Remisja w Hashimoto – co to i jak ją osiągnąć? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Remisja w Hashimoto – co to i jak ją osiągnąć?

Jak dbać o tarczyce
Jak dbać o tarczyce?
29 września 2023
Zaburzenia wzroku w chorobach tarczycy
Zaburzenia wzroku przy chorobach tarczycy
20 października 2023


Hashimoto to przewlekłe autoimmunologiczne schorzenie tarczycy, które powoduje zapalenie tarczycy i wyniszczenie tkanki tarczycy. Typowe objawy Hashimoto obejmują m.in. zmęczenie, przyrost masy ciała, wrażliwość na zimno, osłabienie, suchość skóry, depresję i problemy z koncentracją. Remisja w przypadku Hashimoto oznacza okres, w którym objawy choroby są minimalne lub całkowicie ustępują. Warto jednak zaznaczyć, że Hashimoto jest chorobą przewlekłą i trudno jest osiągnąć trwałą remisję, ale możliwe jest zmniejszenie nasilenia objawów i poprawa jakości życia. W tym artykule poznasz kilka sposobów, które mogą pomóc w osiągnięciu remisji w Hashimoto.

 

Zmiana stylu życia

 

Istnieje kilka aspektów stylu życia, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów Hashimoto. Wśród nich są zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, unikanie stresu i wprowadzenie technik relaksacyjnych.

 

Odżywianie

 

Odżywianie się w sposób korzystny dla zdrowia tarczycy może przynieść ulgę osobom z Hashimoto. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze, takich jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze z dużą zawartością kwasów omega-3 oraz wartościowe białko (np. dobrej jakości mięso ze sprawdzonego źródła). Ważne jest również unikanie pokarmów, które mogą nasilać stan zapalny, takich jak przetworzone produkty spożywcze, żywność bogata w pszenicę, tłuszcze trans i przetworzone produkty mleczne.

Każda osoba może mieć swoje indywidualne reakcje na różne składniki pokarmowe, dlatego warto prowadzić dziennik żywieniowy i obserwować, które produkty mogą pogarszać objawy. Polecanymi dietami dla osób z Hashimoto są m.in.  dieta śródziemnomorska, paleo, samuraj lub w razie potrzeby zastosowany przez odpowiedni czas protokół autoimmunologiczny.

 

Aktywność fizyczna

 

Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu zdrowia ogólnego i zmniejszeniu objawów Hashimoto. Ćwiczenia aerobowe, takie jak spacery, jogging, pływanie czy jazda na rowerze, mogą poprawić metabolizm, ogólną kondycję i samopoczucie.

Aktywność fizyczna pomaga również w regulacji kortyzolu, hormonu stresu. Ważne jest, aby dostosować intensywność i rodzaj aktywności do swoich indywidualnych możliwości i skonsultować się ze specjalistą przed rozpoczęciem nowego programu treningowego. Niewskazane są długie treningi o wysokiej intensywności.

 

Sen

 

Sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji organizmu. Niewystarczająca ilość snu może wpływać na ogólny stan zdrowia i nasilać objawy Hashimoto, takie jak zmęczenie i brak energii. Ważne jest, aby dążyć do regularnego snu o odpowiedniej długości i jakości. Stosowanie zdrowych nawyków, takich jak utrzymanie regularnego planu snu, stworzenie sprzyjającego środowiska (zaciemniona sypiania, odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza) oraz unikanie stymulantów (jak np. kofeina) w godzinach wieczornych, może pomóc w poprawieniu jakości snu.

Stres może wpływać negatywnie na funkcjonowanie układu hormonalnego i nasilać objawy Hashimoto. Warto zidentyfikować źródła stresu w swoim życiu i poszukać sposobów na ich redukcję. Techniki zarządzania stresem, takie jak medytacja, głębokie oddychanie, joga czy aromaterapia mogą być bardzo skuteczne. Sposoby te mają na celu zmniejszanie napięcia i stresu, poprawę równowagi hormonalnej oraz ogólną poprawę samopoczucia.

 

 

Protokół autoimmunologiczny

 

Protokół autoimmunologiczny (Autoimmune Protocol, AIP) jest dietą eliminacyjną, która została opracowana w celu zmniejszenia stanu zapalnego i regulacji układu immunologicznego. Choć AIP nie jest specyficznie skierowany do Hashimoto, może być pomocny w łagodzeniu objawów tej choroby i osiągnięciu remisji.

AIP opiera się na eliminacji pokarmów, które często powodują reakcje autoimmunologiczne lub mogą nasilać stan zapalny w organizmie. W początkowej fazie protokołu eliminuje się szereg produktów spożywczych, takich jak gluten, nabiał, jaja, zboża, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i psiankowate, alkohol, kofeinę i sztuczne dodatki.

