Jakie zioła warto stosować przy niedoczynności tarczycy? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Jakie zioła warto stosować przy niedoczynności tarczycy?

Co robić aby czuć się lepiej przy niedoczynności tarczycy
Co robić, aby czuć się lepiej przy niedoczynności tarczycy?
9 września 2022
Wpływ fluoru na tarczycę
Wpływ fluoru na tarczycę
30 września 2022


Gruczoł tarczycy wytwarza hormony, które są wydzielane do krwi i przenoszone do każdej tkanki w ciele. Hormony tarczycy odgrywają bardzo ważną rolę we wzroście, rozwoju i regulacji metabolizmu. Zdrowie tarczycy zależy od kilku czynników genetycznych, żywieniowych i immunologicznych, które mogą prowadzić do niewystarczającej aktywności hormonów tarczycy. W tej sytuacji mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Wykazano, że niektóre zioła korzystnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy poprzez różne mechanizmy w zależności od potrzeb organizmu.

 

Zioła stosowane dla wsparcia pracy tarczycy

 

Stosowanie roślinnych adaptogenów, środków przeciwzapalnych i immunomodulatorów często odgrywa ważną rolę w holistycznym podejściu do wspierania zdrowej funkcji tarczycy. Rozwiązanie problemu dysfunkcji tarczycy często wymaga wieloaspektowego podejścia i dogłębnego zrozumienia konkretnego braku równowagi lub patologii. Hormonalna terapia zastępcza (syntetyczna lub wysuszona naturalna) jest standardowym podejściem do korygowania dysfunkcji tarczycy. Chociaż to leczenie może być bardzo skuteczne u niektórych pacjentów, u innych przyjmujących sam hormon tarczycy nie rozwiązuje w pełni przyczyny dysfunkcji i problematycznych dolegliwości.

Tradycyjne modele medyczne skutecznie wykorzystują także ziołowe podejście do uzdrowienia tarczycy wraz z odpowiednimi zmianami w zakresie odżywiania i stylu życia. Niektóre z tych roślin zostały zbadane pod kątem ich zastosowania w niedoczynności tarczycy.

 

 

Ashwagandha / Witania ospała (Withania somifera)

 

Ashwagandha to wiecznie zielony krzew, który rośnie w Azji i Afryce. Witania ospała jest dobrze znanym adaptogenem, tradycyjnie stosowanym w ajurwedzie ze względu na jego silne działanie immunomodulujące i przeciwzapalne. Zawiera substancje chemiczne, które mogą pomóc uspokoić mózg, zmniejszyć obrzęk, obniżyć ciśnienie krwi i zmienić układ odpornościowy. Badania na zwierzętach wykazały również obiecującą aktywność stymulującą tarczycę      (Singh, Sneha i wsp. 2020), a niedawne badanie kliniczne oceniało jej wpływ na czynność tarczycy u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, gdzie wszyscy pacjenci leczeni Ashwagandhą doświadczyli wzrostu hormonu T4 od wartości wyjściowej (Li C, Lai J i wsp. 2019). Wykazano także, iż leczenie Ashwagandhą przez osiem tygodni okazało się korzystne dla normalizacji wskaźników tarczycy u pacjentów z subkliniczną niedoczynnością tarczycy wraz ze wzrostem poziomu tyroksyny (T4). Istnieją również dowody, że roślina ta wspiera funkcję nadnerczy i może promować zdrowe poziomy DHEA. DHEA to hormon nadnerczy niezbędny do wytwarzania energii, skupienia i witalności, co ma także wpływ na pracę tarczycy. Chroniczny stres zwiększa stężenie kortyzolu (produkowanego przez nadnercza), który aktywuje oś HPA (podwzgórze – przysadka – nadnercza). Konsekwencją jest zahamowanie osi HPT (podwzgórze – przysadka – tarczyca), a to jest równoznaczne z obniżeniem stężenia T3 i T4 w surowicy krwi. Ashwagandha ma wiele zastosowań w medycynie tradycyjnej, w tym poprawia nastrój, pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem i równoważy hormony.

