Jak przygotować się do badań krwi na tarczycę? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Jak przygotować się do badań krwi na tarczycę?

Przepisy wspierające pracę tarczycy
15 grudnia 2023
Euthyrox, Letrox, Novothyral, Tirosint Sol – czym się różnią leki na tarczyce?
5 stycznia 2024

Zdarza się, że przychodząc na badania, które mają pokazać w jakim stanie jest nasza tarczyca przychodzimy z tzw. “marszu” często nie mając świadomości jak się odpowiednio do nich przygotować. Ważne jest, aby mieć na uwadze wpływ niektórych czynników na poziom badanych hormonów. Z tego artykułu dowiesz się co może wpływać na wyniki badań dotyczących pracy tarczycy.

 

Czy trzeba być na czczo?

 

Badania mówią o tym, że na wyniki badań krwi tarczycy ma wpływ również nasz stan głodu i sytości, zasoby naszej tkanki tłuszczowej, a także stężenie hormonu – leptyny (tzw. hormonu sytości). Ponieważ rytm dobowy wydzielania hormonu TSH jest zmienny to wyniki badań tego hormonu różnić się mogą w zależności od pory dnia. Dlatego też zaleca się aby badanie to wykonywać rano, a kolejne o możliwie stałej porze. Zalecane jest przystąpienie do badania krwi pod kątem tarczycy na czczo, jednak nie jest to ściśle wymagane.

 

Wpływ przyjmowanych leków na wyniki badań tarczycy

 

Leki przyjmowane przewlekle, lub doraźnie stosowane leki także mogą mieć wpływ na wynik badania hormonów. To samo tyczy się niektórych suplementów diety czy ziół. Zależnie od mechanizmu działania leki przyjmowane przez pacjenta mogą zwiększać lub zmniejszać dostępną pulę krążących wolnych hormonów tarczycy, a także mogą mieć bezpośredni wpływ na zmiany stężenia TSH. Warto przed pójściem na badania krwi poinformować swojego lekarza dokładnie o lekach czy suplementach jakie na co dzień przyjmujemy i razem z nim zadecydować, czy przyjąć takie leki przed przystąpieniem do badania krwi.

Do leków, które mogą zwiększać ilość hormonów tarczycy we krwi należą np. furosemid, heparyna, salicylany, leki anaboliczne, androgeny czy glikokortykosteroidy. Do leków które zmniejszają ilość hormonów należą np.: barbiturany czy kwas walproinowy.

Ważne jest również, aby przed badaniem nie przyjmować leku zawierającego hormony tarczycy tj. Euthyrox, Letrox czy Novothyral.

 

 

Stres i nadmierna aktywność fizyczna

 

Czynnikami, które mogą wpłynąć na wynik badania TSH są przede wszystkim również stres i nadmierna aktywność fizyczna. Zaleca się, aby przed planowanym badaniem unikać stresowych sytuacji oraz intensywnego wysiłku. Oczywiście stresu nie jesteśmy w stanie zupełnie uniknąć w dzisiejszym świecie, ale przed badaniami krwi warto postawić na spokojny wieczór i spędzić go tak jak lubimy najlepiej w celu zmniejszenia poziomy hormonów stresu we krwi. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych cięższych wieczornych treningów na siłowni, czy też długiego biegania warto na wieczór przed badaniami zrezygnować z większych aktywności, a postawić na regenerację organizmu. W tym wypadku dobrze jest również przyjść na badania krwi trochę wcześniej. Zdarza się, że bardzo się spieszymy i wręcz wbiegamy do przychodni czy szpitala, albo też postanowimy pojechać na badania rowerem. Warto zatem przed pobraniem krwi uspokoić oddech i odpocząć.

 

Wypij trochę wody!

 

Ponieważ badanie krwi wykonywane jest w godzinach porannych, a po nocy nasza krew robi się gęsta z uwagi na nie przyjmowanie płynów zalecane jest aby przed pobraniem krwi wypić choć pół szklanki wody. Dzięki temu nasze żyły staną się bardziej widoczne, a krew bardziej się rozrzedza co spowoduje łatwiejsze jej pobranie przez pielęgniarkę.

