Picie kawy z Hashimoto - fakty i mity - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Picie kawy z Hashimoto – fakty i mity

Hashimoto a niski poziom kwasu żołądkowego
Hashimoto a niski poziom kwasu żołądkowego
25 listopada 2022
Jakich produktów unikać przy Hashimoto
Jakich produktów unikać przy Hashimoto?
9 grudnia 2022


Kawa jest bardzo popularnym i lubianym napojem w dzisiejszych czasach. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej dnia. Niektórzy piją kawę w celu pobudzenia i przypływu energii inni zaś dla samego jej smaku. Czy spożywanie tego napoju szkodzi wówczas kiedy zmagamy się z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy Hashimoto? Jaki ma ona wpływ na nasz organizm? Tego dowiesz się w tym artykule.

 

Charakterystyka kawy

 

Kawa pochodzi z ziaren kakaowca. Niektóre ziarna zawierają kofeinę, niektóre nie. Kawę sporządza się z palonych i mielonych ziaren. Jest obecnie jedną z najpopularniejszych używek na świecie. Rocznie produkuje się aż 6,7 miliona ton kawy. Dostępnych rodzajów kawy jest wiele. Znaleźć możemy kawy rozpuszczalne, ziarniste, mielone, zbożowe smakowe, “3 w 1” a także bezkofeinowe. Na jaką kawę najlepiej postawić? Ziarnistą – gdyż jest najmniej przetworzona. Kawa zawiera w swoim składzie również sód, wapń, potas i magnez.

 

Działanie kofeiny

 

Kawa to napój wybierany chętnie ze względu właśnie na kofeinę, która to ma właściwości pobudzające organizm. W zależności od rodzaju kawy, w jednej porcji może znajdować się od 50 do nawet 150 mg kofeiny. Korzystna dla zdrowia dawka kofeiny to ok. 200 mg, co odpowiada 4 filiżankom kawy dziennie. Działanie kofeiny polega na tym, że pobudza ona ośrodkowy układ nerwowy, wpływając na wzrost koncentracji, refleksu i poprawę nastroju. Ponadto kofeina przyspiesza czynność serca, zwiększa siłę jego skurczu i podwyższa tempo przemiany materii. Zwęża też naczynia mózgowe, dzięki czemu pomaga w łagodzeniu bóli migrenowych.

 

 

Zalety picia kawy

 

Główne zalety picia kawy to m.in.:

  • wyeliminowanie uczucia zmęczenia i pobudzenie do działania
  • pozytywny wpływ na koncentracje i pamięć
  • poprawa nastroju (uczucie szczęścia)
  • neutralizacja wolnych rodników – wiąże się to z mniejszym ryzykiem zachorowania na nowotwory wątroby, jelita czy prostaty
  • przyspieszony metabolizm i poprawiona perystaltyka jelit
  • pozytywny wpływ na układ krążenia – minimalizuje ryzyko chorób serca, zawału i udaru mózgu
  • zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2
  • zmniejszenie ryzyka marskości wątroby
  • zmniejszenie rozwoju kamicy żółciowej w przypadku mężczyzn
  • zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby Parkinsona

 

 

 

Kawa a Hashimoto

 

W przypadku osób, które zmagają się z chorobą Hashimoto najbardziej istotny jest czas picia kawy. Ważne jest, aby nie spożywać kawy na czczo, ani nawet do 2 h po spożyciu pierwszego posiłku. W przypadku zachowania odpowiedniego odstępu, umiarkowane ilości kawy są dozwolone. Mówi się o tym, że maksymalna ilość kaw to do około 5 filiżanek dziennie. Oczywiście istotne jest, aby zadbać o odpowiednią regenerację a co za tym idzie odpowiednią ilość snu, dzięki czemu używanie kawy jako napoju pobudzającego nie będzie konieczne. Większość osób przyjmujących hormony tarczycy musi odczekać te 2 godziny do czasu wypicia kawy.

Naukowcy z Włoch przeprowadzili badanie, gdzie wykazali, że kawa zaburza prawidłowe wchłanianie leków. Obniża ona wchłanianie się zarówno związków organicznych, jak i nieorganicznych – w tym hormonów tarczycy. Badacze zauważyli, że osoba, która sięgała po espresso już 10 minut po przyjęciu leków, miała podwyższone stężenie hormonu TSH. U tej samej osoby, kiedy wstrzymała się od wypicia kawy przez jedną godzinę przy przyjęciu tej samej dawki leków, poziom TSH znacząco się zmniejszał. Dowodzi to, że kawa ma wpływ na wchłonięcie przyjmowanych hormonów tarczycy.

