Dlaczego w chorobie Hashimoto wypadają włosy (i jak temu zaradzić)? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Dlaczego w chorobie Hashimoto wypadają włosy (i jak temu zaradzić)?

cynk a hashimoto
Dlaczego cynk jest tak istotny w chorobach autoimmunologicznych?
3 stycznia 2019
Dlaczego choroba Hashimoto częściej dotyka kobiety?
Dlaczego choroba Hashimoto częściej dotyka kobiety?
7 stycznia 2019

Tarczyca jest organem, którego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na cały organizm a produkowane przez nią hormony regulują metabolizm wszystkich komórek organizmu. Dotyczy to także tych przemian metabolicznych, które związane są ze wzrostem i regeneracją włosów.

Jak informują trycholodzy, problem nadmiernego wypadania włosów pojawia się wtedy, gdy ich strata sięga co najmniej 100 dziennie i stan ten utrzymuje się przez kilka tygodni. Eksperci specjalizujący się w badaniu skóry i włosów zauważyli, że w przypadku chorych na niedoczynność tarczycy znaczna część cebulek włosów znajduje się w stanie „uśpienia”.

 

Osłabione cebulki włosów w chorobie Hashimoto

Objawia się to znacznym zanikiem mieszków włosowych i stopniową utratą włosów. Te, które pozostają stają się podatne na łamliwość, suche i matowe. Utratę włosów obserwuje się się podczas czesania, szczotkowania i mycia. Z niedoczynnością tarczycy łączy się także bardzo często utratę rzęs i brwi (cechą charakterystyczną może być znaczne przerzedzenie brwi na zakończeniu łuku brwiowego), a nawet owłosienie łonowe oraz pod pachami.
Często obserwuje się także zmiany dotyczące prawidłowego metabolizmu i poziomu testosteronu we krwi. W niektórych przypadkach dochodzi do konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT), co może również skutkować utratą włosów. Istotnym elementem może być także towarzyszący chorobom autoimmunologicznym (w przypadku choroby Hashimoto) – stan zapalny, który ma negatywny wpływ na mieszki włosowe. Wśród przyczyn wymienia się także osłabione krążenie, które przyczynia się do niedostatecznego ukrwienia skóry i znajdujących się w niej gruczołów, komórek, w tym wspomnianych mieszków włosowych.

Wypadanie włosów w Hashimoto – jak można sobie pomóc ?

1. Przede wszystkim należy działać u źródła – unormować nieprawidłowe poziomy hormonów tarczycy

Należy pamiętać, że nadmiernej utraty włosów nie powstrzyma nic jeśli poziom hormonów tarczycy (TSH, ft3 i ft4) nie zostanie przywrócony do równowagi . Stosowanie wszelkiego rodzaju wcierek, odżywek, masek i inne produktów pielęgnacyjnych może nie przynieść żadnych rezultatów – warto z nimi poczekać do kolejnego etapu działania.

2. Suplementacja

Wspomniany problem z ukrwieniem skóry głowy, niedobory żelaza i anemia bardzo często związane są z chorobą Hashimoto i niedoczynnością tarczycy. Warto jest określić poziom ferrytyny w organizmie, która gromadzi żelazo w organizmie a jej niski poziom może sygnalizować niedokrwistość. Włączenie do codziennej diety produktów bogatych w żelazo oraz odpowiedniej suplementacji tym pierwiastkiem będzie tu bardzo rozsądnym krokiem.
Dodatkowo znaczenie mają tu witaminy z grupy B – w szczególności biotyna. Należy także pamiętać o suplementacji cynku i selenu, które wpływają na tempo wzrostu, prawidłową budowę oraz wygląd włosów. Oczywiście, kluczem jest prawidłowa suplementacja – stosowanie wchłanialnych, biodostępnych form witamin i minerałów oraz uwzględnianie odpowiedniej pory dnia na ich przyjmowanie.

3. Dieta na wypadające włosy przy niedoczynności tarczycy

Warto polubić się z sokiem bądź herbatą z pokrzywy oraz skrzypu – rośliny te mają udokumentowane działanie wspomagające wzrost i kondycję włosów.
Istotne są także produkty bogate w antyoksydanty – szpinak, kakao, kurkuma oraz białko – jaja, dobrej jakości mięso, sardynki, orzechy, pestki dyni, natka pietruszki, zielone warzywa.

4. Dobrej jakości, najlepiej naturalne kosmetyki

Im mniej dodatków, chemicznych składowych – tym lepiej. Warto stawiać na produkty ekologiczne, pozbawione toksycznych substancji, które mogą przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego w obrębie mieszków włosowych.

No i przede wszystkim… cierpliwość i konsekwencja w działaniu. Pamiętajmy, że najważniejsze są hormony – jeśli pomożemy im powrócić do równowagi, wszystkie pozostałe elementy zadziałają ze zdwojoną siłą.

Przeczytaj, dlaczego suplementacja w diecie w Hashimoto jest taka ważna. Oraz jak stosować suplement diety Thyroset

 

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.


 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

 

dr Joanna Wojsiat
dr Joanna Wojsiat
Doktor nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia (ze specjalnością neurochemia) Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Autorka wielu publikacji naukowych, popularno-naukowych, monografii, artykułów o tematyce medycznej i dietetycznej. Absolwentka studiów podyplomowych Akademii Leona Koźminskiego w Warszawie na kierunku Prowadzenie i Monitorowanie Badan Klinicznych oraz Dietetyki Sportowej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Entuzjastka aktywności fizycznej (w szczególności sportów siłowych, wydolnościowych i cross-fit), zdrowego odżywiania, rozsądnej suplementacji i popularyzacji nauki. Obecnie pracuje jako kierownik Badań i Rozwoju w firmie farmaceutycznej zajmującej się tworzeniem żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i specjalistycznych suplementów diety.