Tarczyca to jeden z największych gruczołów człowieka, kształtem przypominająca motyla. Jest niezwykle wrażliwym gruczołem, podatnym na wiele czynników. Bowiem zarówno życie w stresie, jak i nieodpowiedniej jakości dieta, czy brak, nadmiar lub zbyt intensywna aktywność fizyczna mogą przyczynić się do jej osłabienia. Z racji istotnego wpływu pokarmów, które spożywamy – na jej kondycję, przedstawiamy dziś pomysły na posiłki, które z pewnością wesprą pracę tego jakże ważnego narządu.
Spis treści
Żywienie w chorobach tarczycy powinno być naprawdę dobrze przemyślane i uwzględniać wszelkie pokarmy, które tarczyca “lubi”, a także wykluczać te, które będą działały na jej niekorzyść. Oczywiście bardzo ważnym jest również początkowe dostosowanie diety do rodzaju choroby tarczycy – w czym z pewnością pomoże ci dietetyk. Niemniej jednak zasady ogólne będą ważne przy każdym zaburzeniu pracy tarczycy:
Jeśli wiemy już jakie produkty będą działały wspierająco na pracę tarczycy, warto pamiętać również o takich, które mogą osłabiać ten gruczoł:
Składniki: 2 jajka, łyżeczka kakao, ½ łyżeczki oliwy z oliwek/oleju kokosowego, łyżeczka miodu, łyżeczka masła orzechowego, pół pomarańczy, ulubione dodatki: orzechy włoskie/płatki migdałowe/płatki kokosowe/pestki dyni.
Przygotowanie: Do naczynia wbij jajka, dodaj do nich miód oraz kakao – całość blenduj na gładką masę. Kakaową masę wylej na patelnię (uprzednio rozgrzaną i posmarowaną oliwą/olejem kokosowym). Smaż z dwóch stron i podawaj z masłem orzechowym oraz ulubionymi dodatkami.
Składniki: 3 jajka, ulubione warzywa (np. papryka, pieczarki, awokado, cebula), ulubione przyprawy (np. czosnek, papryka słodka, papryka ostra, oregano, pieprz).
Przygotowanie: Jajka zblenduj z przyprawami i wlej do foremek (na babeczki/muffiny). Dodaj do nich pokrojone w drobną kostkę warzywa. Piecz 15-20 minut w nagrzanym na 180 stopni piekarniku.
Składniki: 5 łyżek kaszy jaglanej (50g), jedno jabłko, garść orzechów włoskich, miód/syrop klonowy lub daktylowy.
Przygotowanie: Kaszę wypłucz i zalej ją 2-3 razy większą objętością wody (2 porcje wody, na jedną porcję kaszy). Gotuj na niewielkim ogniu aż do wchłonięcia płynu. Kolejno dodaj startą gruszkę i posiekane orzechy. Całość podawaj z cynamonem i łyżeczką miodu/ syropu daktylowego.
Składniki: 3 łyżki kaszy gryczanej (30g), łosoś atlantycki (100g), pół awokado, pół papryki (czerwonej, żółtej lub zielonej), 3 łyżki posiekanej czerwonej kapusty, łyżka posiekanego koperku, łyżka soku z cytryny, sól, pieprz.
Przygotowanie: Kaszę ugotuj według przepisu z opakowania. Łososia obierz ze skóry i natrzyj solą oraz pieprzem. Kolejno włóż łososia do nagrzanego na 210 stopni piekarnika, z funkcją góra-dół i piecz przez około 20 minut. W międzyczasie awokado i paprykę pokrój w kostkę i posiekaj kapustę. Na talerz wyłóż ugotowaną kaszę i dodaj warzywa. Całość skrop oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Na wierzch ułóż kawałki upieczonego łososia i posyp całość koperkiem.
Składniki: 5 łyżek ryżu brązowego (50g), pół mango, pół granata, 100g piersi z kurczaka, pół szklanki bulionu warzywnego, łyżeczka oliwy z oliwek.
Przygotowanie: Kurczaka pokrój i dopraw delikatnie solą i pieprzem. Duś na oliwie. Następnie dodaj bulion i pokrojone w kostkę mango. Całość podgrzewaj przez kilka minut, a następnie podawaj z ryżem i owocami granatu.
Składniki: 100g dorsza świeżego, 50g makaronu gryczanego, pół szklanki kiszonej kapusty, pół marchewki, łyżeczka oliwy z oliwek, łyżeczka siekanej pietruszki, ząbek czosnku, szczypta bazylii, soli, pieprzu, łyżka soku z cytryny.
Przygotowanie: Rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Do łyżeczki oliwy dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz, bazylię suszoną i natkę pietruszki. Dorsza skrop sokiem z cytryny. Kolejno natrzyj go przygotowanym sosem. Piecz zawiniętego w folii w nagrzanym piekarniku przez ok. 15 minut. Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu. Do kapusty dodaj startą marchewkę, oliwę (1 łyżeczkę), sól i pieprz. Całość wymieszaj. Dorsza podawaj z makaronem i surówką.
Składniki: 5 łyżek płatków owsianych (50g), 200ml mleka lub napoju roślinnego, 100ml wody, 1,5 łyżki budyniu bez cukru (wybierz ulubiony smak), łyżka erytrolu, ksylitolu lub miodu, szczypta soli, ulubione dodatki np. maliny.
Przygotowanie: Płatki owsiane zalej mlekiem i połową wody i gotuj z dodatkiem erytrolu (lub innego słodzidła) i soli, do czasu aż płatki zmiękną. W drugiej części wody rozrób budyń i dodaj do płatków. Energicznie mieszaj aż do uzyskania pożądanej konsystencji (uwaga to trochę zajmuje, zanim uzyskasz konsystencję budyniu – CIERPLIWOŚCI). Zdejmij z ognia, przełóż do miseczek i udekoruj dodatkami.
Składniki: 2 kromki chleba żytniego, 2 łyżki hummusu, ulubione warzywa – ogórek/ papryka/ pomidor, garść rukoli.
Przygotowanie: Pieczywo posmaruj hummusem, ułóż rukolę i ulubione pokrojone w plasterki warzywa.
Składniki: Makrela wędzona – pół sztuki (ok. 80g), ogórek kiszony – 1 sztuka, 2 kromki pieczywa żytniego.
Przygotowanie: Ogórka pokrój w drobną kostkę lub zetrzyj na tarce. Wymieszaj z wędzoną makrelą. Gotową pastą posmaruj pieczywo.
Składniki: 1 jabłko, łyżka masła orzechowego, banan.
Przygotowanie: Jabłko pokrój w plasterki, posmaruj masłem orzechowym i udekoruj pokrojonym w plasterki bananem.
Składniki: 1 dojrzały banan, garść borówek, łyżka posiekanych migdałów, szklanka mleka/napoju roślinnego.
Przygotowanie: Wszystkie składniki połącz i zblenduj na gładką masę.
Składniki: 30g kaszy jaglanej (3 łyżki), pół szklanki mleka/napoju roślinnego, 1 banan, łyżeczka naturalnego kakao.
Przygotowanie: Kaszę ugotuj na mleku, ciepłą zblenduj z bananem i kakao.
Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.
Bibliografia
Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.