Zdiagnozowano u mnie Hashimoto. Co robić dalej? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Zdiagnozowano u mnie Hashimoto. Co robić dalej?

Węglowodany a niedoczynność tarczycy
Węglowodany w Hashimoto – węglowodany a niedoczynność tarczycy
25 czerwca 2021
Tarczyca a psychika
Tarczyca a psychika
9 lipca 2021


Diagnoza Hashimoto często spada niespodziewanie. Istnieje wiele przekonań (nie zawsze zgodnych z prawdą), że choroby autoimmunologiczne to wyrok łykania pigułek do końca życia, a postępujące schorzenie będzie wyrządzać tylko więcej szkód w organizmie. Tym artykułem chcę Cię uspokoić. Stany zapalne można wyciszyć, a odpowiednie zadbanie o własne ciało i umysł podziękuje Ci poprawą samopoczucia i zdrowia. Zachowaj spokój i zapoznaj się ze wskazówkami, co robić po diagnozie Hashimoto.

 

Czym jest Hashimoto 

 

Hashimoto to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Rozwijający się powoli stan zapalny w organizmie usilnie niszczy tarczycę wpływając na jej pracę. Zadaniem tarczycy jest wytwarzanie hormonów T3 i T4, które są wydzielane do krwi, a następnie przenoszone do każdej tkanki w ciele. Hormony tarczycy pomagają organizmowi zużywać energię, utrzymywać ciepło oraz dbać o prawidłową pracę mózgu, serca, mięśni i innych organów. Niszczenie tkanek tarczycy zmniejsza jej zdolność do wytwarzania hormonów. Taki stan, obrazujący podwyższenie stężenia w surowicy TSH – hormonu widzialnego przez przysadkę mózgową, diagnozowany jest jako niedoczynność tarczycy.

Możesz się zastanawiać, dlaczego akurat Ciebie to spotkało, jednak przyczyny występowania choroby Hashimoto są słabo poznane. Jako jedne z czynników etiologicznych wymienia się czynniki genetyczne, długotrwały stres lub niedobory żywieniowe. Leczenie Hashimoto, gdy współwystępuje z niedoczynnością zwykle obejmuje hormonalną terapię zastępczą syntetycznym hormonem tarczycy (tyroksyną) oraz działaniami wyciszającymi stan zapalny organizmu. W przypadku choroby Hashimoto przebiegającej z prawidłowymi wartościami TSH nie stosuje się leczenia farmakologicznego. Tym bardziej warto jest skupić się na niefarmakologicznych interwencjach poprawiających odpowiedź immunologiczną organizmu.

 

Diagnoza i co dalej?

 

Znajdź odpowiednią dla siebie dietę 

 

W gąszczu informacji dostępnych w Internecie można łatwo się zagubić. W przypadku wsparcia leczenia choroby Hashimoto polecane są skomplikowane protokoły obejmujące wiele restrykcji żywieniowych, których skuteczność nie jest poparta badaniami naukowymi. By wyciszyć stan zapalny warto jednak zastosować zasady diety przeciwzapalnej. Dieta przeciwzapalna nie jest konkretnym schematem, ale stylem odżywiania. Dieta śródziemnomorska jest przykładem diety mającej pozytywny wpływ na wyciszenie stanów zapalnych. Co więcej, taki sposób odżywiania został określony jako najzdrowszy na świecie według rankingu US News 2021, stąd godny jest bardziej szczegółowego poznania.

Niektóre pokarmy zawierają składniki, mogące wywołać lub pogorszyć stan zapalny, jak wysoko przetworzona żywność pełna cukru i sztucznych dodatków. Innymi czynnikami, z których warto zrezygnować są składniki, których Twój organizm nie toleruje. W przypadku osób z chorobą Hashimoto często współwystępuje nietolerancja laktozy lub inne choroby autoimmunologiczne, jak celiakia wymagająca eliminacji glutenu. Przed zrezygnowaniem z całej grupy produktów warto jednak uzyskać potwierdzającą diagnozę, że jest to zasadne.

Dieta przeciwzapalna obejmuje spożywanie bogatej w składniki odżywcze, pełnowartościowej żywności, która zmniejsza stan zapalny w organizmie. Zawiera dużo błonnika, przeciwutleniaczy i kwasów omega-3. Oznacza to dietę bogatą w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona oraz tłuste ryby morskie lub owoce morza. Kaloryczność posiłków dopasuj pod swoje zapotrzebowanie, bowiem zbyt restrykcyjne diety o niskiej podaży nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływają niekorzystnie na pracę tarczycy. Jeśli odpowiednie zbilansowanie jadłospisu stanowi dla Ciebie wyzwanie zalecam konsultację z doświadczonym dietetykiem.

