Czy bisfenol A wpływa na Hashimoto? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Czy bisfenol A wpływa na Hashimoto?

Wpływ fluoru na tarczycę
30 września 2022
Jak kurkuma wpływa na Hashimoto?
14 października 2022


Choroba Hashimoto jest autoimmunologiczną chorobą tarczycy. W jej przebiegu dochodzi do zapalenia tego gruczołu i uszkodzenia go. W konsekwencji może rozwinąć się niedoczynność tarczycy. Dochodzi wówczas do niedoboru lub nieprawidłowego działania hormonów tarczycy (T3 – trójjodotyronina oraz T4- tyroksyna).

Hashimoto dotyka zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn. Najwyższy poziom zachorowalności  przypada na wiek 30-50 lat. Możliwych przyczyn choroby Hashimoto jest kilka, choć na ten moment nie znamy ich do końca. Pierwszą z nich stanowią czynniki żywieniowe (niedobory istotnych witamin i składników mineralnych np. niedobór witaminy D, niedobór selenu, nieprawidłowa podaż jodu). Drugim czynnikiem są inne choroby autoimmunologiczne, które mogą współwystępować z chorobą Hashimoto np. cukrzyca typu I, łuszczyca czy celiakia). Trzecim czynnikiem ryzyka rozwoju choroby są czynniki środowiskowe takie jak: infekcje wirusowe, palenie papierosów, długotrwały stres czy zanieczyszczenia środowiskowe, czyli powszechnie występujące związki toksyczne. Mogą one negatywnie oddziaływać na funkcje tarczycy. Wśród nich wymienia się: triklosan, półmetale, metale ciężkie, polichlorowane bifenyle (PCB) oraz bisfenol A.

 

Gdzie obecny jest bisfenol A i w jaki sposób może oddziaływać na człowieka?

 

Bisfenol A jest monomerem stosowanym w produkcji tworzyw poliwęglanowych.

Wykorzystuje się go w różnych formach tworzyw sztucznych np. przemyśle spożywczym, w przemyśle elektronicznym oraz w produkcji pojemników plastikowych, butelek na wodę, zabawek czy przyborów.

Szerokie zastosowanie bisfenolu A w przemyśle naraziło społeczeństwo na bliski z nim kontakt. Zagrożenie stanowi fakt, iż bisfenol A może przedostawać się z wyżej wymienionych produktów do produktów spożywczych.

 

Zaplanuj odpowiednią suplementację z Thyroset. Sprawdź gdzie kupić Thyroset i jak najszybciej zacznij inteligentne wsparcie swojej tarczycy i układu immunologicznego.

 

Ekspozycja na bisfenol A

 

Jesteśmy narażeni na bisfenol A nie tylko drogą pokarmową. Bisfenol A może także przenikać do organizmu człowieka przez drogę oddechową oraz termalną. Używanie zanieczyszczonych kosmetyków może stanowić zagrożenie na skutek migracji bisfenolu A przez skórę. Jednym z głównych czynników (wspólnym dla wszystkich grup wiekowych) narażenia na tą substancję jest spożywanie żywności puszkowanej. Puszki powlekane są od wewnątrz powłoką ochronną, która w swoim składzie zawiera BPA (bisfenol). Jest to szczególnie niebezpieczne dla niemowląt karmionych w sposób sztuczny, czyli spożywających mleko w proszku. Produkt ten również pakowany jest puszkach zawierających w powłokach ochronnych BPA. Niemowlęta są jedną z najbardziej narażonych grup. Ich młody układ immunologiczny dopiero zaczyna się kształtować i nie jest gotowy do walki z takimi substancjami toksycznymi. Nierzadko skutki negatywnego oddziaływania bisfenolu A na organizm widoczne są dopiero wiele lat po narażeniu.

 

Co na temat bisfenolu A mówią badania naukowe?

 

Badania wykazują, że bisfenol zawarty w smoczkach dla dzieci ma zdolność do migracji z plastikowych tarcz w smoczkach dziecięcych do lateksu oraz silikonu smoczka. W ten sposób z łatwością dostaje się do organizmu dziecka. Udowodniono również, że bisfenol A w temperaturze pokojowej migruje z poliwęglanowych butelek do pożywienia (w stężeniach 0,2-0,3 mg/l) (Aliprandini P., 2011).

 

Inne badania przeprowadzone w populacji osób mieszkających w USA wykazały obecność bisfenolu A w moczu u 90% ludzi (Antonia M i wsp., 2008). Ranciére i wsp. przeprowadzili przegląd prac naukowych dotyczących wpływu bisfenolu A na ryzyko zaburzeń metabolicznych oraz kardiologicznych. Prace naukowe, które analizowano dotyczyły badań, w których mierzono poziom stężenia bisfenolu A w moczu. Wyniki wskazały na zależność między wyższym poziomem bisfenolu A w moczu a większym narażeniem na otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę.

 

Co więcej, bisfenol A może być czynnikiem zaburzającym prawidłową pracę gospodarki hormonalnej i jednocześnie przyczyniać się do rozwoju chorób o podłożu autoimmunologicznym, w tym Hashimoto.

 

Zastanawiasz się jak odpowiednio zaplanować suplementację? Pod tym linkiem dowiesz się jak inteligentnie wspierać swoją tarczycę i układ immunologiczny. Jak najszybciej poznaj protokół suplementacyjny Thyroset!

