Kurkuma jest znaną od wieków rośliną o wszechstronnych właściwościach. Najczęściej wykorzystywana jest jako przyprawa w kuchni, natomiast zakres jej dobroczynnych działań jest znacznie szerszy. Na dzień dzisiejszy możemy spotkać ją również w lecznictwie, jako składnik suplementów, a także leków.
Roślina charakteryzuje się intensywnie żółtą barwą i wyrazistym smakiem. Wśród jej dobroczynnych właściwości, wymienić możemy między innymi wsparcie organizmu w chorobie Hashimoto. W jaki sposób? Postaramy się dziś to wyjaśnić.
Spis treści
Najważniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina (żółty pigment zawarty w kurkumie) – to właśnie ona odpowiada za działanie prozdrowotne, w tym przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antybakteryjne. Ponadto kurkumina:
Te, oraz wiele innych cennych właściwości przyczyniły się do tego, że kurkumina stała się nieocenionym elementem, o który warto zadbać – zwłaszcza w przypadku chorób tarczycy, w tym Hashimoto.
Istnieje wiele badań, które potwierdzają zasadność stosowania kurkuminy w przypadku chorób autoimmunologicznych, w tym choroby Hashimoto. Nie tylko z uwagi na jej działanie przeciwzapalne, ale także jako bezpieczny składnik niwelujący objawy towarzyszące chorobie. O czym dokładnie mowa?
Warto tutaj nadmienić, że kurkumina niestety sama w sobie charakteryzuje się słabą przyswajalnością. Dobrze więc zwrócić uwagę na elementy, które wspierają jej przyswajanie. Na szczęście nie jest to trudne.
Niestety niezwykle trudno jest dostarczyć odpowiednią ilość kurkuminy wyłącznie z pożywienia (a właściwie w postaci przypraw). Dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem okazuje się jej suplementacja. Za optymalną dawkę uważa się 1 gram kurkuminy na każde 10 kg masy ciała. Warto zwracać uwagę na to, aby w suplemencie oprócz samej kurkuminy znajdował się również wspomniany wyżej ekstrakt z pieprzu lub kompleks olejowy.
Tak jak zostało wspomniane wyżej – kurkumina nie wykazuje właściwości toksycznych i w większości przypadków można ją bezpiecznie stosować (zarówno w postaci przyprawy, jak i zachowując granice dawkowania w postaci suplementu).
Są jednak przypadki, w których nie zaleca się jej stosować: u osób ze zwiększoną kwasowością żołądka, posiadających zwiększone ciśnienie śródczaszkowe, chorujących na cukrzycę typu 1 lub wrzody żołądka i oczywiście u osób wykazujących reakcje alergiczne. Z uwagi na efekt przeciwkrzepliwy kurkuminy – należy zachować szczególną ostrożność u osób ze słabym krzepnięciem krwi, a także przed i po operacjach. Nie poleca się również stosowania kurkuminy w wysokich dawkach w trakcie ciąży. Tak jak każdą inną suplementację – należy ją na wstępie skonsultować z lekarzem.
Oprócz właściwości prozdrowotnych należy pamiętać, że kurkuma jest również dobrym dodatkiem – zarówno do napoi, jak i koktajli. Świetnie sprawdzi się jesienią i zimą jako element rozgrzewającego tzw. “złotego mleka”. Wystarczy dodać ją wraz z miodem, pieprzem i cynamonem do gorącego mleka lub napoju roślinnego. Taka mikstura będzie działała przeciwzapalnie i rozgrzewająco, przyczyni się również do zwiększenia odporności.
Istnieje wiele badań ukazujących dobroczynny wpływ kurkuminy na zdrowie i samopoczucie osób z chorobą Hashimoto. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom wesprze ona organizm na bardzo szerokim polu – zarówno przyczyniając się do zniwelowania stanu zapalnego, jak i ograniczając nieprzyjemne skutki uboczne wynikające z wystąpienia choroby. Warto zatem włączyć kurkumę do swojej codziennej diety lub rozważyć jej dodatkową suplementację – jeśli lekarz nie będzie widział ku temu przeciwwskazań.
Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.
Bibliografia:
Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.