 

 

Uzupełnij niedobory 

 

Zdarza się, że nieodpowiednia dieta z niedostatecznym spożyciem niektórych składników odżywczych przyczynia się do powstania niedoborów w organizmie. U osób z Hashimoto należy wziąć pod uwagę obecny poziom żelaza, cynku, magnezu, selenu, witaminy D oraz witamin z grupy B. Warto również zadbać o podaż witamin antyoksydacyjnych i kwasów tłuszczowych omega-3. Ponadto należy zachować ostrożność przy spożyciu jodu, bowiem jod jest konieczny do prawidłowej produkcji hormonów tarczycy, ale jego nadmiar może zaostrzyć przebieg choroby Hashimoto.

Zanim jednak wybierzesz się do apteki po garść suplementów pamiętaj, że istnieje szereg zasad dotyczących odpowiedniego zaplanowania suplementacji. Jedną z najważniejszych reguł jest, aby nie przyjmować wszystkiego razem tzn. nie powinno się stosować preparatów typu „wszystko w jednym”, gdzie składniki są w jednej porcji, ani też brać garści losowo połączonych suplementów.

Pamiętajmy, że pomiędzy witaminami i minerałami występują skomplikowane, wzajemne interakcje, które decydują o bezpieczeństwie i efektywności ich przyswajania. Zawsze powinniśmy uwzględniać przede wszystkim synergie (oddziaływania pozytywne, zwiększające wzajemną aktywność) i antagonizmy (oddziaływania negatywne, ograniczające swoje wchłanianie i działanie). Bywa, że ważna jest również pora dnia przyjmowania określonego składnika. Niezastosowanie się do tych podstawowych zasad może wpływać na ograniczenie skuteczności suplementacji.

Dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie monopreparatów o czystym składzie zgodnie z zaleceniami lekarza/dietetyka lub zastosowanie dostępnych również w Polsce kilkustopniowych protokołów suplementacyjnych np. Thyroset, gdzie poszczególne elementy połączono/podzielono z uwzględnieniem ich wzajemnego oddziaływania i zastosowano rozdzielnie w kilku tabletkach/kapsułkach przyjmowanych o określonych porach dnia.

Niezwykle istotne jest również regularne wykonywanie badań poziomów i ewentualne modyfikowanie suplementacji w konsultacji z lekarzem

Jeżeli przyjmujesz syntetyczny hormon tarczycy, musisz też wiedzieć, że leku nie należy brać razem z suplementami żelaza lub wapnia, wodorotlenkiem glinu i inhibitorami pompy protonowej, aby nie doszło do interakcji. Tyroksynę najlepiej jest przyjmować wcześnie rano na pusty żołądek, dla zapewnienia jej jak najlepszego wchłaniania. Z tego względu warto również zadbać o optymalną pracę jelit. Zapewnić to może nieprzetworzona dieta bogata w produkty roślinne, dostateczne nawodnienie, a w sytuacji występującej dysbiozy jelitowej, celowana probiotykoterapia.

 

Naucz się zarządzać stresem 

 

Wspomniałam o stresie jako jednym z czynników wystąpienia choroby Hashimoto, ale nadmiar stresu przyczynia się także do zaostrzenia stanów zapalnych. Trzeba wiedzieć, że nie każdy rodzaj stresu jest dla nas niekorzystny.

Mobilizujący do działania bodziec stresowy bywa określany jako stres pozytywny – eustres. Gdy natomiast sytuacje stresowe kumulują się, dochodzi do chronicznego stresu, określanego jako dystres – stres negatywny.

Technikami zmniejszającymi nadmiar stresu w organizmie mogą być medytacja uważności, ćwiczenia oddechowe oraz aktywność fizyczna. Badania pokazują, że umiarkowana aktywność fizyczna bardzo skutecznie zmniejsza zmęczenie, poprawia czujność i koncentrację oraz poprawia ogólne funkcje poznawcze. Poza tym warto koncentrować się na tym, na co mamy wpływ, a resztę, choć nie jest to łatwe, zaakceptować. W przypadku objawów psychologicznych, jak depresja czy lęk, nie należy tego bagatelizować. Pamiętaj, że obniżony nastrój wpływa negatywnie na funkcje immunologiczne, więc szukaj pomocy w gabinecie psychoterapeutycznym, jeśli przytłacza Cię nadmiar stresu. Aby dodatkowo wzmocnić swoją siłę psychiczną można zastosować także treningi mentalne, czyli wizualizacje, np. wyobrażając sobie siebie w pełni sił i zdrowia.