 

Wpływ bisfenolu A na choroby autoimmunologiczne

 

Bisfenol A ma zdolność generowania reaktywnych form tlenu, zmniejszania zdolności antyoksydacyjnej organizmu oraz osłabiania działalności enzymatycznej. Mowa tu o enzymach takich jak m.in: glutation, dysmutaza ponadtlenkowa, perokdydaza glutationowa i  reduktaza glutationowa. Zakłócenie działania wyżej wymienionych enzymów może być czynnikiem, który przyczyni się do rozwoju mechanizmów autoimmunologicznych. Nadmiar reaktywnych form tlenu może również inicjować różne reakcje immunologiczne, które są związane z patogenezą choroby autoimmunologicznej.

 

Wpływ bisfenolu A na gospodarkę hormonalną

 

Bisfenol A to substancja, która ingeruje w funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Jej działanie polega na naśladowaniu estradiolu. Bisfenol A pobudza komórki laktotroficzne przysadki i promuje wydzielanie prolaktyny. Końcowym skutkiem tego mechanizmu jest hiperprolaktynemia. Prolaktyna z kolei aktywuje proliferację limfocytów T oraz produkcję cytokin. Cytokiny pobudzają namnażanie się i różnicowanie limfocytów B, które następnie przekształcają się do komórek plazmatycznych i rozpoczynają produkuję przeciwciał.

W ten sposób dochodzi do aktywacji chorób autoimmunologicznych.

 

Jak uniknąć potencjalnego negatywnego wpływu bisfenolu A na pracę tarczycy?

 

Przede wszystkim zmniejszając ekspozycję na bisfenol A w życiu codziennym.

Wystarczą proste codzienne wybory:

 1. Unikaj pojemników z tworzyw sztucznych do pakowania żywności. Wybieraj najlepiej szklane.
 2. Nie przechowuj produktów kwaśnych i gorących w plastikowych opakowaniach (bisfenol A w kontakcie z żywnością kwaśną i wysoką temperaturą staje się najbardziej szkodliwy).
 3. Jeśli to możliwe nie dotykaj paragonów ze sklepu, które również są źródłem bisfenolu A.
 4. Zrezygnuj całkowicie z palenia papierosów. Nie przebywaj także w otoczeniu osób, które palą. (Źródłem bisfenolu A jest także dym tytoniowy).

 

 

Podsumowanie

 

 1. Bisfenol A może przedostawać się do produktów spożywczych.
 2. Bisfenol A zaburza prawidłową pracę układu immunologicznego i może stanowić czynnik ryzyka chorób autoimmunologicznych (w tym Hashimoto).
 3. Bisfenol A ma zdolność naśladowania estrogenu. Zaburza w ten sposób prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.
 4. Bisfenol A może przyczyniać się do rozwoju hiperprolaktynemii.
 5. Grupą szczególnie narażoną są niemowlęta, które karmione są w sposób sztuczny (puszki mlek dla niemowląt).
 6. Warto unikać pojemników i butelek z tworzyw sztucznych oraz nie przechowywać produktów kwaśnych, gorących w plastikowych opakowaniach.

 

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

Bibliografia:

 1. Rancière F, Lyons JG, Loh VH, et al. Bisphenol A and the risk of cardiometabolic disorders: a systematic review with metaanalysis of the epidemiological evidence. Environ Health 2015, 14: 46.
 2. Aliprandini P, Ferreira FB, Bertol LS, Kindlein Junior  W. Comparison of design, materials selection and characterization of pacifiers produced in Brazil. Australas Med J 2011, 4(2): 76-80.
 3. Rogala D. i wsp., Bisfenol A – niebezpieczny związek ukryty w tworzywach sztucznych. Problemy Higieny i Epidemiologii. 2016, 97(3): 213-219.
 4. Antonia M. Calafat, Xiaoyun Ye, Lee-Yang Wong, John A. Reidy,  Larry L. Needham. Exposure of the U.S. Population to Bisphenol A and 4-tertiary-Octylphenol: 2003–2004.
 5. Environ Health Perspect.116(1); 2008
 6. Woźniak M., Murias M., Ksenoestrogeny: substancje zakłócające funkcjonowanie układu hormonalnego. Ginekol Polska. 2008, 79, 785-790
 7. Pałczyński C., Łacwik P., Kupryś-Lipińska I., Związki hormonalnie czynne: źródła narażenia i skutki zdrowotne. Alergia.3,2018.
 8. Podgórska J., Toksyny a występowanie choroby Hashimoto, 2018.
 9. Zagrodzki P., Kryczyk J. Znaczenie selenu w leczeniu choroby Hashimoto. Postepy Hig Med Dosw (online). 2014; tom 68, 1129-1137.
 10. Kawicka A.,  Regulska-Ilow B. Metabolic disorders and nutritional status in autoimmune thyroid diseases. Postepy Hig Med Dosw. 2015, tom 69, 80-90.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Klaudia Ruszkowska
Klaudia Ruszkowska
Dietetyk Elite Polska. Na co dzień pracuje z kobietami mającymi zaburzenia hormonalne. Pomaga uwolnić się od restrykcyjnych diet, bulimii, anoreksji i ortoreksji. Wierzy, że wszystko zaczyna się w naszych myślach i dlatego kładzie duży nacisk na szukanie i analizowanie głębokich korzeni zaburzeń hormonalnych.