Choroba Hashimoto a dieta roślinna
29 stycznia 2021Oleje roślinne wspierające pracę tarczycy
12 lutego 2021Spis treści
Zaburzenia tarczycy i problemy ze snem
Zarówno niedoczynność tarczycy jak i nadczynność tarczycy mogą mieć wpływ na sen, w tym:
Obturacyjny bezdech senny:
jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się powtarzającymi epizodami zatrzymania oddechu podczas snu. Czego konsekwencją może być powtarzająca się hipoksemia – potocznie niedotlenienie (to stan zbyt niskiej zawartości tlenu we krwi tętniczej zaburzający procesy metaboliczne w tkankach organizmu) i fragmentacja snu. To przyczynia się do nadmiernej senności w ciągu dnia, zmęczenia, gorszej koncentracji i mniejszej efektywności w pracy. Są to także bardzo powszechne objawy w niedoczynności tarczycy, co powoduje, że ciężko rozróżnić te dwa zaburzenia na podstawie badania fizykalnego i historii pacjenta. Jednakże niedoczynność tarczycy stanowi czynnik ryzyka zachorowania na OBS przez zmniejszoną zdolność reagowania na zmiany chemiczne w krwi, a także uszkodzenie nerwów lub zaburzenie mięśni kontrolujących górne drogi oddechowe.
Ważne jest by wykonywać badania w kierunku zaburzeń czynności tarczycy, ponieważ mogą one zapobiegać niewłaściwej diagnozie. Ponadto badania pozwalają zidentyfikować pierwotną chorobę i umożliwiają wdrożenie odpowiedniej terapii. Dodatkowo leczenie występującej niedoczynności tarczycy może rzutować na poprawę wtórnego OBS.
Bezsenność:
Częste wybudzanie się ze snu może być wynikiem bezdechu sennego występującego u osób z niedoczynnością tarczycy.
Bezsenność może być spowodowana, także innymi jednostkami chorobowymi: nadciśnieniem tętniczym, astmą, uporczywą zgagą lub nawet lewokomorową niewydolnością serca.
W przypadku diagnostyki problemów z bezsennością zawsze warto wyeliminować problemy z tarczycą, ponieważ podwyższony poziom hormonów tarczycy, który obserwuje się w przebiegu jej nadczynności (podwyższone stężenie hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie uwalniania TSH przez przysadkę), może przyczynić się do m.in. przyspieszenia rytmu serca, drażliwości, niepokoju – co może doprowadzić do bezsenności.
Nocne poty:
Niedoczynności tarczycy towarzyszy stałe odczuwanie zimna (nawet w upalne dni). Nadczynność tarczycy natomiast objawia się problemami z regulacją temperatury ciała, czego konsekwencją jest występowanie nocnych potów, które powodują zakłócenia snu. Często wśród kobiet jest ten objaw bagatelizowany i błędnie przypisywany menopauzie.
Leczenie bezsenności przy zaburzeniach tarczycy:
Dla osób, u których zdiagnozowano niedoczynność tarczycy i objawy bezdechu sennego, badanie snu może pomóc określić – czy występuje bezdech senny.
Pacjenci zdiagnozowani, u których mimo leczenia utrzymują się objawy, a nie wykonali jeszcze diagnostyki w kierunku chorób tarczycy powinni udać się na badania.
Najczęstszą metodą leczenia bezdechu sennego jest ciągła terapia dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP) wraz z zaleceniem redukcji masy ciała. Do alternatywnych metod należą aparaty doustne, zabiegi chirurgiczne, a także terapia pozycyjna.
Jeśli trudności w oddychaniu lub bezdech senny związany jest z niedoczynnością tarczycy, jest duże prawdopodobieństwo poprawy po unormowaniu poziomu hormonów.
10 PROSTYCH PORAD ABY TWÓJ SEN BYŁ BARDZIEJ REGENERUJĄCY
1. Przewietrz sypialnie przed pójściem spać.
2. Ostatni posiłek zjedz ok. 2/3 godziny przed snem.
3. Zrezygnuj z korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło (np. komputer, telewizor, smartfon) na minimum 60 minut przed snem. Zamiast tego świetnie sprawdzi się czytanie książki lub praktyka medytacji.
4. Zadbaj o odpowiednią temperaturę (18-21 stopni) oraz wilgotności 40-60%.
5. Wyłącz wszystkie migające światełka i lampki, które masz w sypialni i zasłoń okna żaluzjami/firanami – aby panowała całkowita ciemność.
6. Jeśli uprawiasz jakąś aktywność wieczorem to wybierz jogę albo stretching (późny trening o wysokiej intensywności może Cię aż nadto pobudzić i utrudnić zaśnięcie)
7. Jeśli masz możliwość wyniesienia telefonu z sypialni to zrób to – zainwestuj w zwykły budzik, albo chociaż odłóż telefon z dala od głowy (w trybie samolotowym budzik też działa)
8. Dobierz odpowiedni materac i poduszkę m.in. do swojej masy ciała
9. Chodź spać i wstawaj o regularnych godzinach. Zasypiaj o godzinie 22:00-23:00,. Najlepsza pora wstawania to 6:00-7:00.
10. Myśl o pozytywnych rzeczach, które się wydarzyły danego dnia, a nie o tym co musisz zrobić jak wstaniesz.
Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.
Bibliografia:
Kuczyński W, Gabryelska A, Mokros Ł, Białasiewicz P. Obstructive sleep apnea syndrome and hypothyroidism— merely concurrence or causal association? Pneumonol Alergol Pol 2016; 84: 302–306. doi: 10.5603/PiAP.2016.0038
Punjabi NM, The epidemiology of adult obstructive sleep apnea. Proc Am Thorac Soc 2008; 5: 136–143.
Peppard PE, Young T, Palta M, Skatrud J. Prospective study of the association between sleep-disordered breathing and hypertension. N Engl J Med 2000; 342: 1378–1384.
Punjabi NM, Polotsky VY, Disorders of glucose metabolism in sleep apnea. J Appl Physiol (1985) 2005; 99: 1998–2007.
Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.