Euthyrox, Letrox, Novothyral, Tirosint Sol - czym się różnią leki na tarczyce? - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Euthyrox, Letrox, Novothyral, Tirosint Sol – czym się różnią leki na tarczyce?

Jak przygotować się do badań krwi na tarczycę?
29 grudnia 2023
Jak alkohol wpływa na układ homornalny?
Wpływ alkoholu na układ hormonalny
15 marca 2024


Tarczyca odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu aspektów naszego zdrowia, w tym metabolizmu, poziomu energii, a także ogólnego samopoczucia. Gdy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, może to prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieje kilka leków na tarczycę, które pomagają w regulacji jej działania i przywracaniu równowagi hormonalnej. Oczywiście o wprowadzeniu leczenia decyduje lekarz, najczęściej specjalista endokrynolog.

Najpopularniejsze leki na tarczycę, takie jak Euthyrox, Letrox, Novothyral i Tirosint Sol, są często przepisywane pacjentom u których rozwija się niedoczynność tarczycy, czyli stan kiedy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy lub funkcjonuje w inny sposób. Każdy z tych leków ma swoje własne cechy, które determinują, kiedy i dla kogo są zalecane.

 

Jak działają leki na tarczycę?

 

Leki na tarczycę mają za zadanie dostarczać organizmowi hormony tarczycy lub wpływać na ich działanie. Hormony tarczycy, takie jak tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3), są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kontrolują one tempo przemiany materii, regulują poziom energii i wpływają na pracę wielu narządów. Gdy tarczyca nie wytwarza wystarczająco hormonów, może to prowadzić do hipotyreozy, która objawia się zmęczeniem, przybieraniem na wadze, a także innymi niepożądanymi objawami.

Leki na tarczycę dostarczają organizmowi syntetyczne hormony tarczycy, zastępując brakujące hormony lub wpływając na ich przemianę w organizmie. Działają one na poziomie komórkowym, wpływając na przemianę materii i przywracając odpowiednie poziomy energii. Wybór konkretnego leku i jego dawki zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń lekarza. Zazwyczaj na początku leczenie wprowadzana jest najmniejsza dawka leku lub odpowiednio dobrana do wyników badań pacjenta.

 

Euthyrox

 

Euthyrox to jeden z najczęściej przepisywanych leków na chorą tarczycę. Głównym składnikiem aktywnym Euthyroxu jest lewotyroksyna, która jest syntetyczną formą naturalnego hormonu tarczycy – tyroksyny (T4). Lewotyroksyna jest przekształcana w organizmie w aktywną trójjodotyroninę (T3), co pomaga w przywracaniu równowagi hormonalnej u pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Działanie Euthyroxu polega na dostarczaniu organizmowi niezbędnych hormonów tarczycy, których może brakować w przypadku niedoczynności tarczycy, wola obojętnego lub raka tarczycy. Lek ten pomaga zwiększyć przemianę materii, poprawiając poziom energii i redukując objawy takie jak zmęczenie, przybieranie na wadze i problemy z koncentracją. Euthyrox jest często pierwszym wyborem lekarzy w leczeniu niedoczynności tarczycy, ale jego skuteczność i zastosowanie mogą różnić się w zależności od pacjenta. Warto podkreślić, że dawkę leku i monitorowanie wyników leczenia powinien zawsze ustalać lekarz specjalista. Euthyrox jest dostępny w różnych dawkach (25, 50, 75, 88, 100, 112, 125, 137, 150, 175, 200 mikrogramów), co pozwala na precyzyjne dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Od września 2019 roku produkt Euthyrox jest dostępny w tabletkach o zmienionym składzie w zakresie substancji pomocniczych. W leku nie ma już laktozy, przez którą był często wymieniany na lek innego producenta.

Skład leku Euthyrox: substancja czynna – lewotyroksyna sodowa; substancje pomocnicze – skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, mannitol.

