest za odmianę choroby Hashimoto (przewlekłego zapalenia gruczołu). W Stanach stanowi osobną jednostkę chorobową- chorobę Orda (Ord’s thyroiditis), opisaną pierwszy raz przez William’a Miller Ord’a w 1877r.

Zapalenie tarczycy

Jak odróżnić obie odmiany zapalenia? Przy chorobie Orda układ immunologiczny również powoduje, że organizm zwraca się przeciwko sobie. Jednak przeciwciała mogą być chwilowo podwyższone, jak i pozostawać w normie; często na USG brakuje charakterystycznego obrazu nacieków limfocytarnych i ognisk zapalnych, które obserwuje się przy Hashimoto. Jednocześnie często obserwujemy zmniejszenie się objętości tarczycy (standardowa objętość tarczycy w obrazie USG wynosi: u kobiet maksymalnie 18 ml, a u mężczyzn maksymalnie 25 ml; minimum to 13 ml dla kobiety a 15 u mężczyzn).

Jest to tak zwane zanikowe zapalenie tarczycy. Czasami myślę, że duża część osób diagnozowanych w Polsce na Hashimoto, może mieć tą właśnie odmianę, którą częściej lokalizuje się w Europie.

 

Tarczyca to narząd zlokalizowany na szyi, składający się z 2 płatów połączonych cieśnią. Jest bardzo ważnym gruczołem dokrewnym – czyli narządem produkującym hormony. Uwalnia do krwiobiegu hormony T3 i T4, które oddziaływują na każdą tkankę w naszym organizmie. U płodów i dzieci pełnią ważną funkcję w rozwoju układu nerwowego i wzrastaniu. U dorosłych – oddziałują na metabolizm, tym samym praktycznie na każdy narząd w naszym organizmie. Bez hormonów tarczycy życie staje się niemożliwe, dlatego musimy dbać o ten mały gruczoł.

Jak leczy się Orda?

Tak samo jak niedoczynność tarczycy lub Hashimoto – podstawą jest dobór odpowiedniej dawki hormonów przy występującej niedoczynności, indywidualna wartościowa dieta oraz odpowiednio dobrana suplementacja. W zależności jak bardzo została zniszczona tarczyca w ataku immunologicznym , dobierana jest (PRZEZ LEKARZA!) dawka hormonów tarczycy, które najczęściej są brane do końca życia. Można doprowadzić do spadku przeciwciał, unormowanie poziomu hormonów, jednak nie oznacza to cudownego wyleczenia choroby autoimmunologicznej, która została już aktywowana. Trzeba dojść do przyczyny choroby, przy czym zwrócić uwagę na: stres, psyche, układ odpornościowy, stan jelit (alergie, ale odstawienie „na oko” glutenu czy laktozy nie uleczy ;)), niedobory pierwiastków i witamin, stan wątroby, styl życia oraz infekcje. Choroby tarczycy mogą powodować również bardzo niespecyficzne objawy: od bólu stawów, pogorszenia funkcji kognitywnych, aż do depresji. Prawidłowa diagnostyka tarczycy powinna obejmować: TSH, fT3, fT4 oraz aTPO, aTG, TRAB i USG tarczycy.

Choroba de Quervaina

Warto wiedzieć, ze występuje jeszcze inny rodzaj zapalenia gruczołu – podostre zapalenie tarczycy – choroba de Quervaina. Najczęściej dotyka kobiety między 30. a 40. rokiem życia. Przyczyną są najczęściej zakażenia wirusowe, a chorobie towarzyszą często bóle szyi w okolicy tarczycy. W pierwszych tygodniach mogą pojawić się objawy nadczynności, wysoka gorączka oraz ogólne osłabienie. Rozpoznanie choroby występuje za pomocą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej tarczycy (BAC).

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

Bibliografia:

Williams D. (2003), Hashimoto’s and Ord’s diseases. Thyroid. 13(12): 1189. PMID 14751044

Davies, T. F. (2003), Ord-Hashimoto’s Disease: Renaming a Common Disorder – Again. Thyroid 13 (4) 317. PMID 12820593.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

 

mgr Karolina Kocięda
mgr Karolina Kocięda
dietetyk kliniczny, specjalista w dziedzinie chorób autoimmunologicznych oraz psychodietetyki. Autorka bloga www.karolinakocieda.pl oraz licznych artykułów dla portali sportowych oraz czasopism specjalistycznych o zdrowym odżywianiu