Czy Hashimoto może zostać pomylone z innymi chorobami? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Czy Hashimoto może zostać pomylone z innymi chorobami?

Depresja a Hashimoto
Depresja a choroba Hashimoto
29 kwietnia 2022
Jak wspierać bliskich w chorobie Hashimoto
Jak wspierać bliskich w chorobie Hashimoto
16 maja 2022


Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy. Według aktualnych danych w Polsce na tą chorobę choruje od 800 tysięcy do 1,2 miliona osób. Ponieważ choroba daje szereg niespecyficznych objawów – bardzo często jest przez długi czas niewykrywalna, a różnorodność obrazu klinicznego sprawia, że łatwo pomylić ją z innymi chorobami. Dlaczego tak ciężko zdiagnozować Hashimoto? Z jakimi zaburzeniami jest często mylona ta choroba?

 

Dlaczego zdiagnozowane Hashimoto jest tak trudne?

 

Zainicjowanie reakcji alergicznej zwykle dotyczy osób z predyspozycjami genetycznymi (odpowiedni układ genów HLA), a także często wynika z pojawienia się określonych czynników środowiskowych, takich jak: nadmiar stresu, zbyt mała ilość snu, nadmiar jodu, niedobór selenu, niedobór witaminy D3 lub innych. Czynnikami dodatkowymi zwiększającymi szansę na zapoczątkowanie nieprawidłowej reakcji organizmu, są: wiek, płeć, ciąża, hormony oraz infekcje wirusowe.

Dodatkowo choroba Hashimoto bardzo często współwystępuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi, np. z celiakią, reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy cukrzycą typu 1, w związku z czym bardzo trudno jest szybko i skutecznie – doprowadzić do prawidłowej diagnozy, a tym samym – odpowiednio szybko przystąpić do leczenia.

 

 

Objawy choroby Hashimoto, które mogą zostać pomylone z innymi chorobami

 

Objawy choroby, są tak naprawdę jednocześnie objawami niedoczynności tarczycy. Na początku są niezwykle trudne do rozpoznania i mogą przypominać symptomy innych chorób.

 

Pojawiają się zmiany w wyglądzie

opuchnięcie twarzy, bladość skóry, łamliwość paznokci, wypadanie włosów – które mogą wskazywać na braki witaminowe lub minerałowe. Niedobory mogą również wynikać z istniejącej choroby Hashimoto, co jeszcze bardziej utrudnia jej diagnozę. Warto więc zbadać poziom minerałów takich jak magnez, potas, wapń, a także skontrolować stan nerek, oraz upewnić się czy nie mamy problemów z ciśnieniem krwi.

 

Zwiększa się wrażliwość na zimno

pojawiają się również bóle mięśni i stawów – co może zostać jednocześnie pomylone z przeziębieniem, lub grypą. W przypadku pojawienia się takich objawów, warto upewnić się, czy w ostatnim czasie nie mieliśmy styczności z czynnikiem chorobotwórczym, a także określić – czy samopoczucie to pojawiło się z dnia na dzień, czy trwa już od dłuższego czasu.

 

Uczucie ciągłego zmęczenia

zaburzenia snu, problemy z koncentracją przypominające symptomy depresji. Przypomina to objawy ZPZ (zespół przewlekłego zmęczenia, zwany również zespołem chronicznego zmęczenia lub syndromem chronicznego zmęczenia). Zespół chronicznego zmęczenia to choroba, która charakteryzuje się długotrwałym zmęczeniem i innymi objawami współistniejącymi, które znacznie ograniczają zdolność chorego do wykonywania czynności dnia codziennego. Biomarker choroby nie został jeszcze odkryty. Nierzadko odczucie permanentnego zmęczenia towarzyszy niezdiagnozowanym chorobom tarczycy. W każdym przypadku warto udać się wówczas do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać badania w kierunku Hashimoto – aby wykluczyć lub potwierdzić jego wystąpienie i dobrać odpowiednie leczenie, lub terapię. Szczególnie zaleca się zbadać poziom witaminy D3, której niedobór we krwi może skutkować niskim poziomem energii.

 

Zaparcia, wzdęcia lub biegunki

albo naprzemiennie, wskazujące na choroby układu pokarmowego, lub nieprawidłową dietę. Życie w ciągłym biegu, nieuważne jedzenie, nieprawidłowe wybory żywieniowe – mogą przyczynić się do wystąpienia chorób układu pokarmowego lub pojawienia się niespecyficznych objawów z jego strony. Gdy jednak działanie skierowane na zwalczanie wzdęć, biegunek czy zaparć nie przynosi efektu, warto szukać przyczyny dolegliwości. Często są one efektem dysbiozy jelitowej, tak częstej w przypadku chorób tarczycy.

 

Chrypka

wynikająca z pogrubienia strun głosowych – może zostać pomylona  z chorobą laryngologiczną. Objawami dodatkowymi, na które należy zwrócić szczególną uwagę są: kaszel, zaleganie flegmy, suchość w gardle i chrząkanie, a także utrata głosu. Jeśli badanie laryngologiczne nie wykaże nieprawidłowości, warto wykonać diagnozę w kierunku choroby Hashimoto. Poza TSH, warto zbadać również FT3, FT4, antyTPO i antyTG.

 

Nieprawidłowa praca serca

najczęściej bradykardia (zwolnienie pracy serca) – która może wskazywać na choroby układu sercowo-naczyniowego, a także zaburzenia wodno-elektrolitowe, bardzo często występuje również jako uciążliwy objaw choroby Hashimoto. Arytmie, szybsza męczliwość, uczucie ucisku w klatce piersiowej, czy duszność to objawy, których absolutnie nie należy lekceważyć. W przypadku pojawienia się takich symptomów, warto udać się do lekarza w celu dokładnej diagnozy i wykonać dodatkowe badania. Zaleca się również regularny pomiar ciśnienia.

 

Zmiany w układzie hormonalnym

u kobiet równie często – pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, niepłodność lub poronienia – wynikające ze zmian w układzie hormonalnym. Te z kolei mogą być zarówno przyczyną, jak i skutkiem choroby Hashimoto. U kobiet bardzo aktywnych fizycznie zaburzenia miesiączkowania często są powiązane ze zbyt niskim spożyciem energii (stosowanie długotrwale diet redukcyjnych). Wiąże się to również z obniżoną gęstością mineralną kości. Ten zespół objawów, obserwowany u bardzo aktywnych fizycznie kobiet, nazywany jest ,triadą sportsmenek’. Wysoki poziom aktywności fizycznej w połączeniu ze zbyt niskim spożyciem energetycznym nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie tarczycy. Każde zaburzenie w cyklu menstruacyjnym wymaga przyjrzenia się gospodarce hormonalnej. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości w układzie hormonalnym dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u ginekologa-endokrynologa.

 

Jak sobie pomóc?

 

Najważniejsza jest jak najszybsza diagnoza – jeśli choroba nie zostanie rozpoznana, samopoczucie może się z dnia na dzień pogarszać, a mnogość objawów towarzyszących będzie nieprawidłowo wskazywać na inne dolegliwości. Najtrudniejszym okresem dla osób z chorobą Hashimoto jest właśnie czas przed jej zdiagnozowaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że przez wiele lat pacjent nieświadomy swojej choroby – odwiedza różnych lekarzy i niejednokrotnie często podejrzewany jest o hipochondrię.

Należy tutaj zaznaczyć jednak, że zdiagnozowanie choroby nie oznacza leczenia, które wyeliminuje jej przyczynę. Odpowiednio dobrana farmakologia polega na łagodzeniu objawów i uciążliwych dolegliwości – poprzez włączenie ustalonej przez lekarza dawki hormonu – lewotyroksyny. Ponadto kluczowe znaczenie odgrywa również dobrej jakości dieta, w której podstawę stanowią składniki przeciwzapalne (zielone warzywa, owoce jagodowe, tłuste ryby morskie, pełnoziarniste produkty zbożowe, gorzka czekolada, kakao, czy przyprawy takie jak: kurkuma, cynamon, imbir czy goździki), suplementacja oraz zadbanie o higienę snu.

 

 

Suplementacja

 

W przypadku chorób tarczycy warto natomiast zwrócić szczególną uwagę na: cynk, selen, żelazo, witaminy z grupy B, kwasy omega, probiotyki i koniecznie witaminę D3, a także nukleotydy, które zyskują coraz bardziej na popularności. Regularna suplementacja nukleotydami jest w stanie złagodzić nabyte niewłaściwe mechanizmy odpowiedzi immunologicznej, a także obniżyć poziom cytokin zapalnych, odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego. W celu dobrania odpowiedniej suplementacji warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem specjalizującym się w chorobach tarczycy.

 

 

Podsumowanie

 

Jak widać, choroba Hashimoto może wskazywać na wiele różnych chorób i schorzeń – dotykając tak naprawdę zupełnie inne – z pozoru niezwiązane z tarczycą, narządy i układy.

Kluczowe znaczenie odgrywa zatem prawidłowo i odpowiednio wcześnie – postawiona diagnoza, a kolejno wprowadzenie wspierających proces leczenia – czynników, takich jak dobrej jakości dieta – bogata w składniki przeciwzapalne, odpowiednio dobrana suplementacja, czas na regenerację i właściwą ilość snu (7-8 godzin dziennie) a także spokojna, ale regularna aktywność fizyczna.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

 

 

Bibliografia:

  1. Galland L.: Diet and inflammation. Nutrition in Clinical Practice 2010; 25.
  2. Lachowicz K. i in.; Fizjologiczne aspekty postępowania dietetycznego w chorobie Hashimoto; Kosmos Problemy nauk biologicznych; 2019; 68, nr 2; 201–214 [dostęp online: 30.04.2020].
  3. Nordio M., Basciani S.: Myo-inositol plus selenium supplementation restores euthyroid state in Hashimoto’s patients with subclinical hypothyroidism. European Review for Medical and Pharmacological Sciences 2017
  4. Zakrzewska E. et al.: Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto. Bromat. Chem. Toksykol. XLVIII, 2015
  5. Yan He, Yuan Yue, et al.: Curcumin, Inflammation, and Chronic Diseases: How Are They Linked? Molecules 2015

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Klaudia Gostyńska
Klaudia Gostyńska
Dietetyk, specjalista Elite Polska, pasjonatka zdrowego stylu życia, jogi i medytacji. Swoją specjalizację rozwija w dziedzinie psychosomatyki, psychodietetyki oraz naturalnej suplementacji.