Choroby tarczycy, a bieganie - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Choroby tarczycy, a bieganie

Nukleotydy a Hashimoto
Nukleotydy dietetyczne w chorobie Hashimoto. Jaka jest ich rola?
10 listopada 2021
Wpływ soi na tarczyce w Hashimoto
Wpływ soi na tarczycę w przebiegu Hashimoto
26 listopada 2021


Tarczyca to jeden z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego człowieka. Odgrywa kluczową rolę w wielu procesach w organizmie, a ta najistotniejsza leży w układzie hormonalnym. Pogorszenie funkcjonowania tarczycy, na którymkolwiek z etapów, znacząco wpłynie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne – dlatego bardzo ważnym jest wczesne wyłapanie niepokojących objawów.

 

Choroby tarczycy – jakie wyróżniamy, czym się charakteryzują?

 

Choroby tarczycy najczęściej związane są z zaburzeniem produkcji hormonów. Gdy mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy – gruczoł tarczycowy wytwarza ich zbyt dużo, a gdy z niedoczynnością – za mało. W obu przypadkach pojawiają się uciążliwe objawy, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie.

  1. Nadczynność tarczycy objawia się najczęściej znaczną utratą masy ciała, podwyższonym ciśnieniem, niepokojem, rozdrażnieniem, a także kołataniem serca – wynika to z faktu iż organizm zużywa więcej energii niż powinien. Tutaj również warto wspomnieć o chorobie Gravesa Basedowa, która należy do zaburzeń autoimmunologicznych – zaatakowany nią organizm zmusza tarczycę do produkcji większej ilości hormonów i tym samym – do nadczynności.
  2. Niedoczynność tarczycy z kolei związana jest ze zmęczeniem, sennością, problemami z koncentracją i przyrostem masy ciała – z uwagi na to, że organizm zużywa mniej energii niż powinien. Bez wątpienia coraz częściej spotykaną chorobą autoimmunologiczną, związaną z niedoczynnością jest choroba Hashimoto.

Choroby autoimmunologiczne – to choroby, które powstają w wyniku zaburzonej reakcji układu odpornościowego. Ten z kolei zaczyna atakować swoje własne komórki – traktując je, jako obce.

 

 

Aktywność fizyczna z drowie tarczycy

 

Nie od dziś wiadomo, że zdrowy styl życia nierozłącznie idzie w parze z odpowiednią ilością aktywności fizycznej. Co wpływa korzystnie na pracę tarczycy? Regularne ćwiczenia oraz NEAT czyli spontaniczna aktywność fizyczna niezwiązana z treningiem Np. wybieranie schodów zamiast windy, dłuższa droga na pieszo do pracy, chodzenie podczas rozmów przez telefon. Te często niedoceniane czynności pomagają w dodatkowym zużyciu kalorii i będą zdecydowanie lepszym wyborem niż przemieszczanie się tylko autem, rozmawianie przez telefon na stojąco, korzystanie z windy zamiast schodów itp…).

W przypadku chorób tarczycy zwrócić natomiast uwagę na kilka kluczowych aspektów. Wszystko również zależy od tego, na jakim etapie aktualnie z ćwiczeniami jesteś.

Jeśli dopiero zaczynasz …

…nie rzucaj się od razu na głęboką wodę! Aktywność fizyczna w przypadku chorób tarczycy, jest jak najbardziej wskazana. Natomiast, jeśli od razu wybierzesz wyczerpujące treningi, wychodzące poza Twoje dotychczasowe doświadczenia, możesz sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Świetnie sprawdzą się tutaj ćwiczenia rozciągające, joga, pilates, swobodne marsze, czy ćwiczenia typu „zdrowy kręgosłup”.

Jeśli jesteś już przyzwyczajony do regularnej aktywności, nie ma podstaw ku temu abyś z niej rezygnował. Zwłaszcza, jeśli wiesz już – jaka aktywność działa na Ciebie dobrze. Pamiętaj tylko o tym, że w przypadku chorób tarczycy zwłaszcza – najlepiej dopasować rodzaj treningu do aktualnego samopoczucia.

Najlepiej sprawdzają się treningi krótkie (do 30 min), ale intensywne – TABATA, czy HIIT będą dobrym rozwiązaniem.

 

Choroby tarczycy a bieganie

 

Tutaj możemy postawić ulubione „to zależy”. W przypadku nadczynności tarczycy generalnie raczej ta dyscyplina sportu nie będzie wskazana. Natomiast w niedoczynności, czy chorobie Hashimoto – może się okazać strzałem w dziesiątkę! Oczywiście – znów, o ile nie będą to wyczerpujące treningi trwające ponad 45 minut.

Regularne bieganie, dokładnie tak jak każda inna aktywność fizyczna – zwłaszcza na świeżym powietrzu, przyczynia się nie tylko do utraty wagi, czy lepszej kondycji, ale przede wszystkim do lepszego samopoczucia oraz obniżenia kortyzolu, co jest również kluczowym elementem wsparcia procesu leczenia. A jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z joggingiem i chciałbyś spróbować – pamiętaj, aby dobrać plan treningowy bezpośrednio do swojego poziomu zaawansowania. Jeśli nie jesteś pewien – skonsultuj ten temat z trenerem personalnym.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku chorób tarczycy, istotnym również jest to, aby unikać treningów w godzinach wieczornych lub bezpośrednio przed snem. Warto pamiętać, że możliwości regeneracyjne osób z chorobami tarczycy są zdecydowanie mniejsze, niż u osób zdrowych, więc każda aktywność powinna być okraszona zarówno rozgrzewką, jak i rozciąganiem.

 

 

Podsumowanie

 

Aktywność fizyczna w chorobach tarczycy, jest jak najbardziej wskazanym elementem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wesprą tarczycę na wielu poziomach. Jogging, szybkie marsze, czy spacery mogą okazać się naprawdę świetnym rozwiązaniem, o ile jest to aktywność, którą lubisz i którą wiesz – jak wykonywać. Warto natomiast pamiętać i podkreślić raz jeszcze, że tarczyca lubi spokój, dlatego zdecydowanie lepiej nastawić się na regularną aktywność, przeplataną ćwiczeniami oddechowymi, relaksacją czy rozciąganiem, aniżeli rzucać się raz na jakiś czas na intensywne ćwiczenia na siłowni.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

Bibliografia

 

1.Xiang GD, Pu J, Sun H, Zhao L, Yue L, Hou J. Regular aerobic exercise training improves endothelium-dependent arterial dilation in patients with subclinical hypothyroidism. Eur J Endocrinol. 2009 Nov;161(5):755-61. doi: 10.1530/EJE-09-0395.

2.Mainenti MR, Vigário PS, Teixeira PF, Maia MD, Oliveira FP, Vaisman M. Effect of levothyroxine replacement on exercise performance in subclinical hypothyroidism. J Endocrinol Invest. 2009 May;32(5):470-3. doi: 10.3275/6106.

3.Gawrychowski, B.Jarząb, Choroby tarczycy i przytarczyc. Diagnostyka i leczenie, 2014.

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Klaudia Gostyńska
Klaudia Gostyńska
Dietetyk, specjalista Elite Polska, pasjonatka zdrowego stylu życia, jogi i medytacji. Swoją specjalizację rozwija w dziedzinie psychosomatyki, psychodietetyki oraz naturalnej suplementacji.