Producent: Merck

 

 

Letrox

 

Letrox jest kolejnym lekiem stosowanym w leczeniu chorób tarczycy. Podobnie jak Euthyrox, działa na zasadzie dostarczania organizmowi brakującej tyroksyny, pomagając przywrócić równowagę hormonalną. Jednym z powodów, dla których Letrox był preferowanym lekiem zamiennym dla Euthyroxu u niektórych pacjentów, była jego formuła, która nie zawierała laktozy. Laktoza była do 2019 roku składnikiem Euthyroxu, który może być problematyczny dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią. Letrox, jako alternatywa, pozwalająca uniknąć laktozy w składzie, mógł być stosowany u pacjentów, którzy mieli na to szczególne wymagania. Niemniej jednak, dostępność leków na rynku farmaceutycznym może zmieniać się w zależności od kraju i producenta, dlatego zawsze ważne jest konsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą w celu wyboru odpowiedniego leku na tarczycę z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta i dostępności na danym rynku.

Letrox, podobnie jak Euthyrox, powinien być zawsze stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Leczenie niedoczynności tarczycy wymaga monitorowania i dostosowywania dawek pod nadzorem specjalisty, aby zapewnić optymalne rezultaty. Dostępne dawki leku Letrox to: 25, 50, 75, 100, 125, 150 mcg.

Skład leku Letrox: substancja czynna – lewotyroksyna sodowa; substancje pomocnicze – wodorofosforan wapnia dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), dekstryna, glicerydy długołańcuchowe.

Producent: Berlin-Chemie

 

 

Novothyral

 

Novothyral to lek łączący dwa główne składniki aktywne: lewotyroksynę sodu (T4) i liotyroninę sodu (T3). Lewotyroksyna jest syntetyczną formą hormonu tarczycy, tyroksyny, podobną do tych stosowanych w Euthyroxie i Letroxie. Liotyronina natomiast jest syntetyczną formą aktywnego hormonu tarczycy, trójjodotyroniny (T3). Kombinacja T4 i T3 w Novothyralu umożliwia bardziej kompleksową regulację hormonalną w porównaniu do leków zawierających tylko T4. Novothyral jest stosowany w leczeniu różnych zaburzeń tarczycy, w tym niedoczynności tarczycy. Działa poprzez dostarczanie organizmowi zarówno syntetycznej T4, która jest przekształcana w aktywną T3 w organizmie, jak i syntetycznej T3, co pozwala na szybszą poprawę poziomu energii i przemiany materii u pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Novothyral jest szczególnie przydatny w przypadkach, gdy pacjentom z niedoczynnością tarczycy zależy na szybszym działaniu leku lub gdy mają problemy z przekształcaniem T4 w organizmie na T3. Przekształcanie hormonu tarczycy T4 (tyroksyny) w jego aktywną formę T3 (trójjodotyroninę) jest kluczowym procesem w regulacji pracy tarczycy i metabolizmu w organizmie.

Jednak istnieją sytuacje, w których może wystąpić problem z przekształcaniem T4 na T3. Kilka potencjalnych przyczyn obejmuje:

 1. Niedobór dejodynazy – w organizmie występują enzymy zwane dejodynazami, które przekształcają T4 w T3. Niedobór tych enzymów może prowadzić do niewłaściwego przekształcania hormonów i zaburzeń hormonalnych.
 2. Nadmiar stresu – wysoki poziom stresu może wpłynąć na działanie tarczycy i zmniejszyć efektywność przekształcania T4 w T3.
 3. Zaburzenia wątroby i nerek mogą wpłynąć na zdolność organizmu do przekształcania hormonów tarczycy.
 4. Niedobory pewnych składników odżywczych, takich jak selen, mogą wpłynąć na funkcjonowanie enzymów odpowiedzialnych za przekształcanie T4 w T3.
 5. Niektóre choroby tarczycy, takie jak Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy), mogą prowadzić do zmniejszenia zdolności tarczycy do produkcji T4 i przekształcania go w T3.

