Wpływ chorób tarczycy na libido u kobiet i mężczyzn - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Wpływ chorób tarczycy na libido u kobiet i mężczyzn

Jak alkohol wpływa na układ homornalny?
Wpływ alkoholu na układ hormonalny
15 marca 2024
Wpływ Hashimoto na funkcje seksualne i płodność mężczyzn
29 marca 2024


Tarczyca pełni bardzo istotną rolę w regulacji wielu funkcji organizmu, w tym hormonalnej równowagi. Zaburzenia funkcjonowania tarczycy, takie jak nadczynność lub niedoczynność, mogą wpływać na różne aspekty zdrowia, w tym na sferę seksualną. Choroby tarczycy są w stanie pogorszyć libido zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Niedoczynność tarczycy często wiąże się z obniżonym poziomem hormonów, co może prowadzić do zmęczenia, ospałości i tym samym zmniejszenia ochoty na aktywność seksualną u obu płci. Z kolei nadczynność tarczycy charakteryzuje zwiększony poziom hormonów, co również może prowadzić do zaburzeń w strefie seksualnej.  Zrozumienie tych zależności oraz skonsultowanie się ze specjalistą w przypadku dolegliwości związanych z tarczycą może być pomocne w identyfikacji problemów i skutecznej interwencji, przywracając zdrową równowagę hormonalną i poprawiając jakość życia seksualnego.

 

Choroby tarczycy a libido u kobiet

 

Niedoczynność tarczycy, zwana również hipotyreozą, to stan, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonów tarczycy.  Zmniejszenie produkcji tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) może wpływać na produkcję hormonów płciowych, takich jak estrogeny i progesteron.

W przypadku kobiet, niski poziom hormonów płciowych często skutkuje obniżeniem ochoty na seks, zmniejszeniem wilgotności pochwy oraz problemami z osiągnięciem orgazmu.

Niedoczynność tarczycy często wiąże się z ogólnym zmęczeniem, apatią i obniżeniem energii, co również może wpływać na aktywność seksualną i libido. Niedobór hormonów tarczycy może prowadzić także do nieregularności cyklu menstruacyjnego, co nie pozostaje bez wpływu na płodność i zdolność do zajścia w ciążę. Zmiany w ilości i czasie trwania krwawienia miesiączkowego mają również związek  z obniżoną jakością życia seksualnego.

W przeciwnym kierunku – w przypadku nadczynności tarczycy, kobiety często doświadczają zwiększonej aktywności seksualnej. Jednak paradoksalnie, choć może się wydawać, że zwiększone libido to pozytywny efekt, towarzyszą mu także pewne komplikacje. Nadczynność tarczycy może również wpływać na funkcję pochwy i gruczołów odpowiedzialnych za wilgotność podczas stosunku seksualnego. Mogą wystąpić problemy z nawilżeniem, co może prowadzić do dyskomfortu podczas aktywności seksualnej. Ponadto, nadmiar hormonów tarczycy może oddziaływać na psychikę, wywołując stan nadpobudliwości, lęku, czy trudności w koncentracji. Te czynniki negatywnie działają na zdolność kobiety do skupienia się na aspektach intymnych i osiągnięcia pełnej satysfakcji seksualnej.

Kluczowe hormony, na które może mieć wpływ zaburzona tarczyca u kobiet to estrogeny (estradiol, estriol, estron), progesteron, prolaktyna, FSH i LH (hormony gonadotropowe) oraz testosteron. Wpływ tarczycy na poziomy hormonów u kobiet jest kompleksowy i może skutkować różnymi objawami związanymi z cyklem menstruacyjnym, libido, płodnością, a także ogólnym stanem zdrowia reprodukcyjnego.

Rozpoznanie i leczenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy powinno być przeprowadzane pod nadzorem lekarza endokrynologa i/lub doświadczonego terapeuty, który podejdzie do sprawy holistycznie. Dostosowanie dobrego poziomu hormonów tarczycy może przyczynić się do poprawy libido u kobiet, przywracając hormonalną równowagę i wspierając zdrowie seksualne.

 

 

Choroby tarczycy a libido u mężczyzn

 

Niedoczynność tarczycy u mężczyzn może powodować obniżenie libido, zmniejszenie jakości spermy oraz problemy z osiągnięciem erekcji.

Z kolei nadczynność tarczycy może prowadzić do zwiększonej aktywności seksualnej, ale jednocześnie może być związana z problemami erekcyjnymi i trudnościami w osiągnięciu pełnej satysfakcji seksualnej. Zaburzenia tarczycy ingerują w funkcjach męskich hormonów głównie poprzez zmiany w osi podwzgórze – przysadka – gruczoł tarczowy (HPTA) oraz regulację ogólnego stanu hormonalnego w organizmie. Kluczowe hormony, na które wpływają zaburzenia tarczycy u mężczyzn to testosteron, SHGB, prolaktyna i estradiol. Warto zauważyć, że wpływ zaburzeń tarczycy na poziomy hormonów u mężczyzn jest złożony i może być różny w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia zaburzenia tarczycy. Profesjonalna diagnoza przeprowadzana przez endokrynologa lub androloga oraz indywidualne podejście do leczenia są kluczowe dla przywrócenia hormonalnej równowagi u mężczyzn z zaburzeniami tarczycy.

 

Czy to zaburzona tarczyca psuje libido?

 

Rozpoznanie wpływu chorób tarczycy na libido wymaga kompleksowej analizy objawów fizycznych, badań laboratoryjnych oraz oceny równowagi hormonalnej. Spadek libido, nieregularności cyklu menstruacyjnego u kobiet, a także problemy z erekcją i wytryskiem u mężczyzn mogą być sygnałami związanymi z zaburzeniami tarczycy.

