Wpływ niedoczynności tarczycy na pamięć i koncentrację - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Wpływ niedoczynności tarczycy na pamięć i koncentrację

Wybór białka przy chorobach tarczycy
Które białko jest bezpieczne dla osób z Hashimoto?
18 marca 2022
Hashimoto w trakcie ciąży
Hashimoto w trakcie ciąży. Jak dbać o siebie i dziecko?
1 kwietnia 2022

W dzisiejszych czasach wiele osób ma wrażenie, że częściej o czymś zapomina, nie może się skupić na wykonywanych czynnościach, występuje u nich problem z pamięcią, a ich mózg jest jakby przyćmiony, zamglony. Takie objawy często występują w przypadku słabo pracującego gruczołu jakim jest tarczyca. Zarówno niedoczynność tarczycy, jak i nadczynność tarczycy mogą powodować problemy poznawcze, które są zbliżone do łagodnej demencji, występującej u seniorów.

 

Czy niedoczynność tarczycy powoduje mgłę mózgową?  

 

Naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego te problemy się pojawiają, ale twierdzą, że niedoczynność tarczycy wpływa na pamięć, ponieważ hormony tarczycy odgrywają rolę w obszarach mózgu, które są kluczowe dla naszej pamięci i zdolności poznawczych. Kiedy produkcja hormonu tarczycy zwalnia, ludzie odczuwają to poprzez tzw. „mgłę mózgową”. Hormony tarczycy mają szeroki i ważny zakres działania w ośrodkowym układzie nerwowym, począwszy od życia płodowego i trwający przez całe dorosłe życie. Zaburzenia tarczycy są jedną z głównych przyczyn upośledzenia funkcji poznawczych, w tym choroby Alzheimera. Kilka badań z ostatnich lat wykazało związek między niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy a Alzheimerem. Pomimo dostępnych dowodów na to powiązanie, pozostaje niejasne, czy dysfunkcja tarczycy wynika z progresji choroby Alzheimera czy przyczynia się do jej progresji.

 

 

Hormony tarczycy a praca mózgu

 

Negatywny wpływ na pracę mózgu ma zbyt niski poziom hormonów tarczycy (T3 i T4), przez co możemy odczuć mniejszą sprawność umysłową. Oprócz ich roli w aktywności metabolicznej komórek, hormony te regulują również rozwój nerwowy – centralny układ nerwowy jest od nich szczególnie zależny i przyczynia się do prawidłowego dojrzewania i funkcjonowania. W szczególności wykazano, że istnieje duża zależność między hormonami tarczycy a neuroprzekaźnikiem – acetylocholiną i funkcją hipokampa (część mózgowia odpowiadającą za procesy pamięciowe i odczuwanie emocji). Wyniki badania pokazały, że leczenie lewotyroksyną (syntetycznym hormonem tarczycy) znacząco zwiększyło zdolność szczurów do uczenia się i pamięci przestrzennej w porównaniu z grupą kontrolną. Wykazano, że poprawa wydajności występuje wraz ze znacznie zwiększoną aktywnością cholinergiczną w korze czołowej i hipokampie leczonych zwierząt. Odkrycia te wskazują na wzmacniający wpływ hormonów tarczycy na funkcje poznawcze, prawdopodobnie za pośrednictwem zwiększenia aktywności cholinergicznej. Wyniki potwierdzają wcześniejsze ustalenia związku między hormonem T4 a acetylocholiną i podkreślają możliwe mechanizmy, dzięki którym zaburzenia funkcji tarczycy mogą być związane z pogorszeniem funkcji poznawczych.

 

Objawy psychiczne niedoczynności tarczycy

 

