Wpływ Hashimoto na funkcje seksualne i płodność mężczyzn - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Wpływ Hashimoto na funkcje seksualne i płodność mężczyzn

Wpływ chorób tarczycy na libido u kobiet i mężczyzn
Wpływ chorób tarczycy na libido u kobiet i mężczyzn
22 marca 2024


Autoimmunologiczna choroba tarczycy – Hashimoto, ma wpływ na cały nasz organizm. Zaburzenia hormonalne w obrębie tarczycy mogą przyczynić się do wielu nieprawidłowości w działaniu naszego organizmu. Jedną z takich nieprawidłowości może być zaburzona płodność czy funkcje seksualne. Z badań epidemiologicznych wynika, że mężczyźni chorują na Hashimoto 5-7 razy rzadziej niż kobiety. Jak Hashimoto oraz niedoczynność tarczycy  wpływają na funkcje seksualne oraz płodność w przypadku mężczyzn?  Tego dowiesz się w tym artykule.

 

Objawy i przyczyny występowania Hashimoto u mężczyzn

 

Ponieważ badania pokazują, że to kobiety chorują na hashimoto dużą częściej niż mężczyźni w przypadku mężczyzn objawy mogące świadczyć o tej chorobie są często bagatelizowane. Do charakterystycznych objawów zaliczyć możemy: zmęczenie, drażliwość czy obniżenie nastroju. Do wystąpienia choroby Hashimoto przyczyniają się głównie uwarunkowania genetyczne, jednak rozwojowi choroby sprzyjać mogą też takie czynniki jak: palenie papierosów, nadmiar lub niedobór jodu oraz niedobór selenu w diecie.

 

Niedoczynność tarczycy a hormony u mężczyzn

 

W przypadku niedoczynności tarczycy u mężczyzn można zauważyć spadek takich parametrów jak:

 • SHBG,
 • klirens metaboliczny estrogenów i androgenów,
 • testosteron,
 • DHEA,
 • androstendion,
 • wolny testosteron,
 • konwersja testosteronu do androstendionu.

 

 

Hashimoto i niedoczynność tarczycy a hormony płciowe

 

W badaniach udowodniono, że niedoczynność tarczycy, której częstą przyczyną jest choroba Hashimoto, ma ogromny wpływ na libido i problemy z potencją u mężczyzn. Objawia się to spadkiem energii, chęci do działania, ale również zmęczeniem, sennością, czy depresją. To wszystko powoduje, że obniża się tym samym libido.

Niedoczynność tarczycy spowodowana chorobą Hashimoto wpływa również na zmniejszenie ruchliwości plemników. Badania nasienia prowadzone wśród mężczyzn cierpiących na niedoczynność tarczycy wykazały zaburzenia morfologii nasienia.

Zaburzenia te wynikają ze zmniejszonej produkcji białka wiążącego hormony płciowe (SHBG) w okresie niedoczynności tarczycy, co przekłada się na niższy poziom testosteronu i innych hormonów płciowych, kluczowych w procesie rozmnażania. Widoczną w przebiegu niedoczynności tarczycy spowodowanej chorobą Hashimoto zmianą jest również zwiększenie wielkości jąder, wraz ze znacznym spadkiem dojrzałych komórek rozrodczych występujących w obrębie kanalików nasiennych. Konsekwencją tych wszystkich zmian jest zmniejszona płodność i trudności w poczęciu potomstwa w przypadku mężczyzn.

Choroba Hashimoto może wpływać na opóźnienie wytrysku. Prowadzić może również do hiperprolaktynemii, tj. podwyższonego poziomu prolaktyny w surowicy krwi, co z kolei ma swoje przełożenie w kontekście dysfunkcji gonad. W przebiegu hiperprolaktynemii gonady nie produkcją hormonów w wystarczającej ilości, To wszystko powoduje  zmniejszoną produkcję plemników, co równoznaczne jest ze zmniejszeniem płodności.

 

 

Jak podnieść libido i poprawić jakość nasienia przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto?

 

W celu poprawy jakości nasienia, czy też podniesienia libido niezwykle ważna jest odpowiednia codzienna dieta oraz aktywność fizyczna.

Ważne, aby zwrócić uwagę na masę ciała ponieważ zarówno niedowaga jak i nadwaga zmniejsza płodność. Nadwaga i otyłość wpływa na zmniejszenie ilości nasienia, zmianę budowy i ruchomości plemników, stężenie testosteronu oraz zaburzenia erekcji.