 

Bacopa drobnolistna (Bacopa monnieri)

 

Bakopa drobnolistna jest gatunkiem rośliny z rodziny trędnikowatych, choć niektóre systemy klasyfikują ją w obrębie rodziny babkowatych. Głównym miejscem jej występowania są Indie, ale można ją znaleźć również w Nepalu, Chinach, Wietnamie i na Sri Lance, a także na Florydzie (USA), w Europie, Afryce i Australii. Bacopa monnieri to tonik na nerwy i neuroprotekcyjna roślina, która również ma długą historię stosowania w medycynie ajurwedyjskiej. Jest głównie znana ze swojego korzystnego wpływu na nastrój, jasność umysłu, zdolności poznawcze i koncentrację. Jednak ostatnio wykazano w badaniach na zwierzętach, że Bacopa pomaga stymulować czynność tarczycy (Kar A, Panda S i wsp. 2002). Wyniki wykazały, że ekstrakt alkoholowy z Bacopa monneri miał korzystny wpływ na zapobieganie niedoczynności tarczycy i związanymi z nią powikłaniami poprzez zwiększenie produkcji hormonów tarczycy, poprawę stanu przeciwutleniaczy, obniżenie profilu lipidowego i ochrony morfologii tarczycy, czego dowodem jest odwrócenie zmian histopatologicznych. W innym badaniu zbadano ochronny wpływ Bacopa na zmienioną aktywność hormonów tarczycy i związek z chorobą Alzheimera u szczurów. W badaniu stwierdzono, że Bacopa znacząco moduluje stężenie T3 i T4, a także markerów neurodegeneracyjnych (Tripathi, Sandeep i wsp. 2013).

 

Pokrzywa indyjska / Forskolina (Coleus forskohlii)

 

Pokrzywa indyjska jest wieloletnią rośliną z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), występującą w obszarze klimatu subtropikalnego, głównie w Azji Południowo-Wschodniej, a także w Ameryce Południowej. W Polsce różne jej odmiany hodowane są często jako doniczkowe rośliny ozdobne ze względu na charakterystyczne zabarwienie liści. Pokrzywa indyjska jest bogatym źródłem forskoliny –  jest to związek organiczny z grupy diterpenów. W organizmie odgrywa rolę bezpośredniego aktywatora cyklazy adenylowej – enzymu syntezującego cAMP (cykliczny adenozynomonofosforan) stanowiący przekaźnik sygnałów we wnętrzu komórek i może potencjalnie zwiększać czynność tarczycy, a także stymulować lipolizę w adipocytach. Forskolina ma podobny wpływ na tarczycę jak TSH (hormon przysadki stymulujący tarczycę) i zwiększa syntezę T4 z pęcherzyków tarczycy. Modele zwierzęce wykorzystujące forskolinę wykazały zdolność do znacznego zwiększenia wydzielania hormonów tarczycy – w jednym badaniu po leczeniu produktem z forskoliną u szczurów stężenie TSH zmniejszyło się, podczas gdy poziomy T3 i T4 znacznie wzrosły w porównaniu z próbami kontrolnymi.

 

 

Nasiona czarnuszki (Nigella sativa)

 

Czarnuszka siewna to roślina występująca naturalnie w Azji Zachodniej i Europie Południowo-Wschodniej. Uprawia się ją również w Polsce, choć nie na tak szeroką skalę. W lecznicze właściwości czarnuszki siewnej wierzono już w starożytnym Egipcie. Olej z tych małych nasionek był jednym z ulubionych produktów samych faraonów – stosowali go oni w kosmetyce i medycynie ludowej. Nasiona czarnuszki mają znaczące działanie prozdrowotne, w tym właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i immunomodulujące. Liczne badania na zwierzętach wykazały korzyści terapeutyczne w wielu chorobach przewlekłych, w tym cukrzycy, hiperlipidemii i nadciśnieniu. Jednak rola ochronna tych drobnych, czarnych nasionek w niedoczynności tarczycy, a szczególnie w zapaleniu tarczycy Hashimoto, została niedawno odkryta. Znaczącym składnikiem czarnuszki o dobrze znanych właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych jest tymochinon. Wykazano również, że poprawia on stan tarczycy w modelach zwierzęcych. W jednym badaniu czarnuszka podniosła stężenie T3 bez zmiany stężenia TSH w surowicy. Autorzy sugerowali, że wynika to ze zdolności do naprawy tarczycy i ponownej syntezy hormonu tarczycy dzięki podnoszeniu systemów obrony antyoksydacyjnej. Tak więc działanie terapeutyczne nasion czarnuszki wydaje się być częściowo spowodowane zdolnością do łagodzenia stresu oksydacyjnego i uszkodzenia komórek tarczycy – chronią przed zmianami rozrostowymi miąższu tarczycy, które występują w zapaleniu tarczycy. Olej z nasion czarnuszki ma również właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i obniżające poziom cholesterolu. Po 8 tygodniach leczenia uczestnicy badania otrzymujący olej z czarnuszki doświadczali obniżonego BMI, zmniejszenia markerów stanu zapalnego i znacznego spadku przeciwciał anty-TPO charakterystycznych w chorobie Hashimoto. Doświadczyli również wzrostu poziomu hormonów tarczycy T4 i T3 (Tavakkoli, Alireza i wsp. 2017).

