Hashimoto a cera - jak zadbać o swoją skórę? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Hashimoto a cera – jak zadbać o swoją skórę?

Składniki pokarmowe w hashimoto
Składniki pokarmowe istotne w niedoczynności tarczycy
3 grudnia 2021
Sposób na wypadające włosy w chorobach tarczycy
Wypadające włosy przy problemach z tarczycą – jak sobie pomóc?
17 grudnia 2021

Oprócz znaczącego wpływu choroby Hashimoto na różne aspekty w organizmie w tym na gospodarkę hormonalną, zaburzenia immunologiczne czy zwiększenie podatności na rozwój innych jednostek autoimmunologicznych coraz częściej zauważany jest także wpływ na skórę. U osób ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto głównym problemem jest nadmierna jej suchość, a tym samym utrata jej bariery ochronnej. Z tego powodu zabiegi oraz pielęgnacja domowa w tejże chorobie opiera się na nawilżaniu, łagodzeniu i odżywianiu skóry. Częstą występującą dolegliwością jest również trądzik, którego przyczyną jest przede wszystkim przewlekły stan zapalny toczący się w organizmie.

 

Jak Hashimoto wpływa na skórę?

 

U osób ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto skóra staje się blada, szorstka, sucha i zimna, co wynika z ogólnoustrojowego spowolnienia przemian metabolicznych spowodowanego niedostateczną produkcją hormonów. Często zabarwia się ona na kolor żółtawy, co z kolei spowodowane jest nadmiernym odkładaniem się w skórze karotenu. Kolejnym charakterystycznym objawem jest obrzęk, który w chorobie Hashimoto przyjmuje formę obrzęku śluzowatego. Obrzęk ten jest następstwem nadmiernego gromadzenia się glikozaminoglikanów, może być uogólniony, ale zazwyczaj obejmuje twarz, okolice ust, oczu oraz nosa. Obrzęknięta twarz charakteryzuje się pogrubionymi rysami i utrudnioną mimiką.

Często występuje także opuchnięcie kończyny, co wraz z nadmiernym odkładaniem się karotenu daje objaw tzw. brudnych łokci i kolan. Rozregulowana odporność oraz brak równowagi hormonalnej w Hashimoto wpływa także na rozwój trądziku. Badania wykazują współistnienie trądziku z chorobą Hashimoto, dlatego w przypadku występowania trądziku u kobiet dorosłych, którego przyczyną nie jest zła pielęgnacja czy inne czynniki zewnętrzne warto zlecić zbadanie przeciwciał przeciwko tarczycy.

 

 

Jak możemy zadbać o swoją cerę w niedoczynności tarczycy?

 

Głównym celem pielęgnacji w domu w przypadku występowania choroby Hashimoto jest przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry oraz odbudowa jej bariery lipidowej. Takie czynności przyczyniają się do zmniejszenia nadmiernej wrażliwości oraz wzrostu elastyczności i napięcia skóry. Ze względu na zaburzenia w funkcjonowaniu warstwy rogowej, która ma za zadanie chronić skórę przed nadmierną utratą wody oraz wnikaniem do niej alergenów i czynników podrażniających, pielęgnacja będzie opierała się na składnikach łagodzących oraz silnie nawilżających jak i natłuszczających.

 

Prawidłową pielęgnację domowa skóry powinniśmy rozpocząć od jej oczyszczenia. W tym celu najlepiej stosować delikatne preparaty do demakijażu bez dodatków takich substancji jak alkohol, mydło i silne detergenty, które mogą dodatkowo podrażniać już uszkodzony naskórek. Woda stosowana do mycia naszej skóry twarzy powinna być letnia, najlepiej przefiltrowana. Na tym etapie pielęgnacji najlepiej sprawdzą się emulsje zawierające alkohole tłuszczowe bądź też inne substancje natłuszczające. Są to głównie mleczka oraz kremowe żele zawierające emolienty, czyli substancje mające za zadanie natłuścić naszą suchą skórę.

Kolejnym etapem pielęgnacji winno być złuszczenie naskórka robione bardzo delikatnie. Powierzchowne pozbycie się martwych komórek naskórka, umożliwi bowiem lepsze wnikanie substancji aktywnych z kremów i masek użytych w kolejnej fazie pielęgnacji. Polecane jest w tym wypadku stosowanie peelingów enzymatycznych które zawierają w sobie enzymy, takie jak: papaina, bromelina czy enzym z dyni, które będą działały o wiele łagodniej niż zawarte w peelingach mechanicznych cząsteczki ścierające. Polecane są również kwasy chemiczne o niskich stężeniach tj. alfa-hydroksykwasy (AHA – alpha hydroxy

acids) o początkowym stężeniu 5-10%, np. kwas mlekowy, będący składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego (NMF – natural moisturizing factor). Mocniejsze kwasy można dostosować po ustaleniu i pod nadzorem wykwalifikowanego kosmetologa.

