W medycynie wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje niedoczynności tarczycy. Jest to niedoczynność pierwotna, wtórna, wrodzona oraz nabyta. W tym artykule zostanie omówiona i wyjaśniona każda z nich.
Spis treści
Hipotyreoza pierwotna jest to zespół objawów chorobowych, który związany jest z niedoborem hormonów tarczycy w organizmie. Pierwotna niedoczynność tarczycy jest wynikiem zmian w obrębie tarczycy np. w wyniku jej uszkodzenia. Pierwotna niedoczynność tarczycy może być wrodzona lub nabyta. Znacznie częściej występuje pierwotna, nabyta niedoczynność tarczycy. Szacuje się, iż choroba może dotyczyć nawet 5-7 % kobiet i 1 % mężczyzn.
Wtórna niedoczynność tarczycy również może być wrodzona lub nabyta. Wtórną niedoczynność tarczycy dzieli się także na drugorzędową oraz trzeciorzędową. Drugorzędowa niedoczynność tarczycy rozwija się na skutek chorób przysadki mózgowej – gruczołu dokrewnego zlokalizowanego wewnątrz czaszki, który produkuje i wydziela hormony m.in. pobudzające tarczycę do wytwarzania hormonów. Trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy jest wynikiem zmian zachodzących w podwzgórzu, czyli części podkorowej mózgowia, który jest centralną częścią ośrodkowego układu nerwowego. Jest wynikiem zaburzeń w układzie podwzgórzowo-przysadkowym, który to reguluje funkcje wydzielnicze tarczycy. Oś podwzgórze-przysadka-tarczyca działa na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Nadrzędną rolę pełni podwzgórze. Wydziela ono hormon o nazwie tyreoliberyna (TRH), która ma za zadanie stymulować przysadkę mózgową do produkcji tyreotropiny (TSH), która to z kolei ma pobudzić tarczycę do wytwarzania własnych hormonów – tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) oraz kalcytoniny. Niski poziom hormonów tarczycy w organizmie stymuluje układ podwzgórzowo-przysadkowy do pracy.
Wrodzona niedoczynność tarczycy zarówno wtórna jak i pierwotna zdarza się niezwykle rzadko. Pierwotną diagnozuje się u 1 na 4000 noworodków.
Głównymi przyczynami wrodzonej, pierwotnej niedoczynności tarczycy są zaburzenia rozwojowe, takie jak:
Wrodzona, wtórna niedoczynność tarczycy natomiast najczęściej jest wynikiem wrodzonych zaburzeń podwzgórzowo-przysadkowych. Diagnozuje się ją u jednego na 25-100 tys. urodzeń. Wśród jej przyczyn wymienia się :
Niedoczynność tarczycy o charakterze wrodzonym u dzieci może objawiać się poprzez:
Dzieci z niedoczynnością tarczycy są bardzo spokojne, mało płaczą i dużo śpią. Często nie domagają się karmienia oraz mają wiotkie ciało. W większości przypadków niedoczynność pierwotna wrodzona jest wykrywana na podstawie badań przesiewowych, wykonywanych u noworodków w 3-4 dobie życia. Badania skriningowe pod kątem tej choroby są prowadzone w Polsce od ponad 40 lat.
Może być ona pierwotna bądź wtórna.
Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy pierwotnej, nabytej zaliczają się:
Nabyta, wtórna niedoczynność tarczycy natomiast rozwija się najczęściej na skutek :
Do objawów niedoczynności tarczycy nabytej zaliczyć możemy:
Celem leczenia wszystkich typów niedoczynności tarczycy jest doprowadzenie do eutyreozy (tj. prawidłowej stężenia hormonów tarczycy w organizmie). Pacjenci ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy nierzadko muszą przyjmować lewotyroksynę do końca życia. Powinni także być pod opieką poradni endokrynologicznej, wykonywać okresowo badania hormonalne i zapobiegać niedoborom witamin i składników mineralnych.
Choroby tarczycy są bardzo popularną chorobą w dzisiejszych czasach. Warto wykonywać diagnostykę kontrolną hormonów, a w przypadku diagnozy być pod stałą opieką lekarza prowadzącego.
Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.
Bibliografia:
[1] Katarzyna Łącka, Adam Czyżyk, Leczenie niedoczynności tarczycy, Farmacja Współczesna 2008; 1: 222-230.
[2] Joanna Karpińska, Bożena Kryszałowicz, Anna Błachowicz, Edward Franek, Pierwotne, wtórne i jatrogenne zaburzenia czynności tarczycy, Choroby Serca i Naczyń 2007, tom 4, nr 1, 48–53.
[3] Renata Karwowska, Niedoczynność tarczycy u dzieci, Pediatr Med Rodz 2017, 13 (4), p. 479–490.
Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.