 

Badania krwi a alkohol

 

“Panie doktorze, a co z alkoholem? Można?” Pytania o alkohol należą do jednych z najczęstszych jeśli chodzi o jakiekolwiek badania. Badania mówią o tym, że alkohol również znacznie zafałszować może wyniki badań krwi. Zaleca się, aby nie spożywać go nawet na 2-3 dni przed planowanym badaniem w celu uzyskania jak najbardziej wiarygodnego wyniku.

 

Witaminy z grupy B

 

Istotna jest również kwestia przyjmowania biotyny. Przed planowanym badaniem krwi wszystkie preparaty, które zawierają ją w składzie należy odstawić na okres co najmniej 3 dni. Badania pokazują, że przyjmowanie dużej ilości biotyny może znacznie zaburzać wyniki krwi. Powoduje niższy poziom hormonu TSH, a wyższy ft3 oraz ft4.

 

 

Dobrze się wyśpij!

 

Badania pokazują, że kilka nieprzespanych nocy może nam również zaburzyć wyniki badania krwi. Warto zatem zrezygnować z imprezy do białego rana czy nocnej zmiany w pracy. Na pewno pomoże nam to zachować bardziej miarodajne wyniki.

 

Infekcja a badania krwi

 

Łagodne infekcje takie jak przeziębienie również nie pozostają bez znaczenia wobec wpływu na wyniki badań krwi pod kątem tarczycy. Jest to spowodowane toczącym się w organizmie stanem zapalnym oraz innymi procesami, które związane są z aktywną wówczas chorobą. Wszystkie takie procesy zaburzają prawidłowe stężenie hormonów we krwi. Zatem jeśli mamy aktywną infekcję toczącą się w naszym organizmie warto zrezygnować z badań krwi w tym czasie i skupić się na prawidłowej regeneracji organizmu.

 

 

Podsumowanie

 

 • Badania krwi pod kątem tarczycy rób zawsze w godzinach porannych.
 • Bycie na czczo nie jest wymagane, ale warto przyjść bez wcześniejszego spożywania posiłków.
 • Poinformuj lekarza o wszystkich lekach, suplementach i ziołach jakie przyjmujesz na co dzień.
 • Staraj się na wieczór przed unikać stresujących sytuacji i postaw na regeneracje organizmu.
 • Zrezygnuj z wieczornych ciężkich treningów siłowych i typu cardio.
 • Zrezygnuj z jazdy na badania krwi rowerem, albo gnania na nie na ostatnią chwilę.
 • Przed badaniem wypij trochę wody w celu łatwiejszego jej pobrania.
 • Staraj się unikać picia alkoholu na 2-3 dni przed planowanym pobraniem krwi.
 • Staraj się postawić na regeneracje i dobrze przespaną noc.
 • Podczas infekcji i toczącego się przeziębienia zrezygnuj z pobrania krwi.

 

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

Bibliografia:

 1. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, podręcznik dla studentów medycyny, red. Dembińska-Kieć A. i Naskalski J.W., Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2009
 2. Pułapki w interpretacji badań hormonalnych w chorobach tarczycy u dzieci, Kucharska A., Podyplomie.pl
 3. Reinehr T. Obesity and thyroid function. Mol Cell Endocrinol 2010;316(2):165–171. doi: 10.1016/j. mce.2009.06.005.
 4. Orbak Z, Akin Y, Varoglu E, et al. Serum thyroid hormone and thyroid gland weight measurements in protein-energy malnutrition. J Pediatr Endocrinol Metab 1998;11:719–24.
 5. Chatzitomaris A, Hoermann R, Midgley JE, et al. Thyroid allostasis-adaptive responses of thyrotropic feedback control to conditions of strain, stress, and developmental programming. Front Endocrinol 2017;8:163.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

Aleksandra Szłapka
Aleksandra Szłapka
Dietetyk kliniczny, specjalistka Elite Polska, pasjonatka zdrowego stylu życia. Specjalistka w dziedzinie chorób autoimmunologicznych.