Badania krwi, takie jak oznaczenie poziomów hormonów tarczycy (TSH, T4, T3), prolaktyny, hormonów gonadotropowych (FSH, LH) oraz hormonów płciowych, stanowią kluczowy element diagnostyki. Dodatkowo, badania obrazowe tarczycy umożliwiają ocenę fizycznego stanu tego narządu.

Konsultacja z endokrynologiem lub andrologiem jest niezbędna w celu trafnej interpretacji wyników i dalszego planu diagnostycznego. Aspekty psychologiczne, takie jak stres czy depresja, które są często powiązane z dysfunkcją tarczycy, powinny być uwzględnione, ponieważ mogą dodatkowo wpływać na libido.

 

 

Jak wspomagać libido w chorobie tarczycy?

 

Zachowanie zdrowego stylu życia, obejmującego właściwą dietę, aktywność fizyczną, celowaną suplementację, redukcję stresu i unikanie czynników ryzyka, może wspomagać zarówno ogólne zdrowie, jak i poprawę libido przy zaburzeniach tarczycy. Wykorzystując poniższe porady, można kompleksowo zadbać o zdrowie, w tym zdrowie seksualne i odpowiedni poziom libido:

 • Zrównoważona dieta, bogata w składniki odżywcze, zawierająca owoce, warzywa, mięso i inne źródła białka, jaja, pełne ziarna i zdrowe tłuszcze. Uwzględnić także należy produkty bogate w jod, takie jak ryby morskie, by wspierać funkcjonowanie tarczycy oraz tzw. afrodyzjaki np. owoce morza, czekolada, truskawki, orzechy, kawa, cynamon.
 • Regularna aktywność fizyczna przyniesie korzyści zarówno dla zdrowia ogólnego, jak i hormonalnego. Treningi wykonywane minimum 3x w tygodniu pomogą w regulacji poziomów hormonów oraz poprawie nastroju.
 • Wprowadzenie technik relaksacyjnych, takich jak praktyki oddechowe czy medytacja – aby zminimalizować wpływ stresu na organizm. Powinno się również zadbać o odpowiednią ilość snu, ponieważ brak snu może pogłębiać problemy z tarczycą oraz ogólne zmęczenie.
 • Ograniczenie spożycie alkoholu i unikanie palenia papierosów, które mogą negatywnie wpływać na układ hormonalny.
 • Suplementacja zgodnie z zaleceniem specjalisty. Pomocne w tym przypadku może być zażywanie m.in. jodu (w dawce dobranej przez lekarza prowadzącego) czy witamin z grupy B, a także adaptogeny, np. ashwagandha, różeniec górski.
 • Regularne badania kontrolne poziomów hormonów oraz funkcji tarczycy.

 

Podsumowanie

 

Wpływ chorób tarczycy na libido można podsumować w następujących krótkich punktach:

 1. Spadek poziomu hormonów tarczycy może prowadzić do zmniejszenia libido u obu płci.
 2. Zmęczenie i apatia związane z niedoczynnością tarczycy mogą negatywnie wpływać na aktywność seksualną.
 3. Zwiększone poziomy hormonów tarczycy mogą skutkować zwiększeniem aktywności seksualnej, ale jednocześnie prowadzić do problemów z funkcją seksualną.
 4. Zaburzenia tarczycy wpływają na równowagę hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron u kobiet oraz testosteron u mężczyzn, które są istotne dla funkcji seksualnych.
 5. Stres, zmęczenie i obniżony nastrój związane z chorobą tarczycy mogą dodatkowo wpływać na libido i sprawność seksualną.
 6. Regularne badania kontrolne, zdrowe nawyki, dieta i odpowiednie leczenie mogą przyczynić się do poprawy zdrowia seksualnego przy chorobach tarczycy.

 

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

Bibliografia:

 1. Gabrielson, A. T., Sartor, R. A., & Hellstrom, W. J. (2019). The impact of thyroid disease on sexual dysfunction in men and women. Sexual medicine reviews, 7(1), 57-70.
 2. Kjaergaard, A. D., Marouli, E., Papadopoulou, A., Deloukas, P., Kuś, A., Sterenborg, R., … & Ellervik, C. (2021). Thyroid function, sex hormones and sexual function: a Mendelian randomization study. European journal of epidemiology, 36, 335-344.
 3. Pasquali, D., Maiorino, M. I., Renzullo, A., Bellastella, G., Accardo, G., Esposito, D., … & Esposito, K. (2013). Female sexual dysfunction in women with thyroid disorders. Journal of endocrinological investigation, 36, 729-733.
 4. Krysiak, R., Drosdzol‐Cop, A., Skrzypulec‐Plinta, V., & Okopien, B. (2016). Sexual function and depressive symptoms in young women with thyroid autoimmunity and subclinical hypothyroidism. Clinical Endocrinology, 84(6), 925-931.
 5. Atis, G., Dalkilinc, A., Altuntas, Y., Atis, A., Gurbuz, C., Ofluoglu, Y., … & Caskurlu, T. (2011). Hyperthyroidism: a risk factor for female sexual dysfunction. The journal of sexual medicine, 8(8), 2327-2333.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

Kamila Wernicka-Błaszak
Kamila Wernicka-Błaszak
KAMILA WERNICKA-BŁASZAK, DIETETYK, SPECJALISTA ELITE POLSKA, MIŁOŚNICZKA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I HOLISTYCZNEGO PODEJŚCIA DO CZŁOWIEKA. SPECJALIZUJE SIĘ W UKŁADANIU ZDROWYCH, PYSZNYCH I DOPASOWANYCH INDYWIDUALNIE DIET. NA INSTAGRAMIE JAKO @SAMURAJKA_DIETA MOTYWUJE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH