Czy honorowym krwiodawcą może zostać osoba z chorą tarczycą? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Czy honorowym krwiodawcą może zostać osoba z chorą tarczycą?

Wpływ cynku i selenu na tarczycę
Cynk i selen dlaczego są tak potrzebne tarczycy i ich naturalne źródła
23 lipca 2021
Wpływ ćwiczeń na tarczycę
Jak ćwiczyć w niedoczynności tarczycy?
6 sierpnia 2021


Czy osoba z niedoczynnością bądź nadczynnością może zostać honorowym krwiodawcą? A co z innymi chorobami tarczycy?

W punktach krwiodawstwa oraz na oficjalnych stronach Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) choroby tarczycy wymieniane są jako schorzenia będące przeciwwskazaniem do oddawania krwi – podobnie sytuacja wygląda z oddawaniem osocza i płytkami krwi.

Zaznaczone jest, że choroby metaboliczne, choroby układu immunologicznego i choroby układu endokrynnego (poważne choroby aktywne, przewlekłe lub nawracające np. choroby tarczycy, nadnerczy itp.) dyskwalifikują osobę chętną do oddania krwi.

 

 

Dlaczego osoba np. z Hashimoto nie może oddawać krwi?

 

Nawet gdy stan pacjenta jest ogólnie dobry, będąc hormonalnie ustabilizowany, pod kontrolą lekarza, a oddanie krwi nie spowodowałoby pogorszenia stanu zdrowi – taka osoba nie powinna oddawać krwi.

Choroby autoimmunologiczne to takie, w których organizm nie jest w stanie odróżnić własnych komórek od obcych i walczy sam ze sobą. Nieprawidłowe uaktywnienie układu immunologicznego staje się przyczyną choroby. Dlatego osoby z rozpoznaną chorobą na tle autoimmunizacyjnym otrzymują trwałą dyskwalifikację do honorowego oddawania krwi. Odbiorca krwi nie powinien być dodatkowo narażany na obciążenie i walkę z obcymi przeciwciałami.

Przeciwciała występujące u osób z chorobą np. tarczycy Hashimoto nawet jeśli są w niewielkich ilościach mogą zostać pobrane wraz z krwią i trafić do biorcy.

Do chorób autoimmunologicznych należą m.in.:

 • Hashimoto;
 • stwardnienie rozsiane;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • twardzina;
 • Choroba Gravesa-Basedowa;
 • cukrzyca typu 1;
 • reaktywne zapalenie stawów;
 • toczeń rumieniowaty układowy;
 • twardzina.

Natomiast trwała dyskwalifikacja nie dotyczy przejściowych sytuacji, gdy praca tarczycy jest zachwiana. Na przykład wystąpiła niedoczynność, ale nie jest ona na tle autoimmunologicznym, a zaburzenia są przejściowe. Mogą być spowodowane infekcją, dużym stresem, niedoborami mikroelementów lub np. ciążą (ciąża jest przeciwskazaniem sama w sobie do honorowego oddawania krwi, ale może także indukować zmianę poziomów hormonów u kobiet na dłużej niż 6 miesięcy po porodzie). W takich przypadkach warto skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub odpowiedzi udzieli konsultant z regionalnego centrum krwiodawstwa.

Deficyt krwi to kwestia bardzo poważna, a zmaga się z tym większość polskich szpitali. W obecnym czasie sytuacja staje się coraz trudniejsza, ponieważ zmniejszyła się liczba chętnych do honorowego oddawania krwi, natomiast nie zmniejszyło się jednak zapotrzebowanie. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć kto może udzielić pomocy regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

 

 

Kto może oddawać krew?

 

Krew oraz jej składniki możesz oddać, jeśli:

 • masz między 18 a 65 lat;
 • nie chorowałaś/eś na żółtaczkę;
 • ważysz więcej niż 50 kg;
 • jesteś co najmniej 3 dni po miesiączce;
 • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałaś/eś operacji, wykonywanego tatuażu bądź piercingu (niezależnie od przekłuwanej części ciała);
 • Twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry;
 • nie miałaś/eś kontaktu z osobą, u której wykryto zakażenie koronawirusem bądź objętą kwarantanną.

 

RCKiK wprowadziły obostrzenia, dzięki którym oddawanie krwi podczas pandemii jest bezpieczne. Zanim oddasz krew, sprawdź stronę wybranego punktu poboru krwi i dowiedz się, jakie obowiązują dodatkowe procedury oraz godziny otwarcia.
 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.


 

Źródła:

krwiodawcy.org

rckik.krakow.pl

krwiodawstwo.pl

 

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

 

mgr Jagoda Szulc
mgr Jagoda Szulc
mgr Jagoda Szulc, specjalista Elite Polska, dietetyk kliniczny, którego celem jest wprowadzanie dietoterapii i zmian stylu życia, a nie tylko przechodzenie na dietę. Specjalista w dziedzinie chorób gastroenterologicznych oraz chorób autoimmunologicznych