Suplementacja witamin z grupy B przy niedoczynności tarczycy - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Suplementacja witamin z grupy B przy niedoczynności tarczycy

Post przerywany w Hashimoto
Post przerywany w Hashimoto
3 czerwca 2022
Czy detoks może wzmocnić tarczycę
Czy detoks może wzmocnić tarczycę?
20 czerwca 2022


Witaminy z grupy B odpowiedzialne są za prawidłową przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów, co jest niezwykle istotne dla zachowania prawidłowego metabolizmu. Oddziałują na cały organizm m.in. na nerwy, serce, skórę, mięśnie, układ naczyniowy. Wykazano, że niedobory witaminy B12 mogą dotyczyć aż 40% osób cierpiących na niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto. Jakie znaczenie ma suplementacja witamin z grupy B, czym się charakteryzują i gdzie je znajdziemy? Tego dowiesz się w tym artykule.

 

Charakterystyka witamin z grupy B istotnych dla tarczycy

 

Witamina B1 a tarczyca

Witamina B1 to niezwykle istotna witamina. Bierze ona udział w licznych procesach i reakcjach, w wyniku których dochodzi do powstania energii z której brakiem często borykają się osoby z niedoczynnością tarczycy. Jeśli mamy za mało tej witaminy w organizmie pojawia się zmęczenie, drażliwość, problemy z koncentracją i pamięcią, nerwowość, spada też apetyt, ciśnienie krwi się obniża, a żołądek pracuje wolniej. Znajdziemy ją w takich produktach jak: chude mięso wieprzowe, drożdże, produkty zbożowe, orzechy – głównie arachidowe i pistacjowe czy biała fasola.

 

Witamina B2 a tarczyca

Witamina B2 wchodzi w skład koenzymów, które mają za zadanie utlenić komórki. Uczestniczy ona również w procesie przemiany węglowodanów, tłuszczu i białka, a także dostarcza potrzebnej energii w procesie oddychania. Witamina B2 uczestniczy w produkcji kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Witamina B2 jest konieczna w przypadku prawidłowego widzenia, wspomaga pracę naszych błon śluzowych, dróg oddechowych, śluzówki przewodu pokarmowego oraz nabłonka naczyń krwionośnych i skóry. Znajdziemy ją w mięsie drobiowym, wieprzowym, ziemniakach, nasionach roślin strączkowych, produktach zbożowych, mleku i jego przetworach, orzechach, truskawkach czy bananach.

 

Witamina B6 a tarczyca

Witamina B6 jest czynnikiem inicjującym i kontrolującym ponad 100 enzymów, które mają wpływ na przebieg kluczowych reakcji biochemicznych. Odpowiedni poziom witaminy B6 w organizmie pozwala także na redukcję skutków ubocznych długotrwałego przyjmowania leków. Witamina B6 wspiera również układ odpornościowy oraz wpływa na utrzymanie optymalnego ciśnienia krwi, pracy serca oraz skurcze mięśni. Znajdziemy ją w rybach, mięsie, pieczywie pełnoziarnistym, ryżu brązowym, jajkach, mlekach i przetworach, soi oraz owocach i warzywach.

 

 

Witamina B12 a tarczyca

Witamina B12 bierze udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych i krwinek czerwonych. Jest odpowiedzialna również za wiele reakcji metabolicznych (białek, tłuszczów i węglowodanów), buduje ona osłonkę mielinową włókien nerwowych a także wspiera syntezę istotnych neuroprzekaźników takich jak np. dopamina czy serotonina.
Znajduje się w mięsie, mleku, jajkach czy rybach. Nie występuje jednak w produktach pochodzenia roślinnego, dlatego też weganie oraz osoby, które mocno ograniczają w swojej diecie produkty odzwierzęce powinny ją suplementować.

 

 

Objawy mogące świadczyć o niedoborach witamin z grupy B

 