Picie kawy tuż po przyjęciu leku na tarczycę niesie za sobą konsekwencje ponieważ jedynie 40–50% substancji zawartej w leku wchłania się w sposób prawidłowy.

Jeśli kofeina źle działa na organizm wówczas warto przemyśleć kawę bezkofeinową. Innym rozwiązaniem jest spowolnienie wchłaniania kofeiny w organizmie np. picie kawy z dodatkiem tłuszczu. Dobrym źródłem tłuszczu będą tutaj produkty tj. olej kokosowy, napój migdałowy lub masło, a w efekcie powstanie kawa kuloodporna “bulletproof coffee”. Daje ona dłuższe poczucie sytości i zastrzyk energii na cały dzień.

Kolejną ważną rzeczą jest upośledzenie wchłaniania żelaza w przypadku posiłku popijanym kawą. Wiele osób z chorobą Hashimoto zmaga się również z niskim poziomem białka magazynującego żelazo tj. ferrytyny. Żelazo niezbędne jest w przypadku wielu procesów w naszym organizmie zatem warto pamiętać o odstawieniu kawy do posiłku. Nisko poziom ferrytyny blokuje enzym dejodynazę, który kluczowy jest dla konwersji T4 do T3.

Po wypiciu kawy ma miejsce także zwiększenie poziomu hormonu kortyzolu, co również wpływa hamująco na konwersję T4 do T3.

Dodatek mleka do kawy również nie pozostaje bez znaczenia. Jest ono bowiem czynnikiem dodatkowo zaburzającym wchłanianie T4, ze względu na zawartość wapnia, który również dodatkowo zakłóca odpowiednie wchłanianie hormonów tarczycy. Jeżeli jednak nie wyobrażamy sobie kawy bez dodatku mleka dobrą alternatywą są napoje roślinne, które tego wapnia w sobie nie mają bądź występuje on w małych ilościach.

Szacuje się, że kawa zawiera co najmniej 7 mg magnezu w 200 ml gotowego napoju. 2-3 filiżanki kawy dostarczą co najmniej 14-21 mg magnez. W wyniku właściwości moczopędnych kawy mówi się o utracie ok. 4 mg magnezu na dobę zatem umiarkowane picie kawy nie ma wpływu na niedobory magnezu w organizmie, a wręcz dostarcza tego cennego minerału.

Warto również wspomnieć o tym, że kawa nie odwadnia organizmu, jednak warto zadbać o nawyk szklanki wody do każdej wypitej filiżanki w celu utrzymania odpowiedniego nawodnienia, które jest bardzo ważne przy zapaleniu tarczycy Hashimoto.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

Podsumowanie

Jak widać kawa nie jest przeciwwskazaniem przy zapaleniu tarczycy Hashimoto. Co więcej niesie ona za sobą wiele dobroczynnych właściwości istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne jednak, aby pamiętać o odpowiednim odstępie czasowym od zażycia hormonów oraz o zachowaniu umiaru w jej piciu.

 

Bibliografia:

[1] Jarosz M., Wierzejska R., Picie kawy a ryzyko cukrzycy typu 2. optymistyczne doniesienia naukowe, „Przegląd Epidemiologiczny” 2012, nr 66.

[2]  Benvenga S, Bartolone L, Pappalardo M, et al. Altered intestinal absorption of L-thyroxine caused by coffee. Thyroid. 2008;18(3):293-301. doi:10.1089/thy.2007.0222.

[3]   Vita R, Saraceno G, Trimarchi F, Benvenga S. A novel formulation of L-thyroxine (L-T4) reduces the problem of L-T4 malabsorption by coffee observed with traditional tablet formulations. Endocrine. 2013;43(1):154-160. doi:10.1007/s12020-012-9772-2.

[4] Linos A, Linos D, Vgotza N, Souvatzoglou A, Koutras D. Does coffee consumption protect against thyroid disease? Acta chirurgica Scandinavica. 1989;155(6-7):317-320. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2816215. Accessed November 9, 2017.

[5] Ding M. i wsp. Long-term coffee consumption and risk of cardiovascular disease: a systematic review and a dose-response meta-analysis of prospective cohort studies, 2014 Feb 11;129(6):643-59. doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.113.005925. Epub 2013 Nov 7.

[6] Biondi B., Wartofsky L.: Treatment with thyroid hormone. Endocr Rev 2014; 35:463.

[7] Reisman T. i wsp. Concurrent Milk Ingestion Decreases Absorption of Levothyroxine, Thyroid. 2018 Apr 1; 28(4): 454–457.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Aleksandra Szłapka
Aleksandra Szłapka
Dietetyk kliniczny, specjalistka Elite Polska, pasjonatka zdrowego stylu życia. Specjalistka w dziedzinie chorób autoimmunologicznych.