W przypadku osób, u których występuje problem z przekształcaniem T4 na T3, lekarz może rozważyć zastosowanie leków zawierających zarówno T4, jak i T3, jak na przykład Novothyral. Dzięki temu możliwe jest dostarczanie organizmowi obu form hormonów tarczycy, co może przynieść korzyści pacjentom, u których przekształcanie jest zaburzone. Lek występuje w dwóch dawkach połączenia lewotyroksyny + liotyroniny: 75 mcg + 15 mcg (Novothyral 75) oraz 100 mcg + 20 mcg (Novothyral).

Skład leku Novothyral: substancja czynna – sól sodowa lewotyroksyny i sól sodowa liotyroniny; substancje pomocnicze – laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnezu.

Producent: Merck

 

Tirosint Sol

 

Tirosint Sol to stosunkowo nowy preparat w formie płynu zawierający lewotyroksynę sodu, syntetyczną formę hormonu tarczycy, tyroksyny (T4). Jedną z unikalnych cech Tirosint Sol jest forma, w jakiej jest dostarczany – w postaci płynu, który jest łatwiejszy do połknięcia, zwłaszcza dla pacjentów, którzy mają trudności z przyjmowaniem tabletek. Płynna forma tyroksyny może być lepiej i szybciej wchłaniana przez organizm w porównaniu do tabletek. Różnica może być także w czasie wystąpienia maksymalnego stężenia leku od jego przyjęcia. Dla leku w tabletce wynosi około 5 do 6 godzin, a dla Tirosint Sol od 1 do 5 godzin. Dzięki płynnej formie, lek może być łatwiej rozprowadzany w przewodzie pokarmowym, co pozwala na szybsze dostarczanie lewotyroksyny do organizmu. To szczególnie istotne, ponieważ lewotyroksyna jest hormonem o długim czasie półtrwania, więc równomierna absorpcja jest kluczowa dla utrzymania odpowiednich poziomów w organizmie. To ważna zaleta płynnej formy tego leku, zwłaszcza dla pacjentów, którzy potrzebują bardziej efektywnego i szybkiego wchłaniania hormonu tarczycy.

Problemy z wchłanianiem lewotyroksyny mogą występować z różnych powodów, w tym:

 1. Choroby przewodu pokarmowego – niektóre schorzenia przewodu pokarmowego, takie jak celiakia (nadwrażliwość na gluten) czy choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą wpłynąć na zdolność przewodu pokarmowego do właściwego wchłaniania leków, w tym lewotyroksyny.
 2. Interakcje z innymi lekami i substancjami – przykładowo, preparaty zawierające wapń, żelazo, czy antacydy mogą zmniejszać wchłanianie lewotyroksyny, jeśli są przyjmowane równocześnie.
 3. Niewłaściwe podawanie leku, np. z jedzeniem lub innymi lekami, może zmniejszać skuteczność wchłaniania.
 4. Każdy pacjent może reagować inaczej na lewotyroksynę, a indywidualne czynniki takie jak wiek, waga, dieta, czy stan zdrowia ogólny mogą wpłynąć na wchłanianie leku.

 

Tirosint Sol to dobry przykład płynnego preparatu, który dostarcza lewotyroksynę w łatwo przyswajalnej formie. Warto jednak zawsze konsultować się z lekarzem w celu wyboru odpowiedniego leku i dawki, ponieważ każdy pacjent może mieć indywidualne potrzeby i reakcje na leczenie.

Niestety ta forma T4 jest najdroższym wyborem na rynku (brak refundacji leku), aczkolwiek dzięki takiej inwestycji można uzyskać lepsze efekty leczenia chorób tarczycy, zwłaszcza jeśli chory ma problemy z wchłanianiem lub połykaniem leków w tabletkach. Z plusów – lek dostępny jest w wielu dawkach, już od 13 do 200 mcg oraz ma bardzo krótki skład.

Skład leku Tirosint Sol: substancja czynna – lewotyroksyna sodowa; substancja pomocnicza – glicerol 85%.

Producent: IBSA

 

Różnice między lekami na tarczycę:

 

Euthyrox:

 • Zawiera lewotyroksynę (T4) i jest szeroko stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy.
 • Dostępny w różnych dawkach, co pozwala na dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Letrox:

 • Podobny do Euthyroxu, zawiera lewotyroksynę (T4).
 • Był stosowany jako lek zamienny dla Euthyroxu ze względu na brak laktozy w składzie.