Trudności z pamięcią krótkotrwałą są zwykle pierwszym objawem i wczesne zmiany w zachowaniu mogą nie być zauważone. Wraz z postępem choroby zwiększa się utrata pamięci oraz zmiany osobowości, nastroju i zachowania. Pojawiają się zaburzenia oceny i koncentracji, a także dezorientacja i niepokój. Hormony tarczycy mają ważne działanie w mózgu osoby dorosłej i powszechnie przyjmuje się, że niedoczynność tarczycy wiąże się z dolegliwościami i objawami neuropsychiatrycznymi. Objawy neuropsychiatryczne odnoszą się do spektrum problemów emocjonalnych i poznawczych, które są bezpośrednio związane ze zmianami w mózgu, w tym bezpośrednich skutków choroby tarczycy, a także deprywacji hormonów w tkance mózgowej. Niedoczynność tarczycy wpływa na aspekty funkcjonowania poznawczego i nastroju. Ciężka niedoczynność tarczycy może naśladować depresję melancholijną i demencję. Objawy neuropsychiatryczne ulegają zmniejszeniu wraz z leczeniem i normalizacją poziomu hormonów tarczycy, chociaż całkowite wyeliminowanie tych objawów czasami bywa trudne.

 

Jak wspomagać pracę mózgu i funkcje kognitywne przy problemach z tarczycą? 

 

Higiena snu

W codziennym funkcjonowaniu warto pamiętać o kilku aspektach wspomagających pracę mózgu. Bardzo istotny wpływ na funkcje mózgu ma spokojny i głęboki sen. Podczas snu usuwane są toksyczne produkty uboczne, które nagromadziły się w ciągu dnia. Dobrze przespana noc pomaga w regeneracji neuronów i przyczynia się do prawidłowej pracy mózgu.

 

Odżywcza dieta

Mózg składa się z dużej ilości tłuszczu i białka, dlatego codzienna dieta wspierająca pracę tego organu powinna być bogata w te makroskładniki. Słodycze i inne wysoko przetworzone produkty nie są ulubionym pokarmem mózgu. Jadłospis powinien zawierać głównie warzywa, wartościowe źródła białka oraz koniecznie sporą ilość dobrej jakości tłuszczy. Wskazana jest zwiększona podaż kwasów tłuszczowych omega-3 (m.in. ze względu na ich działanie przeciwzapalne) oraz dużo przeciwutleniaczy jak koenzym Q10 (niezbędny do wytwarzania energii).
 

Ruch

Aktywność fizyczna ma istotny wpływ na mózg, więc należy systematycznie dbać rekreację oraz ćwiczenia. Według National Institute on Aging (NIA), aktywność fizyczna wiąże się z lepszym funkcjonowaniem mózgu, gdyż ćwiczenia stymulują zdolność mózgu do utrzymywania starych połączeń sieciowych i tworzenia nowych. Badania naukowe pokazują, że natychmiast po umiarkowanych ćwiczeniach uczestnicy wykazali znaczny wzrost pamięci.

 

 

Podsumowanie

 

Niedoczynność tarczycy, która jest odpowiednio leczona, nie powinna powodować uporczywej mgły mózgowej ani problemów z pamięcią lub koncentracją. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić dla swojej pamięci, jest przywrócenie prawidłowego poziomu hormonów tarczycy, a to oznacza zadbanie o odpowiednią dietę, suplementację, aktywność fizyczną, regenerację oraz jeśli lekarz zdecyduje o przepisaniu leku – należy regularnie i prawidłowo go przyjmować

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

Bibliografia:

  1. Borkowska A., Pamięć i jej zaburzenia w MCI, Wydanie 1. Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2012.
  2. Wentz Izabella, Zapalenie tarczycy Hashimoto, Wentz LCC, 2013
  3. Davis, J. D., and G. Tremont, Neuropsychiatric aspects of hypothyroidism and treatment reversibility. Minerva endocrinologica, 2007
  4. Gan, E. H., Pearce, S. H., The thyroid in mind: cognitive function and low thyrotropin in older people. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2012
  5. Samuels, M. H., Psychiatric and cognitive manifestations of hypothyroidism. Current opinion in endocrinology, diabetes, and obesity, 2014

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Kamila Wernicka-Błaszak
Kamila Wernicka-Błaszak
KAMILA WERNICKA-BŁASZAK, DIETETYK, SPECJALISTA ELITE POLSKA, MIŁOŚNICZKA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I HOLISTYCZNEGO PODEJŚCIA DO CZŁOWIEKA. SPECJALIZUJE SIĘ W UKŁADANIU ZDROWYCH, PYSZNYCH I DOPASOWANYCH INDYWIDUALNIE DIET. NA INSTAGRAMIE JAKO @SAMURAJKA_DIETA MOTYWUJE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH