Prawidłowy poziom TSH, aby móc zajść w ciążę - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Prawidłowy poziom TSH, aby móc zajść w ciążę

Choroby tarczycy a ryzyko poronienia
Choroby tarczycy a ryzyko poronienia
8 kwietnia 2022
Hashimoto a choroby jelit
Hashimoto a choroby jelit
22 kwietnia 2022


Wiele kobiet przygotowuje się do ciąży już kilka miesięcy przed pierwszymi staraniami. Zmiana stylu życia, sposobu odżywiania, zwiększenie aktywności fizycznej, czy wprowadzenie dodatkowej suplementacji, to jedne z bardziej powszechnych działań każdej przyszłej mamy, która świadomie decyduje się na potomstwo. Warto zwrócić też szczególną uwagę na regularne badania profilaktyczne, które oczywiście powinniśmy wykonywać niezależnie od tego, czy staramy się o dziecko, czy nie. Na płodność – zarówno kobiet, jak i mężczyzn wpływ może mieć naprawdę wiele czynników. Począwszy od zaburzeń hormonalnych, poprzez wpływ czynników środowiskowych, nadmiar stresu, niedobór snu, występowanie chorób współistniejących, aż na wysoce przetworzonej, ubogiej w składniki odżywcze – diecie kończąc.

Warto świadomie skupić uwagę na tych jakże podstawowych aspektach – poprawiając higienę życia, możemy zdecydowanie zwiększyć szansę na potomstwo i bezproblemowe przejście ciąży – zarówno u Mamy, jak i Maluszka.

TSH, dlaczego jest tak istotne?

 

Kiedy kobieta zgłasza się do lekarza z pytaniem o to, jak najlepiej przygotować się do ciąży, ten najczęściej zleca pakiet podstawowych badań, takich jak: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, czy wizyta u ginekologa. Natomiast jednym z bardziej istotnych czynników jest poziom TSH, którego nieodpowiednia wartość (z reguły zbyt wysoka), może skutecznie utrudniać starania, grozić poronieniem, wywołać nadciśnienie ciążowe, a także wpływać negatywnie na rozwój płodu.

Bardzo często zdarza się, że kobieta nie jest świadoma tego, że cierpi np. na niedoczynność tarczycy – choroba przez długi czas może nie dawać objawów, lub mogą być one mylone z innymi problemami zdrowotnymi. Jednym z objawów choroby mogą być bezowulacyjne cykle, które w oczywisty sposób uniemożliwiają zapłodnienie. Dlatego bardzo ważnym jest regularne kontrolowanie poziomu TSH, a jeśli do tej pory tego nie robiłyśmy, w przypadku planowania ciąży – koniecznie sprawdzić jego wartość i skonsultować wynik z lekarzem.

 

 

Jaka powinna być wartość TSH u kobiet planujących ciążę?

 

Na poziom TSH ma wpływ naprawdę wiele czynników, takich jak: wiek, płeć, poziom stresu, metoda analizy laboratoryjnej, pora dnia, a nawet to czy się wyspaliśmy przed badaniem. Ponieważ wydzielanie hormonu TSH zmienia się w ciągu doby, najlepiej udać się na badanie rano, na czczo – gdyż właśnie do takich warunków dopasowane są normy laboratoryjne.

W przypadku kobiet wartości referencyjne TSH to 0,32 – 5,0 mU/l. Obecnie uważa się, że najlepiej, by stężenie nie przekraczało 4mU/l, a w sytuacji kobiet które starają się o dziecko, lekarze dążą do wartości TSH poniżej 2,5 mIU/l – a najlepiej, aby spadło w okolice 1mIU/l.

 

 

Co wpłynie korzystnie na prawidłowy poziom TSH?

 

W oparciu o wyniki badań (warto sprawdzić również poziom aTPO, fT3 i fT4) endokrynolog w razie potrzeby zaproponuje leczenie hormonalne, natomiast warto pamiętać aby zadbać o zdrowszy styl życia.

Na obniżenie TSH z pewnością wpłynie poprawa higieny życia – zmniejszenie ilości stresu (a najlepiej nauka umiejętnego zarządzania stresem m.in. przez formy z nurtu mindufulness, techniki oddechowe czy regularne spotkania z psychologiem), zadbanie o spokój, wysypianie się, odpowiedniej jakości dieta, nawodnienie, a także dodatkowa suplementacja. Warto pamiętać, że na pracę tarczycy korzystnie wpływają: witaminy z grupy B, cynk, selen, żelazo i oczywiście witamina D3. Dlatego szczególnie w okresie planowania ciąży – suplementacja może okazać się wspierającym elementem.

 

Podsumowanie

 

Istnieje wiele dowodów na to, że prawidłowe zdiagnozowanie, a następnie leczenie zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy – przed i w trakcie ciąży, umożliwia urodzenie całkowicie zdrowego dziecka. Dlatego warto, zwłaszcza w przypadku planowania ciąży, poświęcić czas na to, aby wykonać wszelkie niezbędne badania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować je z lekarzem.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

Bibliografia:

  1. TKACZUK–WŁACH,J., SOBSTYL, M., JAKIEL, G. “CHOROBY TARCZYCY W OKRESIE PRZEDKONCEPCYJNYM, CIĄŻY I POŁOGU”, PRZEGLĄD MENOPAUZALNY, 2012, 2.>
  2. NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY W CIĄŻY, MEDYCYNA PRAKTYCZNA, 2017, DOSTĘP: 15.08.2021
  3. REKOMENDACJE POLSKIEGO TOWARZYSTWA GINEKOLOGÓW I POŁOŻNIKÓW DOTYCZĄCE SUPLEMENTACJI U KOBIET CIĘŻARNYCH, 2020, DOSTĘP: 15.08.2021
  4. Springer D, Zima T, Limanova Z. Reference intervals in evaluation of maternal thyroid function during the first trimester of pregnancy. Eur J Endocrinol 2009; 160: 791–797.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Klaudia Gostyńska
Klaudia Gostyńska
Dietetyk, specjalista Elite Polska, pasjonatka zdrowego stylu życia, jogi i medytacji. Swoją specjalizację rozwija w dziedzinie psychosomatyki, psychodietetyki oraz naturalnej suplementacji.