Białka w naszym organizmie pełnią funkcję budulcową. Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju organizmu. Białka regulują nasz metabolizm oraz funkcje narządów. Wytwarzają również enzymy i hormony. Które z dostępnych białek są bezpieczne dla osób, cierpiących na chorobę Hashimoto? Tego dowiesz się w tym artykule.
Spis treści
Najlepszym źródłem białka w codziennej diecie jest mięso, ryby, nabiał, jaja i nasiona roślin strączkowych. Średnia zawartość białka w mięsie wynosi między 15-21%, w mleku znajduje się 3,5% białka a w serach twarogowych od 5 do 19%. Stosunkowo dużą ilość białka znajdziemy również w nasionach roślin strączkowych – 8-20% – stanowią one podstawowe źródło białka dla osób będących na diecie wegańskiej.
Ilość białka w organizmie człowieka spada wraz z wiekiem. Szybkość i częstotliwość rozpadu białka jest zatem znacznie wyższa u osób w wieku podeszłym. Niewystarczające spożycie białka ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Stan, w którym poziom białka we krwi jest niski, nazywany jest hipoproteinemią.
Objawy mogące świadczyć o tym, że ilość białka w naszej diecie nie jest wystarczająca to np.:
Wiele z tych objawów pokrywa się z często występującymi objawami w przypadku Hashimoto. Dlatego też warto sprawdzić, czy ich przyczyną nie jest właśnie zbyt mała podaż białka w naszej diecie.
W licznych badaniach naukowych mówi się o tym, że w przypadku niedoczynności tarczycy Hashimoto podaż białka powinna być nieco większa niż u osób zdrowych. U takich osób zaleca się, aby 15-25% energii w codziennej diecie pochodziło właśnie z białka.
Białko powoduje przyspieszenie metabolizmu, który zazwyczaj jest spowolniony w przypadku trwania choroby, a także niezbędne jest do wytwarzania hormonów tarczycy.
W przypadku osób z niedoczynnością tarczycy Hashimoto zaleca się pełnowartościowe białko. Jest to białko pochodzenia zwierzęcego tj. mięso, ryby morskie, jaja. Są one dobrym źródłem białka, a dzięki temu, że zawitają one częściej w naszej diecie mamy szansę na zapewnienie odpowiedniej jego ilości dla organizmu.
Jeśli chodzi o białka roślinne warte rozważenia wydaje się być białko konopne. Proteiny z konopi w proszku zawierają 66% łatwo trawionego białka. Jedna porcja zawiera 11g organicznego białka i 12g błonnika. Konopie zawierają wszystkie 9 egzogennych aminokwasów (czyli takich, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć) i kwasów tłuszczowych. Ponadto białko to jest bogate w błonnik, witaminy z grupy B oraz w witaminę E. Zawiera dużą ilość ważnych kwasów omega 3, oraz jest bardzo bogatym źródłem magnezu, żelaza, manganu, cynku. Może być świetnym uzupełnieniem diety w przypadku wegan i wegetarian.
Coraz więcej badań wskazuje na zależność między spożyciem mleka a rozwojem chorób o podłożu autoimmunologicznym. Mleko i produkty mleczne zaleca się zatem spożywać w umiarkowanych ilościach tj. 3-4 porcje w tygodniu przy dobrej ich tolerancji (braku objawów ze strony przewodu pokarmowego). Dodatkowo wśród pacjentów z zapaleniem tarczycy Hashimoto często współistnieje nietolerancja laktozy oraz białka mleka – kazeiny.
Jeśli chodzi o białko soi to ze względu na jej interakcje z lekami stosowanymi w chorobach tarczycy – hormonami warto ją ograniczyć. Badania bowiem dowiodły, że soja przyczynia się do pogorszenia wchłanianie leku (lewotyroksyny), zatem powoduje konieczność zwiększenia jego dawki. Spożywanie nadmiernych ilości soi może mieć również działanie wolotwórcze, zwiększać poziom TSH i tym samym pogłębiać niedoczynność. Oczywiście w przypadku wegan jest ona jednym z najczęściej stosowanych źródeł uzupełnienia białka, jednak warto pamiętać o odstępie między przyjęciem hormonu tarczycy a spożyciem produktu zawierającego soję. Odstęp od pierwszego posiłku, w którym występować będzie soja powinien wynosić min. 4 godziny w celu odpowiedniego wchłaniania leku.
Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.
Bibliografia :
[1] Tucker K., Hannan M.,: Effect of Dietary Protein on Bone Loss in Elderly Men and Women: The Framingham Osteoporosis Study, Journal of bone and mineral research: the official journal of the American Society for Bone and Mineral Research 15(12):2504 – 2512 December 2000
[2] Katz DL, Friedman RSC. Diet and cognitive function. Nutrition in clinical practice: a comprehensive, evidence-based manual for the practitioner. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins; 2008:362-368.
[3] Ratajczak A.E. Moszak M. Grzymisławski M.: Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne (2017), ISSN 2451–1870 (online); 7(4): s. 305-311.
[4] B. Urbaniak, Cz. Marcisz „Wpływ soi i izoflawonów sojowych na tarczycę” Postępy Fitoterapii 2/2006
Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.