 

Ostatnim niemniej ważnym etapem pielęgnacji powinno być nawilżenie skóry poprzez maseczkę nawilżająco-regenerującą bądź zaaplikowany krem. Regeneracja ma na celu odbudowanie bariery lipidowej, dostarczenie składników naturalnego czynnika nawilżającego oraz zwiększenie zawartości wody. Zbyt mała ilość wody warstwie podskórnej powoduje, że enzymy biorące udział w jej złuszczaniu nie są w stanie skutecznie działać, co powoduje pogrubienie martwej warstwy naskórka, co jest efektem niepożądanym. Warto zatem pamiętać o końcowym etapie pielęgnacji.

 

Jeśli chodzi o zabiegi specjalistyczne to muszą być one przeprowadzane w uzgodnieniu ze specjalistą kosmetologiem i dobrane indywidualnie do potrzeb organizmu. Każdy organizm reaguje inaczej warto być pod kontrolą lekarza w celu unormowania hormonów tarczycy. Dzięki temu efekt pielęgnacyjny będzie jeszcze lepszy i trwalszy.

 

 

Cera a odżywianie

 

Warto jednak skupić się nie tylko na odpowiedniej pielęgnacji cery, ale również na odpowiednim odżywianiu i nawadnianiu organizmu. Z diety warto wykluczyć tłuszcze nasycone, sztuczne barwniki czy cukry proste. W diecie warto stawiać na tłuszcze wielo i jednonienasycone oraz kwasy omega 3. Ograniczają one negatywny wpływ toksyn na organizm. Dodatkowo NNKT wspomagają walkę z trądzikiem. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdują się w tłustych rybach morskich, olejach, awokado oraz orzechach i pestkach. Polecane jest aby jak najczęściej sięgać po dojrzałe owoce jak i kolorowe warzywa bogate w flawonoidy i karotenoidy, są to naturalne antyoksydanty hamujące proces starzenia się skóry.

 

Odpowiednie nawodnienie organizmu może wpłynąć na zminimalizowanie wielu uciążliwymi objawów w tym pozytywnie wpłynąć na kondycję naszej skóry. Regularne picie wody pomaga zachować ładny i zdrowy wygląd naszej skóry, gdyż odpowiednio nawodnione komórki naszego ciała uelastyczniają ją. Woda korzystnie wpływa także na mikrokrążenie w skórze, co przekłada się na lepsze odżywienie i dotlenienie komórek tej tkanki. Zgodnie z podstawowym wzorem, przyjmuje się zapotrzebowanie 30 ml/kg m.c. ,co przykładowo u osoby ważącej 60 kg daje 1,8 L.

 

Podsumowanie

 

Choroba hashimoto ma ogromny wpływ również na naszą skórę. Pielęgnację opartą na złuszczaniu, regeneracji oraz jej nawilżeniu możemy stosować na co dzień w domu natomiast bardziej specjalistyczne zabiegi mogą być stosowane po uzgodnieniu ze specjalistą. Warto, również zwrócić uwagę na odpowiednie odżywianie i nawodnienie, aby nasza cera była w pełni zregenerowana.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

Bibliografia:

[1] Przybylik-Mazurek E, Hubalewska-Dydejczyk A, Huszno B. Niedoczynność tarczycy na tle autoimmunologicznym. Alergologia i Immunologia 2007, vol. 4(3/4): 64-66

[2] Stewart TJ, Bazergy C. Thyroid autoimmunity infemale post-adolescent acne: A case-control study. Dermato-Endocrinology 2017, vol. 9(1): e1405198.

[3]  Maj J, et al. Skin changes in endocrinopathies. Family Medicine & Primary Care

Review 2015, vol. 15(3): 458-461.

[4] Wilczyński S. Etiopatogeneza suchej skóry. Aesthetica 2014, vol. 3: 42

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Aleksandra Szłapka
Aleksandra Szłapka
Dietetyk kliniczny, specjalistka Elite Polska, pasjonatka zdrowego stylu życia. Specjalistka w dziedzinie chorób autoimmunologicznych.