 

Kelp / Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosis)

 

Kelp, rodzaj wodorostów, jest pełen zdrowych składników odżywczych, które mogą być korzystne dla zdrowia, a nawet zapobiegać chorobom. Morszczyn pęcherzowy to wodorost bogaty w organicznie związany jod, który jest znacznie silniejszy w stymulowaniu tarczycy niż jod mineralny w niedoczynności tarczycy, ponieważ jod może stymulować produkcję tyroksyny i zwiększać podstawową przemianę materii (BMR). Chociaż niewystarczający poziom jodu może przyczyniać się do niedoczynności tarczycy, nadmierne spożycie jodu może hamować utlenianie jodu, co jest niezbędnym pierwszym krokiem w syntezie biosyntezy hormonów tarczycy. Jednak pacjenci z patologią tarczycy (niedoczynnością lub nadczynnością) powinni uważać, aby nie spożywać nadmiernych ilości ze względu na ryzyko wola i/lub tyreotoksykozy.

 

Podsumowanie

 

Tradycyjnie stosowane zioła na niedoczynność tarczycy są świetną opcją do stosowania w połączeniu z lekami i zmianami w diecie. Zioła mogą pomóc poczuć się lepiej, łagodząc objawy, takie jak zmęczenie, przyrost masy ciała i stres, a ponadto zmniejszyć podwyższony poziom przeciwciał przeciwtarczycowych obserwowany w autoimmunologicznych stanach niedoczynności tarczycy. Jednak same zioła często nie wystarczają do samodzielnego leczenia niedoczynności tarczycy. Najlepiej skonsultować zażywanie ziół z naturopatą lub fitoterapeutą, którzy mają wiedzę, jak dostosować recepty ziół, które będą pasować do danych problemów zdrowotnych i mogą być bezpiecznie stosowane z wieloma lekami. Mogą również pomóc w wyborze roślin na tarczycę, które pasują do celów i sytuacji. Poszukując ziół dla zdrowia tarczycy, mamy kilka opcji, aby ułatwić sobie sprawę. Nalewki lub ekstrakty można znaleźć w wielu naturalnych sklepach spożywczych czy zielarniach. Dostępne są także wysokiej jakości suplementy z odpowiednią standaryzacją aktywnego składnika leczniczej rośliny, które sprawiają, że korzystanie z ziół jest bardzo łatwe i wygodne. Można również znaleźć ziołowe herbaty liściaste lub w torebkach. Przeglądając zioła pod kątem zdrowia tarczycy, należy zwracać szczególną uwagę na jakość i pochodzenie.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

 

 

Bibliografia:

  1. SHARMA, Ashok Kumar; BASU, Indraneel; SINGH, Siddarth. Efficacy and safety of ashwagandha root extract in subclinical hypothyroid patients: a double-blind, randomized placebo-controlled trial. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2018
  2. LOPRESTI, Adrian L.; DRUMMOND, Peter D.; SMITH, Stephen J. A randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover study examining the hormonal and vitality effects of ashwagandha (Withania somnifera) in aging, overweight males. American Journal of Men’s Health, 2019
  3. SINGH, Sneha, et al. Protective effect of a polyherbal bioactive fraction in propylthiouracil-induced thyroid toxicity in ratsby modulation of the hypothalamic–pituitary–thyroid and hypothalamic–pituitary–adrenal axes. Toxicology reports, 2020
  4. Matczak M., Rosińska K., Michel P., Withania somnifera (ashwagandha, indyjski żeń‑szeń) – wskazania tradycyjnej ajurwedy w świetle współczesnych badań klinicznych, Farm Pol, 2017
  5. LI, Chao, et al. Thyroid functions in patients with bipolar disorder and the impact of quetiapine monotherapy: a retrospective, naturalistic study. Neuropsychiatric Disease and Treatment, 2019
  6. TRIPATHI, Sandeep, et al. Bacopa monneira (brahmi) modulate altered thyroid hormones in Aluminum induced alzheimer’s like rat model. International Research Journal of Pharmaceutical and Applied Sciences, 2013
  7. TAVAKKOLI, Alireza, et al. Review on clinical trials of black seed (Nigella sativa) and its active constituent, thymoquinone. Journal of pharmacopuncture, 2017
  8. https://neuroexpert.org

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Kamila Wernicka-Błaszak
Kamila Wernicka-Błaszak
KAMILA WERNICKA-BŁASZAK, DIETETYK, SPECJALISTA ELITE POLSKA, MIŁOŚNICZKA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I HOLISTYCZNEGO PODEJŚCIA DO CZŁOWIEKA. SPECJALIZUJE SIĘ W UKŁADANIU ZDROWYCH, PYSZNYCH I DOPASOWANYCH INDYWIDUALNIE DIET. NA INSTAGRAMIE JAKO @SAMURAJKA_DIETA MOTYWUJE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH