Thyroset to specjalnie opracowany, 3-stopniowy zestaw suplementacyjny zawierający najwyższej jakości witaminy, składniki mineralne i kwasy tłuszczowe omega-3. Odpowiednio połączone składniki Thyroset mogą być doskonałym uzupełnieniem diety u osób wymagających szczególnej dbałości o zdrowie tarczycy i prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.
Kapsułka do przyjmowania w południe, wraz z obiadem/lunchem to formuła opracowana w oparciu o korzystne interakcje pomiędzy składnikami. W jej skład wchodzą witaminy i składniki mineralne o synergistycznym działaniu.
Jakie funkcje pełnią poszczególne składniki? O tym dlaczego ich suplementacja jest ważna przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto przeczytacie w poniższym artykule.
Tarczyca to narząd, którego tkanki charakteryzują się dużym stężeniem selenu. Mikroelement ten jest składnikiem enzymów związanych z gospodarką hormonalną tarczycy, między innymi kilku form dejodynaz. W tkance tarczycowej ma miejsce ekspresja selenobiałek, w związku z czym rola selenu w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy jest bardzo istotna.
Zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Europy zawartość Se w glebie jest niska i o ile nie została wzbogacona za pomocą nawozów z dodatkiem Se, nie zaspokaja dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.
Istnieją liczne badania potwierdzające korzystny efekt suplementacji selenu na poprawę funkcjonowania tarczycy. W jednym z badań, oceniono wpływ suplementacji selenu na stan zdrowia chorujących na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy przebiegające z jej niedoczynnością. Wyniki jasno wskazują, że osoby przyjmujące preparat selenometioniny istotnie częściej osiągały stan eutyreozy niż osoby, które przyjmowały placebo. Suplementacja selenu spowodowała zmniejszenie stężenia przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej, a także poprawę wyglądu tarczycy w badaniu USG.
Inne badanie dotyczące suplementacji selenu u pacjentów dotkniętych chorobą Hashimoto potwierdza i rozszerza poprzednie, wykazując, że krótkotrwała suplementacja selenu jest w stanie przywrócić eutyreozę u dużej liczby pacjentów (48,9% chorych).
NAJWAŻNIEJSZE FUNCJE selenu:
Ze względu na podłoże immunologiczne choroby Hashimoto i stan zapalny toczący się w organizmie zastosowana dieta powinna mieć charakter przeciwzapalny. Autorzy kilku badań wskazali na istotną rolę podwyższonego stresu oksydacyjnego w patogenezie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Niedobory witamin antyoksydacyjnych powodują rozwój stresu oksydacyjnego i zaburzają homeostazę, co może prowadzić do strukturalnego i funkcjonalnego uszkodzenia komórek. Reaktywne formy tlenu (ROS), mogą powodować uszkodzenie tarczycy.
L-tokoferol, najbardziej aktywna biologicznie i najbardziej rozpowszechniona forma witaminy E w organizmie, działa ochronnie na błony komórkowe. Jako przeciwutleniacz witamina E działa jako zmiatacz wolnych rodników, hamuje peroksydację lipidów i powoduje wyginięcie singletowego tlenu.
Witamina E jest silnym antyoksydantem rozpuszczalnym w tłuszczach, działającym w błonach biologicznych. Witamina ta jest konieczna do wzmocnienia obrony antyoksydacyjnej w trakcie syntezy hormonów tarczycy. Zmniejsza ona także reakcje zapalne. Witamina E wspomaga działanie selenu poprzez funkcje antyutleniającą. Podobnie witamina C, która jest jednym z najważniejszych antyoksydantów znajdujących się w plazmie krwi. Razem z selenem tworzą one specyficzne trio układu nieenzymatycznych antyoksydantów komórkowych.
NAJWAŻNIEJSZE FUNCJE antyoksydantów:
Żelazo jest składnikiem enzymu uczestniczącego w syntezie hormonów tarczycy – peroksydazy tarczycowej (TPO). Dzięki prawidłowemu działaniu wymienionego enzymu dochodzi do aktywowania przemian tyreoglobuliny w tyroksynę (T4) oraz trijodotyroninę (T3). Niedobór żelaza powoduje zmniejszenie syntezy hormonów tarczycy poprzez zmniejszoną konwersję T4 do T3 i przyczynia się do zwiększonego wydzielania TSH.
Liczne badania wykazały, że niedokrwistość z niedoboru żelaza wpływa niekorzystnie na metabolizm tarczycy. Anemia może być diagnozowana nawet u 60% osób z niedoczynnością tarczycy.
W badaniu przeprowadzonym na grupie dziewcząt z niedoborem żelaza ustalano, czy suplementacja żelaza poprawi czynność tarczycy. Po 12 tygodniach trwania suplementacji żelaza pobrano próbki krwi i oznaczono w nich m.in. poziom hormonów tarczycy, hemoglobinę, hematokryt, ferrytynę w surowicy i żelazo. Wyniki badania wskazują, że suplementacja żelaza poprawiła niektóre wskaźniki czynności tarczycy u dziewcząt z niedoborem żelaza.
Przyswajanie żelaza z kapsułki #2 jest wspierane przez witaminy antyoksydacyjne – C i E.
NAJWAŻNIEJSZE FUNCJE żelaza:
Witamina B12 przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, uczestniczy w podziale komórek oraz wpływa na prawidłowy przebieg metabolizmu energetycznego. W stanach niedoboru pojawiają się takie objawy jak: zmęczenie, depresja, problemy ze wzrokiem oraz zaburzenia ze strony układu nerwowego.
U pacjentów z chorobą Hashimoto częściej występuje anemia złośliwa niż w populacji ogólnej. Badania dotyczące związku między dysfunkcją tarczycy a poziomem witaminy B12 wykazały, że 7–12% pacjentów z Hashimoto cierpi na niedokrwistość złośliwą (niedokrwistość z niedoboru witaminy B12).
Badanie przeprowadzane na grupie pacjentów z niedokrwistością złośliwą i innymi chorobami autoimmunologicznymi wykazało związek niedokrwistości złośliwej z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Związek niedokrwistości złośliwej z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy jest częścią autoimmunologicznego zespołu wielogruczołowego.
Wykazano, że niedobory witaminy B12 mogą dotyczyć nawet do 55 % osób cierpiących na niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto. Częstość występowania niedoboru witaminy B12 w niedoczynności tarczycy i autoimmunologicznej chorobie tarczycy odzwierciedla stan odżywienia populacji. Choroba autoimmunologiczna tarczycy jest również związana z zaburzeniami autoimmunologicznymi, niedokrwistością złośliwą i zanikowym zapaleniem żołądka, które mogą prowadzić do złego wchłaniania witaminy B12.
NAJWAŻNIEJSZE FUNCJE metylokobalaminy:
Przytoczone powyżej liczne badania i dane naukowe potwierdzają zasadność suplementacji tych składników u osób wymagających szczególnej dbałości o zdrowie tarczycy i prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Ich podaż może przynieść nieocenioną korzyść dla funkcjonowania tarczycy i wyrównać istniejące niedobory.
Wszystkie z powyższych składników dobrane są w takiej dawce aby uzupełniać podstawowe niedobory często obserwowane u osób z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu tarczycy.
Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.
Piśmiennictwo:
Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.