 

Dbaj o odpoczynek

 

Sen, odpoczynek w ciągu dnia oraz relaksacja obniżają stany zapalne i przyspieszają regenerację organizmu. Jednak nie bez znaczenia jest tzw. higiena snu. Najbardziej regenerująco na nasz układ nerwowy i hormonalny działa odpoczynek nocny między godziną 22 a 6. W ciągu dnia także zadbaj o przerwy. Znajdź chwilę dla siebie, wycisz się, pooddychaj, uspokój umysł i ciało. Relaksująco działa też ćwiczenie „skanowanie ciała” wykorzystywane w treningu uważności. Możesz przed snem położyć się wygodnie w łóżku i przeskanować uwagą całe swoje ciało – od stóp do głów i z powrotem. Staraj się przy tym skupić na doznaniach w ciele i nie wciągać w umysłowy dialog ze sobą. Pojawiające się myśli czy doznania zauważaj, ale puszczaj je wolno, nie tracąc skupienia.

 

Słuchaj swojego organizmu 

 

Dzięki wspomnianemu już treningowi uważności, możesz poszerzyć świadomość ciała oraz własnych emocji. Skupiając uwagę na tym, jak się czujesz łatwiej dostrzeżesz, czy zmiany, które wprowadzasz idą w dobrym kierunku. Obserwuj objawy i swoje samopoczucie, reaguj na zmiany, takie jak pogorszenie nastroju lub zaostrzenie dolegliwości. Regularnie kontroluj stan tarczycy oraz niedoborów pokarmowych, które mogą niekorzystnie na Ciebie wpływać.

 

 

Wyznacz cele dla poprawy zdrowia

 

Jeśli tych wskazówek wydaje Ci się dużo i czujesz przytłoczenie, potrzebujesz planu. Ustal rozsądne cele, a dojście do nich podziel na etapy. Te z kolei rozdziel na małe kroki. To właśnie drobne zmiany, konsekwentnie wykonywane, mają magiczną moc zmiany wszystkiego. Wystrzegaj się przy tym podejścia wszystko albo nic – nawet jedna drobna zmiana w codzienności może przyczynić się do polepszenia Twojego zdrowia i samopoczucia.

 

Edukuj się 

 

Czytaj wartościowe artykuły i publikacje na temat autoimmunologicznego zapalenia tarczycy Hashimoto, zwracając uwagę na ich autora i źródła. Im więcej dowiesz się o swojej chorobie, tym więcej poznasz wskazówek, jak sobie pomóc. Streszczenie tego, co warto wprowadzić, by wyciszyć stan zapalny znajduje się w artykule, który właśnie czytasz. Weź jednak pod uwagę, że za edukacją intelektualną powinno iść działanie. Zacznij już dziś wprowadzać zmiany, a wkrótce zauważysz, że diagnoza Hashimoto to nie koniec świata.
 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.


 

Bibliografia

  1. Dayan C.M., Daniels G.H.; Chronic autoimmune thyroiditis. N Engl J Med. 1996;2:99–107.
  2. Mincer D.L., Jialal I.; Hashimoto Thyroiditis. StatPearls Publishing, Treasure Island (FL), 31 Oct 2017. https://europepmc.org/article/NBK/nbk459262
  3. Hashimoto’s Thyroiditis; the American Thyroid Association, 2019.
  4. T. Mizokami, A. Wu Li, S. El-Kaissi, J. R. Wall; Stress and thyroid autoimmunity. Thyroid: official journal of the American Thyroid Association, 2004;14:1047-55.
  5. Köhling H.L., Plummer S.F., Marchesi J.R., Davidge K.S., Ludgate M; The microbiota and autoimmunity: their role in thyroid autoimmune diseases. Clin Immunol. 2017;183:63-74.
  6. Ihnatowicz P., Drywień M., Wątor P., Wojsiat J.; The importance of nutritional factors and dietary management of Hashimoto’s thyroiditis. Ann Agric Environ Med. 2020;27(2):184–193.
  7. Stetkiewicz-Lewandowicz A., Sobów T.; Psychological aspects of Hashimoto disease. Sztuka Leczenia, 2018;2:41–51.
  8. Liontiris M., Mazokopakis E.; A concise review of Hashimoto thyroiditis (HT) and the importance of iodine, selenium, vitamin D and gluten on the autoimmunity and dietary management of HT patients. Points that need more investigation. Hell J Nucl Med 2017; 20(1): 51-56.
  9. M. Khare, P. Singh, V. Singh, Correlation between stress and thyroid function in patients suffering with hypothyroidism, International Journal of Therapeutic Applications, Volume 11, 2013.
  10. Jackson EM; The Role of Exercise in Stress Management. ACSM’s Health & Fitness Journal: May/June 2013;17(3):14-19.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

 

Małgorzata Judek-Bobowska
Małgorzata Judek-Bobowska
dietetyk kliniczny, specjalistka Elite Polska, pasjonatka holistycznego podejścia do zdrowia i psychodietetyki. Autorka bloga malgorzatajudek.pl, gdzie dzieli się wiedzą z zakresu żywienia wspierającego psychikę, psychodietetyki, pracy z ciałem i emocjami oraz diet roślinnych. Terapeutka MBCT (Terapii Poznawczej Opartej na Uważności) w trakcie certyfikacji.