Niedobór witamin z grupy B objawia się na różne sposoby. W głównej mierze zależy to od tego, której substancji niedobór występuje w organizmie. Najczęściej dolegliwości dotyczą całego organizmu ze względu na rozległość procesów, w jakich uczestniczą te witaminy.
Do objawów, które świadczyć mogą o niedoborach witamin z grupy B zaliczamy:
• niedobór witaminy B1 najczęściej kojarzony jest z chorobą beri-beri. Choroba ta przebiega w postaci niewydolności serca lub też układu nerwowego. Przy łagodnym niedoborze tiaminy, pojawiają się takie symptomy jak bóle mięśni, spadek ciśnienia krwi, problemy z bezsennością czy obniżenie nastroju.
• Niedobór witaminy B2 powoduje stany zapalne zlokalizowane w kącikach ust i jamie ustnej. Może powodować również nadmierne złuszczanie się naskórka i suchość spojówek. Długotrwały niedobór tej witaminy zwiększa również ryzyko rozwoju zaburzeń i chorób układu endokrynnego oraz moczowego.
• Niedobór witaminy B6 może skutkować rozwojem niedokrwistości mikrocytarnej. Inne objawy braku tej substancji to np. zapalenie języka, zajady, łojotokowe zapalenie skóry, depresja, większa podatność na infekcje i uszkodzenie układu nerwowego.
• Niedobór witaminy B12. Objawy, które mogą wystąpić to m.in. utrata smaku, spadek masy ciała, zaczerwienienie i nadmierne wygładzenie powierzchni języka, zaparcia lub biegunki. Utrzymujący się niedobór tej witaminy prowadzi również do rozwoju niedokrwistości. Spośród symptomów neurologicznych wystąpić może drętwienie kończyn, uczucie kłucia w opuszkach palców u stóp, jak również problemy z koordynacją ruchową. Jej długotrwały niedobór może wpłynąć na pojawienie się urojeń, zaburzeń nastroju, manii, a nawet depresji.

 

Witaminy z grupy B a Hashimoto

 

Witaminy z grupy B są pomocne zwłaszcza w przypadku niedoczynności tarczycy, ponieważ ich niedobory są częste w przypadku tego schorzenia. Wpływają one na zachowanie równowagi hormonalnej i pracę tarczycy. Witaminy z grupy B biorą również udział w naturalnej detoksykacji wątroby, w której zachodzi także konwersja T4 do T3.

Choroba Hashimoto pociąga za sobą szereg chorób współistniejących, może jej także towarzyszyć niedokrwistość megaloblastyczna, wynikająca z niedoboru witaminy B12. Jej obecność jest bowiem niezbędna do prawidłowego funkcjonowania erytrocytów, wspomaga metabolizm składników pokarmowych – odgrywa istotną rolę w metabolizmie białka, oraz działa korzystnie na układ nerwowy. Przy jej niedoborach pojawia się zmęczenie, depresja, problemy ze wzrokiem oraz zaburzenia chodu oraz czucia. Witamina B12 umożliwia także syntezę DNA. Dlatego też należy zwrócić uwagę na to, by znajdowała się w stosowanej diecie i kontrolnie monitorować jej stężenie w organizmie. Niedobór witaminy B12 sprzyja wytwarzaniu nieaktywnej formy hormonu T3, czyli rT3 – tzw. reversT3. Mówi się o tym, iż niedokrwistość wynikająca z niedoboru witaminy B12 bardzo często współwystępuje z Hashimoto. Ryzyko niedoboru witaminy B12 zwiększa również niedobór kwasu solnego u osób chorujących na zapalenie tarczycy Hashimoto.

Witamina B1 (tiamina) reguluje natomiast czynność tarczycy wpływając na syntezę jej hormonów. Tiamina uczestniczy również w przekształcaniu węglowodanów w energię i jest potrzebna do wydzielania kwasu solnego w żołądku, którego często brakuje u osób z niedoczynnością tarczycy. Witamina B1 i B6 są odpowiedzialne również za układ nerwowy i poprawę nastroju. Co więcej witamina B2 posiada właściwości przeciwzapalne, które są istotne w leczeniu zapalenia tarczycy Hashimoto.

 

Podsumowanie

 

Witaminy z grupy B są niezwykle istotne w prawidłowym funkcjonowaniu oraz wsparciu pracy naszej tarczycy. Warto jest co jakiś czas sprawdzić ich poziom we krwi zwłaszcza witaminy B12, której niedobór nierzadko powiązany jest z zapaleniem tarczycy Hashimoto. W celu dobrania odpowiedniej suplementacji warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym oraz dietetykiem klinicznym, abyśmy mogli cieszyć się zdrowiem na długie lata.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

 

 

Bibliografia:
[1] Collins A.B., Pawlak R., Prevalence of vitamin B-12 deficiency among patients with thyroid dysfunction, „Asia Pac J Clin Nutr.” 2016;25(2):221-6. doi: 10.6133/apjcn.2016.25.2.22.
[2] Mehmet E., Aybike K., Ganýdagli S., et al., Characteristics of anemia in subclinical and overt hypothyroid patients, „Endocr. J.”, 2012; 59(3): 213-220.
[3] Tylicki A., Siemieniuk M. Tiamina i jej pochodne w regulacji metabolizmu komórek. Postepy Hig Med Dosw (online), 2011; 65: 447-469
[4] Zakrzewska E., Zegan M., Michota-Katulska E. Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna. XLVIII, 2015 (2):117–127

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Aleksandra Szłapka
Aleksandra Szłapka
Dietetyk kliniczny, specjalistka Elite Polska, pasjonatka zdrowego stylu życia. Specjalistka w dziedzinie chorób autoimmunologicznych.