Aby wspomóc funkcje seksualne i płodność u mężczyzn chorujących na Hashimoto jak i niedoczynność tarczycy w diecie warto zwrócić uwagę na obecność przeciwutleniaczy.

W codziennych posiłkach powinniśmy zwrócić zatem uwagę na produkty bogate w wit A, E oraz C. Do produktów bogatych w witaminę A zaliczyć możemy: masło, jajka, mleko i jego przetwory, niektóre tłuste ryby, wątrobę i podroby, ziemniaki, jarmuż, szpinak czy dynię. Do produktów bogatych w witaminę E zalicza się: oliwa z oliwek, migdały, olej słonecznikowy, orzechy laskowe, pomidory, szpinak, brzoskwinia czy czarna porzeczka. Do produktów bogatych w witaminę C zalicza się: pomarańcza, kiwi, cytryna, grejpfrut, brokuły, kalafior, brukselka, kiszonki, papryka i truskawki.

Składniki mineralne wpływające na jakość nasienia to m.in. selen, cynk i miedź. Korzystny wpływ na jakość nasienia ma także kwas foliowy.

W pewnym badaniu wykazano, że jednoczesna suplementacja kwasem foliowym (5 mg dziennie) i cynkiem (66 mg dziennie) u niepłodnych mężczyzn spowodowała 74% wzrost liczby plemników.

Selen natomiast bierze udział w spermatogenezie, gdzie jest odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie plemników, decydując tym samym o płodności mężczyzny.

Produkty bogate w selen to np.: orzechy, ryby, pszenica, drób.

Bogate w cynk to: mięso, wątróbka, sery podpuszczkowe, orzechy i nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Bogate w miedź: ziarna słonecznika, suszone pomidory, suszone śliwki, grzyby.

Natomiast do produktów bogatych w kwas foliowy zaliczamy: brokuł, groszek, podroby, ziarna zbóż, orzechy.

W przypadku aktywności fizycznej u mężczyzn z zaburzeniami pracy tarczycy zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna jak np. pływanie, jazda na rowerze, spacery, jogging. Najlepiej wykonywana na świeżym powietrzu. Dobrze sprawdzają się również formy typu body-mind, które mogą pomóc w obniżeniu kortyzolu, hormonu stresu np. pilates, stretching, techniki oddechowe.

Niezbędne dla wsparcia płodności oraz poprawy jakości nasienia u mężczyzn z zaburzeniami pracy tarczycy jest rezygnacja z używek – papierosów oraz alkoholu. Warto również możliwie ograniczyć kontakt z substancjami chemicznymi (np. bisfenol A, ftalany).

 

Podsumowanie

 

 • Choroba Hashimoto objawia się u mężczyzn podobnie jak u kobiet.
 • Oprócz czynników genetycznych przyczyny powstawania choroby Hashimoto u mężczyzn to m.in.: palenie papierosów, niedobór selenu czy nadmiar jodu.
 • Choroba Hashimoto obniża płodność i funkcje seksualne mężczyzn.
 • Choroba Hashimoto obniża libido oraz ruchliwość plemników.
 • Dla podniesienia funkcji seksualnych i płodności u mężczyzn codzienna dieta powinna obfitować w produkty, które zawierają w sobie witaminy A, E i C oraz składniki mineralne takie jak: kwas foliowy, cynk, selen i miedź.

 

Bibliografia:

[1]  Szostak-Węgierek D., Sposób żywienia a płodność. Medycyna Wieku Rozwojowego, 2011, 15.4: 431-436.

[2] Camejo, M. i inni, 2011. Selenium, copper and zinc in seminal plasma of men with varicocele, relationship with seminal parameters. Biological Trace Element Research, 143, 3, 1247-1254.

[3] Jeznach-Steinhagen, A., Czerwonogrodzka-Senczyna, A., 2013. Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 9, 1, 14-19.

[4] Krajewska-Kulak E, Sengupta P. Thyroid function in male infertility. Front Endocrinol (Lausanne). 2013 Nov 13;4:174.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

Aleksandra Szłapka
Aleksandra Szłapka
Dietetyk kliniczny, specjalistka Elite Polska, pasjonatka zdrowego stylu życia. Specjalistka w dziedzinie chorób autoimmunologicznych.