Novothyral:

 • Kombinacja lewotyroksynę (T4) i liotyroninę (T3) w leczeniu niedoczynności tarczycy.
 • Dostarcza obie formy hormonów tarczycy, co pozwala na bardziej kompleksową regulację hormonalną.

Tirosint Sol:

 • Lek w formie płynu zawierający lewotyroksynę (T4).
 • Ułatwione przyjmowanie leku, zwłaszcza osobom z trudnościami w połykaniu tabletek.
 • Szybsze wchłanianie leku, korzystne m.in. w chorobach układu pokarmowego.

 

Podsumowanie

 1. Leki na tarczycę, takie jak Euthyrox, Letrox, Novothyral i Tirosint Sol, są stosowane głównie w leczeniu niedoczynności tarczycy, czyli stanu, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy.
 2. Głównym składnikiem aktywnym w tych lekach jest lewotyroksyna sodu (T4), która jest syntetyczną formą hormonu tarczycy, tyroksyny. Niektóre leki, takie jak Novothyral, zawierają również liotyroninę sodu (T3), aktywną formę hormonu tarczycy.
 3. Wybór leku na tarczycę zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza. Lekarz bierze pod uwagę wiele czynników, w tym stopień niedoczynności tarczycy, reakcje pacjenta na leczenie, obecność innych schorzeń i preferencje.
 4. Regularne monitorowanie stanu zdrowia tarczycy i dostosowywanie dawek leków są kluczowe, aby utrzymać odpowiednie poziomy hormonów tarczycy.
 5. Dla niektórych pacjentów problemem może być niewłaściwe wchłanianie lewotyroksyny, co może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak choroby przewodu pokarmowego, interakcje z innymi lekami czy indywidualne czynniki pacjenta.
 6. Istnieje wiele opcji leczenia niedoczynności tarczycy, a wybór najlepszego leku zawsze powinien być dokładnie dostosowany do potrzeb pacjenta i monitorowany pod nadzorem lekarza specjalisty.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

rel=”noopener”>Udostępnij

 

Bibliografia:

 1. Ruchała, M., Szczepanek-Parulska, E., & Zybek, A. (2012). The influence of lactose intolerance and other gastro-intestinal tract disorders on L-thyroxine absorption. Endokrynologia Polska, 63(4), 318-323.
 2. Ruchała, M. (2021). Increased efficacy of hypothyroidism control with liquid levothyroxine [Większa skuteczność lewotyroksyny w postaci płynnej w wyrównywaniu niedoczynności tarczycy]. Endokrynologia Polska, 72(3), 271-275
 3. Pabla, D., Akhlaghi, F., & Zia, H. (2009). A comparative pH-dissolution profile study of selected commercial levothyroxine products using inductively coupled plasma mass spectrometry. European journal of pharmaceutics and biopharmaceutics, 72(1), 105-110.
 4. Biondi, B., & Wartofsky, L. (2014). Treatment with thyroid hormone. Endocrine reviews, 35(3), 433-512.
 5. https://www.mp.pl/pacjent/leki/
 6. https://www.merckgroup.com/de/company/merck-in-germany/healthcare-germany/products/novothyral.html
 7. https://www.ibsapoland.pl/dam/jcr:cd4e55ec-80a3-4f2a-a051-fe6d26de0f8a/TirosintSOL%20ChPL.pdf

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

Kamila Wernicka-Błaszak
Kamila Wernicka-Błaszak
KAMILA WERNICKA-BŁASZAK, DIETETYK, SPECJALISTA ELITE POLSKA, MIŁOŚNICZKA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I HOLISTYCZNEGO PODEJŚCIA DO CZŁOWIEKA. SPECJALIZUJE SIĘ W UKŁADANIU ZDROWYCH, PYSZNYCH I DOPASOWANYCH INDYWIDUALNIE DIET. NA INSTAGRAMIE JAKO @SAMURAJKA_DIETA MOTYWUJE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH