Dieta, która łagodzi stan zapalny - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Dieta, która łagodzi stan zapalny

suplementacja jodem w hashimoto
Suplementacja jodem – wskazana czy szkodliwa?
25 lutego 2019
Suplementacja selenu w Hashimoto
Dieta w Hashimoto
8 lipca 2019


Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Zatem, jak w przypadku innych chorób z autoagresji,  jej znamienną cechą jest trwały stan zapalny. Dlatego też w diecie osób chorych niezwykle ważne jest uwzględnienie produktów o charakterze przeciwzapalnym, czyli takich, które istotnie będą wpływać na obniżenie prozapalnych cytokin.

 

 

Dieta przeciwzapalna  z założenia powinna istotnie ograniczać , a najszczęśliwiej – eliminować, wszystkie prozapalne czynniki, do których możemy zaliczyć:

  • cukier (jego nadmiar),
  • tłuszcze trans,
  • nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych,
  • przetworzoną żywność,
  • mocno smażone potrawy,
  • fast-foody,
  • margaryny, utwardzone tłuszcze,
  • używki,
  • alkohol i papierosy

 

Za wzorzec diety przeciwzapalnej uznawana jest dieta śródziemnomorska, która obfituje w świeże owoce i warzywa, węglowodany złożone, ryby, zdrowe tłuszcze oraz zioła i przyprawy o działaniu przeciwzapalnym.

Jako źródło dobrych węglowodanów należy wybierać produkty zbożowe z pełnego przemiału oraz takie o niskim indeksie glikemicznym (ma to niezwykle ważne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej glikemii). Zaleca się spożycie razowego, pełnoziarnistego chleba, chleba z mąki gryczanej, razowych makaronów, razowej mąki, grubych kasz. Bardzo dobrym źródłem węglowodanów jest także komosa ryżowa, znana niegdyś w Polsce pod nazwą lebioda.

Dieta powinna być bogata w kwasy omega-3. Oprócz tego, że wykazują działanie przeciwzapalne, stymulują konwersję T4 do T3. Doskonałym źródłem wspomnianych tłuszczy są ryby.  W diecie przeciwzapalnej zaleca się spożywanie ryb 1-2 razy w tygodniu, szczególnie tłustych ryb morskich, takich jak –   łosoś atlantycki, makrela, śledź, sardynka, halibut. W celu uzupełnienia ilości spożytych kwasów Omega-3 można sięgnąć po suplementację.

 

Niezwykle ważne jest spożycie warzyw i owoców, z przewagą tych pierwszych.

 

Warzywa o działaniu wspierającym układ odpornościowy to m.in. czosnek, różne odmiany cebuli, szczypior, por. Są nie tylko źródłem olejków eterycznych i allicyny – skutecznego bakteriobójczego organicznego związku siarki, ale także są doskonałym prebiotykiem. Owoce, takie jak aronia, jagody, borówki czy maliny stanowią istotne źródło antyoksydantów, witamin i błonnika.

Do diety warto włączyć również dobrej jakości mięso (indycze, chuda wołowina, podroby), kiszonki (bogactwo probiotyków o niskim indeksie IG), owoce morza. Oprócz wspomnianych kwasów Omega 3- należy pamiętać o zdrowych tłuszczach – oliwie z oliwek, oleju lnianym, oleju z czarnuszki i awokado.

Istotnym elementem wspomnianej diety są także przyprawy, takie jak: kurkuma, imbir, tymianek, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa,bazylia i rozmaryn. Znaczenie ma także suplementacja przeciwzapalnymi witaminami i minerałami. Szczególnie wskazane w tym aspekcie są: witaminy A, C i E oraz selen i cynk, dostępne w produkcie Thyroset.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

 

dr Joanna Wojsiat
dr Joanna Wojsiat
Doktor nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia (ze specjalnością neurochemia) Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Autorka wielu publikacji naukowych, popularno-naukowych, monografii, artykułów o tematyce medycznej i dietetycznej. Absolwentka studiów podyplomowych Akademii Leona Koźminskiego w Warszawie na kierunku Prowadzenie i Monitorowanie Badan Klinicznych oraz Dietetyki Sportowej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Entuzjastka aktywności fizycznej (w szczególności sportów siłowych, wydolnościowych i cross-fit), zdrowego odżywiania, rozsądnej suplementacji i popularyzacji nauki. Obecnie pracuje jako kierownik Badań i Rozwoju w firmie farmaceutycznej zajmującej się tworzeniem żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i specjalistycznych suplementów diety.