Wraz z eliminacją potencjalnie problematycznych pokarmów, AIP promuje spożywanie żywności bogatej w składniki odżywcze i mającej właściwości przeciwzapalne, takich jak warzywa liściaste, owoce, mięso z pastwiskowych źródeł, ryby, zdrowe tłuszcze (np. olej kokosowy, oliwa z oliwek, orzechy).

Protokół autoimmunologiczny to system, który ma być stosowany wyłącznie przez kilka tygodni-miesięcy (ten okres jest indywidualnie dobierany przez dietetyka), z równoczesnym dbaniem o mikrobiotę.

 

Dieta paelo i samuraj w Hashimoto

 

Dietami również polecanymi w Hashimoto są paleo i samuraj, które są zbliżoną, lecz mniej rygorystyczną opcją niż AIP. Dieta paleo to sposób odżywiania się, który naśladuje żywienie się naszych przodków paleolitycznych. Obejmuje spożywanie naturalnych, nieprzetworzonych pokarmów, takich jak mięso, ryby, owoce, warzywa, jaja, orzechy i nasiona, a jednocześnie wyklucza przetworzone produkty spożywcze, zboża, nabiał, cukier i sztuczne dodatki. Dieta samuraja ma podobne zasady co paleo, ale dopuszcza także tzw. pseudo-zboża czyli bezglutenowe zboża takie jak ryż, komosa ryżowa, proso, amarantus. Dieta samuraja wskazana jest dla osób bardziej aktywnych fizycznie, które mają większe zapotrzebowanie na węglowodany.

Poniższa infografika pokazuje produkty dozwolone w diecie paleo.

Źródło: https://www.tlustezycie.pl/2013/03/paleo-przewodnik-jedzeniowy-2.html

 

Wpływ AIP na Hashimoto

 

Istnieje kilka mechanizmów, które mogą przyczynić się do korzystnego wpływu AIP na Hashimoto:

 • Redukcja stanu zapalnego – wyeliminowanie potencjalnie prozapalnych pokarmów z diety może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego w organizmie. Stan zapalny jest ściśle powiązany z Hashimoto, dlatego zmniejszenie go może łagodzić objawy choroby.
 • Poprawa funkcji jelit – AIP wspiera zdrowie jelit poprzez eliminację pokarmów, które mogą przyczyniać się do uszkodzenia bariery jelitowej. Uszkodzona bariera jelitowa może prowadzić do wnikania substancji, które stymulują reakcje autoimmunologiczne. Poprawa zdrowia jelit może wpływać na regulację układu immunologicznego i zmniejszenie objawów Hashimoto.
 • Dostarczenie składników odżywczych – AIP promuje spożywanie żywności bogatej w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-3. Te składniki mogą wspierać funkcjonowanie tarczycy i układu immunologicznego, co może mieć pozytywny wpływ na Hashimoto.

Warto jednak pamiętać, że każdej osobie z Hashimoto może być potrzebne indywidualne podejście do diety. Przed rozpoczęciem protokołu autoimmunologicznego, zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub dietetykiem specjalizującym się w chorobach autoimmunologicznych, aby upewnić się, że dieta jest odpowiednio zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb.

 

Suplementacja i leczenie

 

Suplementy diety mogą być pomocne jako wsparcie w leczeniu Hashimoto i dążeniu do remisji. Warto jednak pamiętać, że każda osoba z Hashimoto ma swoje indywidualne potrzeby, dlatego zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem oraz wykonanie badań przed rozpoczęciem suplementacji. Lekarz może także przepisać leki na tarczycę, takie jak lewotyroksyna, które pomagają w regulacji poziomu hormonów tarczycowych. Regularne przyjmowanie tych leków zgodnie z zaleceniami lekarza może pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej.

Oto kilka suplementów, które są często brane pod uwagę w przypadku Hashimoto:

 • Selen – jest to pierwiastek śladowy, który jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Badania sugerują, że suplementacja selenem może pomóc w zmniejszeniu przeciwciał przeciwko tarczycy (anty-TPO) oraz zmniejszeniu nasilenia objawów Hashimoto. FDA zaleca co najmniej 55 µg tego pierwiastka dziennie. W przypadku niedoboru selenu, zalecane jest spożycie minimum 100 µg/dzień.
 • Witamina D – niedobór witaminy D jest często obserwowany u osób z Hashimoto. Witamina D odgrywa rolę w regulacji układu immunologicznego, a suplementacja może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i wspomóc układ odpornościowy. Warto sprawdzić poziom witaminy D we krwi i skonsultować się ze specjalistą w celu określenia odpowiedniej dawki suplementu. Pamiętajmy, że witaminę D możemy również naturalnie czerpać z wystawiania ciała na promienie słoneczne. Jaka ekspozycja na słońce jest skuteczna jeśli chodzi o syntezę witaminy D? Ekspozycja w godzinach od 10.00 do 15.00, od maja do września (w Polsce), bez stosowania filtrów ochronnych przez 15 minut dziennie przy odsłonięciu 18% powierzchni ciała (odsłonięte ręce i częściowo nogi).
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 – mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego tarczycy w Hashimoto. Suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3, takimi jak EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy), może być korzystna dla zdrowia tarczycy oraz zmniejszania stanu zapalnego w całym organizmie.
 • Probiotyki – zdrowie jelit jest istotne dla regulacji układu immunologicznego, dlatego suplementacja probiotykami może pomóc w poprawie mikroflory jelitowej i wspierać zdrowie jelit. Wybór odpowiednich probiotyków powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb.
 • Jod – jest niezbędnym składnikiem do produkcji hormonów tarczycy. Jednak u osób z Hashimoto suplementacja jodem może być kontrowersyjna, ponieważ niektóre badania sugerują, że nadmiar jodu może nasilać stan zapalny. W przypadku braku jodu w diecie, lekarz może zalecić indywidualnie dobraną suplementację, ale zawsze powinno się to konsultować z profesjonalistą i obserwować reakcje organizmu.
 • Ziołolecznictwo – niektóre zioła i suplementy roślinne mogą być stosowane jako dodatkowa terapia dla Hashimoto. Przykłady obejmują ashwagandhę, korzeń mniszka lekarskiego, kelp (glony morskie), nasiona czarnuszki i kurkumę. Te substancje są często stosowane ze względu na ich potencjalne właściwości przeciwzapalne, adaptogenne i regulujące funkcjonowanie tarczycy. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji ziołowej zawsze należy skonsultować się z terapeutą, ponieważ mogą wystąpić interakcje z innymi lekami.

 

Podsumowanie

 

 1. Remisja w Hashimoto oznacza okres, w którym objawy choroby są minimalne lub całkowicie ustępują.
 2. Hashimoto jest chorobą przewlekłą, więc nie zawsze uda się osiągnąć trwałą remisję.
 3. Wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, unikanie stresu i wprowadzenie technik relaksacyjnych, może pomóc w łagodzeniu objawów Hashimoto.
 4. Farmakoterapia, taka jak leczenie hormonem tarczycy (lewotyroksyna), może być konieczna do regulacji poziomu hormonów tarczycy.
 5. Dieta powinna skupiać się na spożywaniu pokarmów bogatych w składniki odżywcze i unikaniu pokarmów mogących nasilać stan zapalny.
 6. Suplementacja nie zastępuje zdrowej diety, ale może być rozważana jako wsparcie, np. selen, witamina D, kwasy tłuszczowe omega-3.
 7. Zarządzanie stresem i wprowadzenie technik relaksacyjnych może pomóc w redukcji objawów Hashimoto.
 8. Regularne kontrole lekarskie i współpraca z lekarzem są ważne w monitorowaniu poziomu hormonów tarczycy i dostosowaniu leczenia.
 9. Najistotniejsze jest indywidualne podejście i dostosowanie terapii do konkretnych potrzeb i reakcji organizmu.

 

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

Bibliografia:

 1. https://www.tlustezycie.pl/2013/03/paleo-przewodnik-jedzeniowy-2.html
 2. Mazokopakis, E. E., Papadomanolaki, M. G., Tsekouras, K. C., Evangelopoulos, A. D., Kotsiris, D. A., & Tzortzinis, A. A. (2015). Is vitamin D related to pathogenesis and treatment of Hashimoto’s thyroiditis. Hell J Nucl Med, 18(3), 222-7.
 3. Wang, L. F., Sun, R. X., Li, C. F., & Wang, X. H. (2021). The effects of selenium supplementation on antibody titres in patients with Hashimoto’s thyroiditis. Endokrynologia Polska, 72(6), 666-667.
 4. Osowiecka, K., & Myszkowska-Ryciak, J. (2023). The Influence of Nutritional Intervention in the Treatment of Hashimoto’s Thyroiditis—A Systematic Review. Nutrients, 15(4), 1041.
 5. Abbott, R. D., Sadowski, A., & Alt, A. G. (2019). Efficacy of the autoimmune protocol diet as part of a multi-disciplinary, supported lifestyle intervention for Hashimoto’s thyroiditis. Cureus, 11(4).

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

Kamila Wernicka-Błaszak
Kamila Wernicka-Błaszak
KAMILA WERNICKA-BŁASZAK, DIETETYK, SPECJALISTA ELITE POLSKA, MIŁOŚNICZKA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I HOLISTYCZNEGO PODEJŚCIA DO CZŁOWIEKA. SPECJALIZUJE SIĘ W UKŁADANIU ZDROWYCH, PYSZNYCH I DOPASOWANYCH INDYWIDUALNIE DIET. NA INSTAGRAMIE JAKO @SAMURAJKA_DIETA MOTYWUJE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH