Depresja a choroba Hashimoto - Blog o Hashimoto i niedoczynności tarczycy - Thyroset

Depresja a choroba Hashimoto

Hashimoto a choroby jelit
Hashimoto a choroby jelit
22 kwietnia 2022
Czy Hashimoto może zostać pomylone z innymi chorobami
Czy Hashimoto może zostać pomylone z innymi chorobami?
9 maja 2022


Tarczyca to mały gruczoł umiejscowiony w szyi, jednak mimo swojego rozmiaru odgrywa bardzo ważną rolę w wielu funkcjach organizmu. W niektórych przypadkach nierównowaga pracy tarczycy może przyczyniać się do depresji, a także innych rodzajów chorób psychicznych. Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto jest zaburzeniem tarczycy, które często powiązane jest z obniżeniem nastroju.

 

Hashimoto powodem słabego samopoczucia

 

Zapalenie tarczycy Hashimoto charakteryzuje się zwykle przyrostem masy ciała, zmęczeniem, łamliwymi włosami, trudnościami z koncentracją, zmęczeniem, uczuciem chłodu, suchą i swędzącą skórą oraz czasami trudnym w dostrzeżeniu objawem – depresją. Hashimoto jest uważane za najczęstsze zaburzenie autoimmunologiczne i endokrynologiczne, jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy i jest bardziej prawdopodobne u kobiet. Wiele badań wykazało związek między stresem a autoimmunologicznymi zaburzeniami tarczycy. Badania kliniczne i epidemiologiczne badające związek między chorobą Hashimoto a zaburzeniami psychicznymi przyniosły niespójne wyniki. Niektóre badania wykazały, że zaburzenia psychiczne występowały częściej wśród pacjentów z autoimmunologicznymi zaburzeniami tarczycy. W kilku badaniach sprawdzano, czy obecność autoimmunizacji tarczycy przy poziomach hormonów tarczycy w zakresie referencyjnym jest związana z depresją. Uznaje się, że stresujące wydarzenia mogą zaostrzyć lub wywołać epizody chorób autoimmunologicznych, a także wydaje się, że istnieje związek między autoimmunizacją tarczycy a depresją poporodową. Z drugiej strony, niektóre badania wykazały, że autoimmunizacja tarczycy nie powoduje wzrostu chorobowości psychicznej. Choroba Hashimoto jednak często wiąże się z niższym poziomem jakości życia, a także z problemami fizycznymi i psychicznymi.

 

 

Depresja czy choroba tarczycy?

 

Te dwa stany mają tak wiele oznak, że lekarze czasami przeoczają możliwość, że ktoś z depresją może mieć również problemy z tarczycą. Chociaż są to odrębne choroby, depresja jest czasem objawem niedoczynności tarczycy. Wtedy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów. Objawy psychiczne związane z zapaleniem tarczycy Hashimoto mogą poprzedzać pełny, klasyczny obraz niedoczynności tarczycy. Objawy psychiatryczne obejmują różne aberracje umysłowe, depresję, drażliwość i dezorientację. Rzeczywiście, pacjenci mogą być błędnie określani jako cierpiący na depresję psychotyczną, schizofrenię paranoidalną lub fazę maniakalną zaburzenia maniakalno-depresyjnego. Badania powinny obejmować dokładną ocenę funkcji tarczycy, w tym testy na obecność autoprzeciwciał. Leki i/lub odpowiednie suplementy oraz styl życia mogą zwiększyć poziom hormonów tarczycy w organizmie, a to może poprawić lub usunąć objawy, w tym depresję.
W niedoczynności tarczycy, odczuwać można zmęczenie, ospałość i problemy z koncentracją, co z kolei może powodować depresję. Badania pokazują, że jeśli mamy do czynienia zarówno z niedoczynnością tarczycy, jak i depresją, to leki z hormonem tarczycy mogą działać lepiej niż antydepresanty. Podnoszą poziom dwóch głównych hormonów tarczycy: trijodotyroniny (zwanej również T3) i tyroksyny (T4). Kiedy lek na tarczycę obniży poziom TSH, można odczuć znaczną poprawę samopoczucia. Oczywiście o podaniu leku decyduje lekarz na podstawie wyników badań oraz objawów. Zarówno depresję, jak i problemy z tarczycą można leczyć, kluczem jest postawienie właściwej diagnozy. Większość osób z problemami tarczycy odnosi pozytywne korzyści z przyjmowania leków na tarczycę i uważa, że ich objawy depresyjne stopniowo ustępują z czasem. Warto również oprócz wizyty u lekarza endokrynologa, porozmawiać także z psychologiem. Choroby tarczycy są często zależne od stanu psychicznego, tego w jaki sposób radzimy sobie ze stresem, jak reagujemy na różne sytuacje życiowe. Korzyści z pozytywnego myślenia są ogromne. Czasami już sama zmiana myślenia na bardziej pozytywne może spowodować, że tarczyca zacznie produkować wystarczającą ilość hormonów, a samopoczucie znacznie się poprawi.

