Suchość skóry przy problemach z tarczycą - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Suchość skóry przy problemach z tarczycą

Suplementacja w chorobach tarczycowych
Znaczenie suplementacji w chorobach tarczycowych
4 marca 2022
Wybór białka przy chorobach tarczycy
Które białko jest bezpieczne dla osób z Hashimoto?
18 marca 2022


W przebiegu niedoczynności tarczycy dochodzi do wielu zmian w organizmie. Jednym z objawów jest nadmiernie sucha skóra. Staje się ona matowa, pozbawiona blasku. Mocno się wysusza i łuszczy na łokciach oraz kolanach. Czego wynikiem są takie zmiany i jak sobie z nimi poradzić? Tego dowiesz się z tego artykułu.

 

Niedoczynność tarczycy a skóra

 

Na skutek zmniejszonego wydzielania łoju i potu skóra pozostaje sucha i łuszcząca się, pomimo stosowania produktów nawilżających. Charakterystyczne w niedoczynności tarczycy jest zwłaszcza nadmierne rogowacenie i łuszczenie się skóry w obrębie kolan czy łokci, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się jakby były brudne. Poleca się również kosmetyki, posiadające w swoim składzie substancje, które zapobiegają utracie wilgoci oraz uszczelniają barierę ochronną skóry. Przewlekła suchość skóry spowodowana jest zarówno niedoborem kwasu hialuronowego wiążącego wodę w górnych warstwach naskórka, jak i upośledzoną pracą gruczołów łojowych. Gruczoły te wydzielają sebum będące mieszaniną lipidów nadających skórze elastyczność oraz ochronę przed bakteriami, grzybami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Brak tej naturalnej bariery lipidowej powoduje nasilenie przeznaskórkowej ucieczki wody co w efekcie powoduje suchość skóry.

 

 

Objawy niedoczynności tarczycy związane ze skórą

 

Wśród charakterystycznych objawów wyróżniamy:

 • Skóra sucha, zimna, łuszcząca się
 • Żółtawe zabarwienie naskórka oraz jego nadmierne rogowacenie (objaw tzw. brudnych kolan i łokci)
 • Pogrubiałe rysy twarzy, cera blada (tzw. twarz „maskowata”)
 • Obrzęk powiek
 • Włosy suche, łamliwe, pozbawione blasku
 • Wypadanie brwi (1/3 bocznej części łuku brwiowego)) oraz owłosienia łonowego
 • Uogólnione obrzęki twarzy, nóg, rąk (ucisk palcem nie pozostawia zagłębienia w obrzękniętym miejscu)
 • Łamliwość paznokci
 • Siniaki, opóźnione gojenie się ran

 

Objawy nadczynności tarczycy związane ze skórą

 

W przypadku nadczynności tarczycy, skutkującej nadmierną pracą gruczołów łojowych, osoba chora może zauważyć u siebie takie objawy jak:

 • nadmiernie błyszcząca skóra twarzy, sprawiająca wrażenie tłustej,
 • zaczerwienienie i świąd skóry,
 • skłonność do podrażnień i drobnych infekcji skórnych,
 • wzmożone wypadanie włosów,
 • łamliwe, pomarszczone paznokcie,
 • nadmierne pocenie się,
 • problemy trądzikowe związane z namnażaniem drobnoustrojów.

 

 

Jak poradzić sobie z suchą skórą?

 

Skóra sucha w warunkach niedoczynności tarczycy potrzebuje starannego doboru preparatów pielęgnacyjnych, których to składniki powinny wpływać na przywrócenie fizjologicznej bariery naskórkowej, dostarczeniu substancji, które ułatwią produkcję odpowiednich składników, płaszcza tłuszczowego skóry, lipidów naskórka, a także usprawnienia różnicowanie jego komórek co w niedoczynności jest zaburzone. W tym celu powinno wykorzystać się preparaty nie tylko odpowiednio nawilżające, ale również zmiękczające i natłuszczające skórę. Do głęboko nawilżających, jak również regenerujących komponentów kosmetyków warto zwrócić uwagę na: masło shea, ceramidy, oraz naturalne oleje roślinne np. z awokado czy z migdałów.

Oczywiście nic tak nie nawilża skóry od wewnątrz, jak odpowiednie nawodnienie. Warto pić około 2 L wody dziennie w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Uwagę warto też zwrócić na odpowiednią dietę bogatą w różnorodne minerały i witaminy. Poleca się, aby ograniczyć spożywanie alkoholu, jak i unikać nadmiaru tłuszczy trans i cukrów prostych w naszej codziennej diecie. Do codziennego jadłospisu warto dodać produkty bogate w kwasy omega 3, które mają dobroczynny wpływ na naszą skórę. Produkty w nie bogate to m.in. tłuste ryby morskie, oleje, awokado oraz orzechy i pestki. Warte uwagi są też produkty bogate w antyoksydanty.

Ustabilizowanie hormonów tarczycy to koleiny nie mniej ważny aspekt prawidłowego wyglądu naszej skóry. Kiedy tylko podejrzewamy problemy z tarczycą warto udać się do lekarza w celu ustawienia odpowiedniej dawki hormonu tarczycy, regulującego jej pracę.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

Bibliografia:

[1] Delgermurun B., Klencki M. Niedoczynność tarczycy jako przyczyna suchości skóry. Pol J Cosmetol 2013, 16(3): 179-185.

[2] Smith TJ., Bahn RS., Gorman CA. Hormonal regulation of hyaluronate synthesis in cultured human fibroblasts: evidence for differences between retroocular and dermal fibroblasts. J Clin Endocrinol Metab 1989; 69: 1019–1023.

[3] Wilczyński S. Etiopatogeneza suchej skóry. Aesthetica 2014, vol. 3: 42

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Aleksandra Szłapka
Aleksandra Szłapka
Dietetyk kliniczny, specjalistka Elite Polska, pasjonatka zdrowego stylu życia. Specjalistka w dziedzinie chorób autoimmunologicznych.