Wypadające włosy przy problemach z tarczycą - jak sobie pomóc? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Wypadające włosy przy problemach z tarczycą – jak sobie pomóc?

Niedoczynność tarczycy a cera
Hashimoto a cera – jak zadbać o swoją skórę?
10 grudnia 2021
Synergie i antagonizmy w preparatach witaminowo-mineralnych
Synergie i antagonizmy, interakcje w preparatach witaminowo-mineralnych. Czyli o komponowaniu suplementu idealnego.
22 grudnia 2021


Wypadanie włosów to coś z czym ma problem coraz więcej kobiet i mężczyzn. Choroba autoimmunologiczna jaką jest Hashimoto dodatkowo przyczynia się do ich osłabienia. Przy niedoczynności tarczycy oprócz wypadania włosów często zauważamy, że tracą one blask, są przesuszone oraz końcówki łatwo się rozdwajają. Jak sobie z tym poradzić? Dlaczego włosy wypadają przy problemach z tarczycą? Tego dowiesz się z tego artykułu.

 

Dlaczego w chorobie Hashimoto wypadają włosy?

 

W regulacji aktywności mieszkowej (czyli wzrostu włosa) naczelną rolę spełniają hormony płciowe i właśnie hormony tarczycy. Mają one bezpośredni wpływ na włosy poprzez specjalne receptory, które pobudzone przez właściwy hormon wywołują konkretną reakcję. Hormony wytwarzane przez tarczycę wpływają również pośrednio na włosy poprzez regulację metabolizmu i podaży do nich odpowiedniej ilości tlenu. W wyniku tych nieprawidłowości do mieszka włosowego dociera mniej substancji odżywczych. W związku z tym, jeżeli tarczyca działa w sposób nieprawidłowy, to wówczas niemal w 100% można się spodziewać, że kondycja naszych włosów bardzo się osłabi. Włosy podczas choroby Hashimoto są suche, łamliwe i nadmiernie wypadają. Okazuje się, że w niedoczynności tarczycy dochodzi do skrócenia etapu telogenu w fazie wzrostu włosa, a większość naszych włosów (ponad 80%) znajduje się właśnie w tej fazie. Wobec tego, jeżeli dojdzie do skrócenia fazy telogenu obserwuje się nagłą i wzmożoną utratę włosów. Najczęściej takie wypadanie ujawnia się w okresie 2-3 miesięcy po zadziałaniu tzw. czynnika wywołującego, czyli w tym wypadku niedoboru lub braku hormonu tarczycy – tyroksyny. Zaburzenia hormonalne pracy tarczycy wynikające z autoimmunologicznego zapalenia tarczycy wpływają także na obniżenie dostarczania energii do mieszka włosowego w celu jego podziałów komórkowych potrzebnych do wzrostu włosa.

 

 

Jak sobie pomóc?

 

Najważniejszą rzeczą w zatrzymaniu wypadania włosów w związku z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy jest jak najszybsza diagnoza i wdrożenie leczenia farmakologicznego, dzięki któremu poziom hormonów tarczycy wróci do normy. Po unormowaniu hormonów tarczycy włosy stopniowo zaczną odrastać. Jeśli poziom hormonów jest już prawidłowy to wówczas szczególną rolę zacznie odgrywać pielęgnacja kosmetyczna, suplementacja i zbilansowana dieta.

 

Warto również skonsultować się z trychologiem, w celu wykonania pogłębionego wywiadu badającego stan zdrowia naszych włosów, w razie potrzeby wykonać trichoskopię, czyli badanie skóry głowy i cebulek włosów oraz podjąć odpowiednią terapię trychologiczną.

 

Jeśli chodzi o dietę i suplementacją to wówczas szczególnie ważne dla odbudowy włosów są przede wszystkim pierwiastki takie jak: żelazo, cynk, krzem i magnez, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, jak również witaminy – a spośród nich najważniejsza jest biotyna. Biotyna jest wyjątkowo cenną witaminą dla włosów, gdyż zasila ona macierz włosa w siarkę, która jest podstawą do stworzenia go silnym. Można ją znaleźć zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Żółtko jaj oraz wątroba – to główne źródła bogate w witaminę B7. Wśród produktów roślinnych królują – warzywa: marchew, pomidory i szpinak oraz produkty mączne.

 

Na kondycję naszych włosów, paznokci oraz skóry ciała wpływa także mocno to co znajduje się w codziennie spożywanych posiłkach.  Spożywane przez nas produkty mają bezpośrednio wpływ na funkcjonowanie organizmu, a także na przebieg choroby. Niedobór żelaza i cynku może skutkować wypadaniem włosów. Te składniki mineralne znajdziemy m.in. w wątróbce, mięsie, owocach morza, natce pietruszki, pestkach dyni, jajkach, pełnoziarnistym pieczywie i kaszy gryczanej. Warto zwrócić uwagę również na obecność w jadłospisie witaminy C wspierającej produkcję kolagenu, biotyny (która stymuluje powstawanie nowych mieszków włosowych) i niacyny, która dba o przywrócenie ich prawidłowego nawilżenia. Osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy Hashimoto zaleca się również zwiększone spożycie jodu oraz białka.

 

Jeśli chodzi o dodatkową pielęgnację włosów warto skonsultować ją ze specjalistą, który dobierze odpowiednią indywidualnie pod dany przypadek. Warto zrezygnować z zabiegów osłabiających włosy w tym np. z używania prostownicy czy oplatania, a także z wiązania włosów w ciasne kucyki. Polecane jest, aby stosować kosmetyki ze składnikami wzmacniającymi mikrokrążenie skóry głowy oraz odbudowujące strukturę włosa. Zainwestować można również w różnego rodzaju naturalne wcierki i odżywki do włosów, jak również w zabieg olejowania, który to chroni włosy przed działaniem środowiska zewnętrznego jak i poprawia ich kondycję.

 

 

Podsumowanie

 

Piękne, bujne i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety. Mimo tego, że choroba Hashimoto stała się już chorobą cywilizacyjną, a która powoduje niemałe spustoszenia w organizmie w tym we włosach warto jak najszybciej ustabilizować poziom hormonów tarczycy w organizmie, starać się, aby codziennie na naszych talerzach znajdowały się pełnowartościowe i bogate w witaminy posiłki jak również zadbać o włosy od zewnątrz naturalnymi zabiegami. Należy pamiętać, że takie wypadanie to proces przejściowy jednak ich odrastanie już z unormowaną tarczycą może trochę potrwać, zatem warto uzbroić się w cierpliwość.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

 

 

Bibliografia

[1] Taguchi T. Brittle Nails and Hair Loss in Hypothyroidism. N Engl J Med. 2018;379(14):1363. doi:10.1056/NEJMicm1801633

[2] Skrok A, Kozłowska A. Rola zaburzeń́ hormonalnych tarczycy w nieprawidłowościach wzrostu włosów. Przegląd Dermatologiczny 2013, vol. 100(6): 384-391.

[3] Almohanna Hind M., Azhar Ahmed A., Tsatalis John P., Tosti A., The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review, Dermatology and Therapy, 9:51–70, 2019.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Aleksandra Szłapka
Aleksandra Szłapka
Dietetyk kliniczny, specjalistka Elite Polska, pasjonatka zdrowego stylu życia. Specjalistka w dziedzinie chorób autoimmunologicznych.