 

 

Wskazówki dla lepszego samopoczucia podczas depresji w chorobie Hashimoto

 

Depresja może sprawić poczucie bezradności. Jednak wiele można zrobić już samodzielnie, aby zwalczyć słabe samopoczucie. Zmiana zachowania – aktywność fizyczna, styl życia, a nawet sposób myślenia – to naturalne sposoby leczenia depresji. Te wskazówki mogą pomóc poczuć się lepiej:
– Ćwiczenia: codzienny energiczny spacer od 15 do 30 minut, spontaniczny taniec, rozciąganie się lub uprawianie jogi. Osoby z depresją mogą nie mieć ochoty na aktywność, ale warto zmobilizować się do tego. Można także poprosić znajomego, aby robić to wspólnie. Rozpoczęcie jakiejkolwiek aktywności pomaga poprawić nastrój.
– Spędzanie czasu z naturą, w zielonej przestrzeni lub wprowadzanie natury do codziennego życia może korzystnie wpływać na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Na przykład uprawianie jedzenia lub kwiatów, ćwiczenia na świeżym powietrzu, spacer po lesie, przytulanie się do drzew lub przebywanie w pobliżu zwierząt mogą mieć wiele pozytywnych skutków.
– Sen: wypoczynek każdej nocy jest koniecznością dla dobrego nastroju. Osoby z depresją często mają zauważalne zaburzenia snu — albo śpią za dużo, albo za mało. Warto chodzić spać i budzić się codziennie o tej samej porze, a czas snu powinien trwać minimum 8 godzin. Zaburzenia snu powodują uczucie wyczerpania, które zaostrza objawy depresji i utrudnia życie towarzyskie, ćwiczenia i radzenie sobie ze stresem.
– Kontakty międzyludzkie: przyjaciele i rodzina mogą pomóc poczuć się lepiej. Wsparcie bliskich jest bardzo ważne. Mogą zachęcić Cię do przestrzegania planu leczenia, ćwiczeń, zdrowej diety i ogólnie dbania o siebie. Można także dołączyć do grupy wsparcia dla osób z depresją, aby porozmawiać z innymi, którzy rozumieją, przez co się przechodzi.
– Psychoterapia: praca z terapeutą jest często ważnym elementem skutecznego radzenia sobie z depresją. Wśród problemów, którymi można się wspólnie zająć jest np. poprawa samooceny, przejście od negatywnego do pozytywnego myślenia i ćwiczenia radzenia sobie ze stresem.

 

Podsumowanie

 

Zaburzenia depresyjne często współwystępują z chorobą Hashimoto, zwłaszcza u kobiet w okresie poporodowym i okołomenopauzalnym. Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy wiąże się z depresją i zaburzeniami lękowymi. Dlatego ważne jest, aby zwiększyć świadomość na temat tego związku, aby przyspieszyć proces diagnostyczny. U pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi należy wykonać test w kierunku chorób tarczycy, a u pacjentów ze zdiagnozowanymi zaburzeniami tarczycy warto przeprowadzić badanie przesiewowe w kierunku objawów psychiatrycznych lub psychosomatycznych. Korzyści dla pacjentów to odpowiednie leczenie uwzględniające wczesne podanie leków lub przeprowadzenie psychoterapii. Szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego postępowania zwykle powoduje całkowite ustąpienie objawów i powrót do zdrowia.

 

Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.

 

 

Bibliografia:
1. DAYAN, Colin M.; PANICKER, Vijay. Hypothyroidism and depression. European thyroid journal, 2013
2. Wentz Izabella, Zapalenie tarczycy Hashimoto, Wentz LCC, 2013
3. HAGE, Mirella P.; AZAR, Sami T. The link between thyroid function and depression. Journal of thyroid research, 2012
4. Broniarczyk-Czarniak M.; Zaburzenia psychiczne współistniejące z chorobą Hashimoto — przegląd piśmiennictwa; Varia Medica 2018
5. SIEGMANN, Eva-Maria, et al. Association of depression and anxiety disorders with autoimmune thyroiditis: a systematic review and meta-analysis. JAMA psychiatry, 2018

 

Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.

 

Kamila Wernicka-Błaszak
Kamila Wernicka-Błaszak
KAMILA WERNICKA-BŁASZAK, DIETETYK, SPECJALISTA ELITE POLSKA, MIŁOŚNICZKA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I HOLISTYCZNEGO PODEJŚCIA DO CZŁOWIEKA. SPECJALIZUJE SIĘ W UKŁADANIU ZDROWYCH, PYSZNYCH I DOPASOWANYCH INDYWIDUALNIE DIET. NA INSTAGRAMIE JAKO @SAMURAJKA_DIETA MOTYWUJE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH